Perşembe

25.2 °

Cuma

27.9 °

Cumartesi

27.8 °

 • BIST 100

  2.418%1,81
 • DOLAR

  16,3713% 0,04
 • EURO

  17,5227% 0,30
 • GRAM ALTIN

  974,30% -0,05
 • Ç. ALTIN

  1607,595% -0,05

Fatih ERGE


Tekirdağ'ın Çehresi Değişiyor

Fatih ERGE


Ülkelerin yarıştığı dünya düzeninden şehirlerin kıyasıya rekabete giriştiği yeni bir düzene doğru hızla evrilmeye devam ediyoruz.  Şehirler öyle bir hal alıyorlar ki siyasi sınırları içinde yer aldığı devlet ile eş anlamlı ya da daha popüler olabiliyorlar. 
Tarih boyunca avantajlı olan şehirler günümüzde bu rekabet ortamında çok daha şanslı durumdalar. Kimi şehirlere ise sihirli bir değnek ya da mucize isimler ruh veriyorlar. 


Benim yaşadığım şehir Tekirdağ, tarih boyunca doğa harikası, ekonomisi güçlü, tarım ve lojistik üst olarak hep ön planda yerini almıştır. Stratejik bir konumda olmasına, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmasına rağmen şehirleşme açısından bir türlü istenilen noktaya ulaşamamıştır. Tekirdağ’a bugüne kadar ne sihirli bir değnek ne de mucize bir isim dokunamamıştır. 


Kültürel farklılıkların zenginlik olarak kabul gördüğü günümüz Türkiye’sinde şehrimizin yakın tarihi etnik çeşitliliği tek düze indirecek kararların uygulanması ile adeta sarsılmıştır. Özellikle ticari kayıplar eğitimli bireylerin farklı şehir ya da ülkelere göç etmesiyle sonuçlanmış ve nitelikli insan sıkıntısı şehirde baş göstermiştir. Bunun sonucu olarak Tekirdağ, ülke genelinde şehirleşme, açısından en kötüleri arasında yerini almıştır. 
Özellikle Tekirdağ, Büyükşehir olduktan sonra ekonomik anlamda avantajlı bir konuma gelmiş ve şehirleşmenin gereklilikleri yavaş yavaş uygulanmaya başlamıştır. İnsanların yaşadıkları şehirden talepleri artmış mucize dokunuşların rüyasını kurar hale gelmişlerdir. 


2014 yerel seçimlerden sonra ilimizde kalkınma seferberliği başlatılmış durumdadır. Hızlıca alt yapı çalışmaları, biyolojik arıtma tesisleri yapılarak şehrin kronik alt yapı sorunları büyük ölçüde tamamlanmıştır. Doğu Biyolojik arıtma tesisi ise yakın zamanda açılışı yapılarak faaliyete geçecek. 
Tekirdağ Milletvekili Prof Dr. Mustafa Şentop Hoca’nın TBMM Başkanı olmasından sonra şehrimizde kalkınma hamlesi daha da hızlanmıştır. Yeni yapılan kamu binaları, şehir ve devlet hastaneleri, bölünmüş yollar medeniyet ile ilimizi buluşturmuş yok olan umutları yeniden yeşertmiştir.    


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in çalışma performansı, hızlı ve çözüm odaklı çalışması, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın stratejik yatırımlar yaparak kent kimliğine katma değer kazandırması bugün geldiğimiz noktada kabuk değiştiren Tekirdağ’ın özetidir.  


Geçen gün Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin tamamladığı 3. Etap Sahil Dolgu Alanı açılışına katıldım. Anfi Tiyatronun üst tarafını kapsayan bu alanın mezbelelik görüntüsünden eser kalmamış. Basket sahaları, kaykay pistleri, yeşil alanları, şehir mobilyaları, spor aletleri ile yeni bir yaşam alanı olmuş. Yürümekten keyif alınan, alanın enerjisi ile motivasyonunuzun arttığı bir bölgenin Süleymanpaşa’ya kazandırılması kentin gelişimi açısından oldukça önemliydi.  Açılış sırasında Kadir başkan bir müjde daha vererek Tekirdağ otogarını da çok yakın tarihte açacaklarını belirtti. 


Tekirdağ son yıllarda spor alanında ciddi şekilde alt yapısını güçlendiriyor. Süleymanpaşa Belediyesi eliyle şehrin mahallelerine ve okul bahçelerine spor sahaları yapılıyor. Sayısı 30’u bulmuş durumda. Yenilerinin de yolda olduğunu buradan okuyucularıma duyurmak isterim.
Dediğim gibi Tekirdağ ciddi şekilde kabuk değiştiriyor. Belediyelerimiz ve Hükümetimiz tarafından yapılan yeni kamu binaları, hizmet alanları, parklar- bahçeler Tekirdağ’ı masaslı bir görünüme kavuşturmaya başladı bile. Daha yolun çok başındayız… TBMM Başkanı Şentop Hocayı, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Başkanı, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Başkaanı ve şehrimizin milletvekillerini kutlarım. 


Son yıllarda ortak payda Tekirdağ için üst düzey dayanışma içinde olan siyasilerin güzel, enerjik Tekirdağ hayallerini her daim içlerinde canlı tutmalarını dilerim.