Perşembe

25.2 °

Cuma

27.9 °

Cumartesi

27.8 °

 • BIST 100

  2.418%1,81
 • DOLAR

  16,3880% 0,14
 • EURO

  17,5335% 0,37
 • GRAM ALTIN

  973,46% -0,13
 • Ç. ALTIN

  1606,209% -0,13

Fatih ERGE


Tekirdağ Kararını Verecek

Fatih ERGE


Bu bir analiz yazısıdır ve kaybedecek zaman yok. Tekirdağ orta ve küçük sanayi esnafını kaybetmek üzere... Bunun en somut örneğini Tekirdağ Ticaret Odası Başkanı Cengiz Günay’ın sanayi sitesi yatırımını Çorlu’ya yapmasıyla örneklendirebilirim. Bunun altında yatan mesaj nedir? Sorgulanması gereken çok önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum.

Tekirdağ’da küçük ölçekli sanayi alanları dar bir alana sıkışmış durumda... Mesleğe yeni başlamak isteyenler ya da işini büyütmek isteyenler için yeni alanlar açıl-a-mıyor. Mevcut yerlerde boş yer bulmak neredeyse imkansız, bulanlar da yüksek kira bedelleri ile karşı karşıya kalıyor.

İşte böyle dar bir alana sıkışmış alternatif bulamayan küçük sanayi esnafı çareyi en yakın ilçelerimizde aramaktadır. Çorlu’dan Kapaklı’ya kadar uzanan hat bir çok yatırımcı için alternatif cazip imkanlar sunuyor. Ekonominin ve hareketin merkezine dönüşen bu ilçelerimiz yeni sanayi sitesi alanları ile sanayi esnafına kucak açıyor. Tekirdağ Ticaretine yön veren bir isim olan Oda Başkanı Cengiz Günay’ın da bu yönde yatırımını yapması bu düşüncelerimizi teyid etmektedir.

Peki bunun önlemi alınmadığı takdirde ne olacak?

Böyle devam edilirse, Süleymanpaşa’da kısa vadede marangoz, kaportacı, elektrikçi... gibi meslekler kalmayacak Çorlu ve diğer ilçelerimize işlerini taşımak ya da açmak zorunda kalacaklar. Süleymanpaşa’yı bekleyen tehlike işte tam burasıdır. Ekonominin olmadığı yerde hayat olmaz. Süleymanpaşa'nın çalışan, üreten kesmi zorunlu göçe maruz bırakılacak.

Süleymanpaşa Sayfiye Kenti Olamaz!

2 Limanı, Üniversitesi, demir yolları, Otoban bağlantılıları gibi önemli yatırımları bünyesinde barındıran Süleymanapaşa sayfiye kenti olamayacak kadar stratejik yatırımlara sahip. Bu şehrin yöneticileri, ilgili STK' ları acilen bir araya gelip bunun kararını vermek zorundalar. Muratlı Caddesinden Kayı köyüne kadar caddenin sağına soluna sanayi esnafı için yeni alanlar yapılabilir. Ya da farklı bir lokasyona... Ben fikri ortaya atıyorum sadece, karar şehir planlayıcılarınındır. Şu bir gerçek: Böyle giderse Süleymanpaşa’nın sonunun ne olacağını görebiliyorum.

Tekirdağ Ticaret Odası Başkanı Cengiz Günay bu yatırımıyla para kazanmak isteyenlere, yeni yatırım yapmak isteyenlere, büyümek ve alternatif işler yapmak isteyenlere istikamet göstermiş, Süleymanpaşa ile hiç zaman kaybetmeyin burası zaten öldü demiştir. 

Yatırımıyla beraber gözümüzü açtığı için Cengiz Başkana gerçekten teşekkür ediyorum. Maksadım yargılmak değil, dileyen dilediği yere yatırımı yapar. Ben ölmediğimizi, henüz bitkisel hayatta olduğumuzu düşünüyorum. Süleymanpaşa’yı adam edebilir miyiz bilmiyorum bu, bu kentin yöneticilerine esnaf odalarına ve STK larına bağlı.

Tekirdağ düşünsün ve karar versin; sayfiye yeri mi olacağız, tüm katmanlarıyla dinamik bir kent mi?