Perşembe

25.2 °

Cuma

27.9 °

Cumartesi

27.8 °

 • BIST 100

  2.418%1,81
 • DOLAR

  16,3589% -0,03
 • EURO

  17,5498% 0,46
 • GRAM ALTIN

  974,84% 0,01
 • Ç. ALTIN

  1608,486% 0,01

Fatih ERGE


“KÜSTÜM”

Bugün Gazeteci kardeşim Ferhat, Büyükşehir Belediye Başkanı ile bir mekândan gündemi değerlendirdiklerini yazan bir paylaşım yapmıştı.


Bugün Gazeteci kardeşim Ferhat, Büyükşehir Belediye Başkanı ile bir mekândan gündemi değerlendirdiklerini yazan bir paylaşım yapmıştı. Ardından Süleymanpaşa Belediyesinin henüz 1 ay önce yenilediği Cumhuriyet Meydanının Telekom Binası yıkılmasıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenleyeceğine dair paylaşım ile devam etti. Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanın ağzından Şehir hastanesi yollarının üzerlerine vazife olmamasına rağmen 10 milyon TL harcayarak yapıldığını ifade etmişti. Aradan birkaç saat geçtikten sonra da Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Ferhat’a “Ferhat yine görevini yaptın... Hiç de hoş olmadı. Sonuçta artık benim telefon defterimde FERHAT AKGÜN Yok….? Şeklinde yazılı bir mesaj atarak Ferhat’a yok hükmündesin demiştir. 

Kadir Albayrak’ın attığı bu mesaj bana Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Gazeteci İsmail Küçükkaya’ya attığı whatshapp mesajını hatırlattı.  İnce, “adam kazandı” mesajı atarak henüz sayımlar bitmeden teslimiyet bayrağını çektiğini ilan etmişti. Bir gazeteci olarak İsmail Küçükkaya bu paylaşımı kamuoyuna duyurarak mesleğinin gereğini yerine getirmiş ve Türkiye gündeminde sansasyonel bir haber olmuştu.

Gazeteciye bir şey söylüyorsanız bunun ötesini berisini düşünüp te söyleyeceksiniz... Sonra küstüm demekle bu işler olmuyor. 

Gelelim Albayrak'a…

En son 10 Ocak Çalışan gazeteciler gününde Ramada Otelde bir araya gelmiştik. Hazır gazetecileri buldum diyerek daire başkanlarının önünde 3 saat icraatlarını anlatmaya başlayınca gazetecilerin sabrı taştı ve  isyan bayrağını çekerek, “Bugün 10 Ocak çalışan gazeteciler günü, bizim derdimizi dinlemeyecek misin, bugün bizim günümüz, anlattıklarını zaten biliyoruz, yazıp çiziyoruz bildiğimiz şeyleri neden tekrar anlatıyorsun, neden derdiniz var mı, sıkıntınız var mı diye sormuyorsun?…” şeklinde çıkış yapılmıştı. Yani programın sonu kötü bitmişti. O gün Albayrak tüm personeli önünde gazetecilerden özür dilemek zorunda kalmış ve olay Büyükşehir Belediyesi ile Gazeteciler arasında milat olmuştu.

Albayrak O günden sonra tüm gazetecilere adeta, “Benim için yoksunuz” diyerek intikamını almak için salgın süreci dahil basınla ilgisini kesmişti. 

Gazeteler de etkiye tepki göstermiş, Albayrak’ a gazetelerde yer vermeyerek gündemden düşürmüş adeta Süleymanpaşa Belediyesinin gölgesinde varlığını haykırmaya çalışan bir büyükşehir görüntüsü ortaya çıkmıştı. Basından iyice uzaklaşan Albayrak aslında en önemli kozunu Süleymanpaşa Belediyesine kaptırmıştı.

Gazetecilikte en kıymetli nokta, “Yorum ve muhakeme” dir. Halk, Gazetecilerin yorumlarıyla yön alır, muhakeme yapmaya başlar.  İşte bu kıymetli yorumlar artık Süleymanpaşa Belediyesi için yapılmaya başlanmıştı. Bu sayede Süleymanpaşa Belediyesi gündem yapan, Büyükşehir Belediyesi gündemin arkasında kalan konuma gerilemişti. 

Asıl amacı gazetecileri cezalandırmak olan Albayrak’ın intikam hırsı gazetecileri belirli bir süre madden zor duruma düşürse de gazeteciler bir şekilde Büyükşehir olmadan da nasıl yaşanılacağını bu süreçte öğrenmiş oldu.

Albayrak bu hamlesi ile aslında en büyük zararı CHP örgütlerine verdiğinin farkında bile değildi.  Albayrak’ın kibri, hırsı bunu görmesini engelliyordu. Büyükşehir avantajını kullanamayan CHP Tekirdağ Örgütleri bir süre sonra siyaset üretemez, büyükşehir belediyesine gösterilen tepkileri yumuşatamaz hale gelmişlerdi. 

Başkan Albayrak CHP’li kanaat önderlerinin, milletvekillerinin, il ve ilçe başkanlarının uyarılarını dikkate almayarak AK Parti’nin Tekirdağ’da hızla yükselmesine ve kamuoyu avantajını rakibine kaptırmasına yol açmıştı. Kısaca Albayrak, CHP içinde AK Parti hesabına çalışan bir el konumuna gelmişti.

Bundan sonra ki süreç neyi gösterirbilemeyiz elbette fakat gönüller kırılmış, güven zedelenmiştir. Sukûtu hayale uğrayan CHP emekçilerinin umudu bir başka bahara kalırken, 5 Evi yönetemeyen bir kişinin 3,5 yıl daha Tekirdağ'ı yönetme iddiası ne kadar inandırıcı olacağını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. 

Sonuç olarak Başkan Albayrak, 10 Ocak Çalışan gazeteciler gününden bugüne Tekirdağ Basınına küserek 7 ayda AK Partili Süleymanpaşa Belediyesini Trakya’nın yıldızı yapmayı başarmıştır.