Dünyaca ünlü heykeltraşları buluşturan Kartal Belediyesi 4´üncü Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu´nda Gürcistanlı heykeltraş Jhon Gogaberıshvılı, Srebrenista Katliamı´nın 20´nci yılında Srebrenista´yı anlatan bir heykel yapacak.
Dünyaca ünlü heykeltıraşların katıldığı Kartal Belediyesi 4´üncü Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu başladı. Kartal´da düzenlenen ve 20 gün sürecek olan sempozyum için Avrupa´dan ve dünyanın 10 farklı ülkesinden heykeltraşlar Kartal´a geldi. Sempozyum boyunca birbirinden farklı heykeltıraşlar en güzel eseri ortaya çıkartmak için ter dökecek.  Sempozyum kapsamında ise, aralarında Amerika, İtalya, Polonya, Gürcistan, Türkiye, Almanya, Litvanya, Ermenistan ve  İspanya  olmak üzere 31 farklı ülkeden 265 sanatçının 367 eseri değerlendirdi.
Sempozyum kapsamında Kartal´a gelen Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü´nde Öğretim Üyeliği yapan Rahmi Atalay, düzenlenen uluslararası sempozyumun çeşitli ülkelerden sanatçıları ağırladığını ifade ederek, ? Sempozyumu düzenlenen belediye başkanımız Altıonk Öz´e ve ekibine teşekkür ediyorum. Bugün başlayacak olan çalışmalar sonucunda umarım Kartal Belediyesi 10 tane çok güzel heykel sahibi olacak? dedi.

?10 HEYKELTRAŞ´TAN 10 GÜZEL HEYKEL KAZANACAĞIZ?
Sempozyumun hazırlanmasında ve düzenlenmesinde emeği geçen Yüksek Heykeltraş Niyazi Dedeoğlu ise, toplamda 9 ayrı sempozyum düzenlenmesinde emeği geçtiğini belirterek, ? Kartal´da düzenlenen heykel sempozyumları bugün dünyada kendini çok iyi yerde gösteren bir sempozyumdur bu. Buraya gelen sanatçıların dünyanın çok ünlü heykeltıraşlarıdır. Zaten sempozyum tertip komitesi başkanı olarak ben bu duyuruları yaptıktan sonra 400 tane müracaat oldu.  Buraya gelen sanatçılar ise 400 sanatçı arasında seçildi. Onlar özel insanlar, çok güzel işler çıkartacağına inanıyorum. Şu durumda 10 tane profesyonel heykeltıraştan 10 heykel kazanacağız? diye konuştu.

SREBRENİTSA KATLİAMINI SİMGELEYEN HEYKEL KARTAL´DA
Sempozyuma Gürcistan´dan katılan heykeltıraş Jhon Gogaberıshvılı ise Srebrenista Katliamı´nın 20´nci yılında katliamda hayatını kaybeden vatandaşlar için bir heykel yapacak. Yapacağı heykelin saat temalı olacağını ve insanların hafızasından yaşanan olayın silinmesini anlatacağını söyleyen Gogaberıshvılı, ?Birçok sempozyuma katıldım. Benim çalışmam Srebrenista katliamı ile ilgili. Burada saat şeklinde küçük taşlar yapacağım. Bu yaptığım küçük taşlarda orada katledilen insanların hafızası olacak. Çalışmamda kırık bir saat olacak. O kırılan saat de ölen insanların hafızası olacak? dedi.

?SANATÇI KEŞFEDEN VE RESMEDEBİLEN KİŞİLERDİR?
Sempozyum açılışında heykeltraşların çalışacağı alanı gezen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, yaptığı konuşmada sanatçıların hayal dünyasına atıfta bulunarak, ?Sabah bir kuş gördüm. Botun üstünde denizden kalkan bir martı süzülerek kalktı. Ayaklarını geriye doğru yaslayıp gövdesiyle bütünleşti. Aynı şeye havalimanında da baktığınızda uçak havalanıyor. Bir süre sonra tekerlerini karnının içine alıyor. İşte, hayat veya gözlem uçakla kuşu yan yana getiriyor ve uçağın keşfine neden oluyor. Bir sanatçı veya bir teknik icat eden kişi iyi bir gözlemcidir. Sanatçılarda doğada insanda yaradılış felsefesinde var olan şeyleri keşfeden onu da taşa veya çamura veya tahtaya resmedebilen kişilerdir? şeklinde konuştu.


Magazin 25.07.2015 12:39:11 0

4´üncü Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu´nda Srebrenista Katliamı anılacak

Dünyaca ünlü heykeltraşları buluşturan Kartal Belediyesi 4´üncü Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu´nda Gürcistanlı heykeltraş Jhon Gogaberıshvılı, Srebrenista Katliamı´nın 20´nci yılında Srebrenista´yı anlatan bir heykel yapacak.


Öğrenci Nüfusu Arttı, Fırsatçılara Geçit Yok

Değirmenaltı Mahallesi’nde faaliyet gösteren işletmelerde fiyatları denetleyen Zabıta Müdürlüğü ekipleri, eksiklik tespit ettikleri işletmelere uyarılarda bulunarak mevzuat hakkında bilgilendirmede bulundular.

     Resim Bölümü Mezunları Sergisi

Cumhuriyetimizin 98. yıl dönümü nedeniyle Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü tarafından ‘Resim Bölümü Mezunları Sergisi’ düzenlendi.

Muhtarlar Günü Kutlandı

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma törenine katıldı.

Başkan Yüksel Süleymanpaşa Muhtarlar Derneğini ağırladı

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla ziyarette bulunan Süleymanpaşa Muhtarlar Derneği Yönetim Kurulu üyelerini ağırladı.

Başkan Yüksel meslek ve esnaf odaları ile bir araya geliyor

Cüneyt Yüksel, Süleymanpaşa’da faaliyet gösteren meslek ve esnaf odaları ile bir araya gelerek istişare toplantıları gerçekleştiriyor. İlk toplantı Tekirdağ Kahveciler ve Büfeciler Odası ile DES Otel’ de yapıldı.

1

Başkan Yüksel Atlas Pasajı esnafını ziyaret etti

2

Balkan Edebiyat ve Yazarlık Akademisi başladı

3

Çocuk parkları dezenfekte ediliyor

4

Bayburt'lu kadınlar yemekleriyle yarıştılar

5

NKÜ’de ‘Bilimsel Araştırma Çalıştayı’ Tamamlandı

6

Çocuk İstismarını önlemeye yönelik yeni dernek geliyor

7

“Mandacı; 30 Yaşındaki Bir İranlı Sahtekarın Önüne Yatanlardır”

SON YÜKLENENLER