ENGELLİLER HARÇLIK DEĞİL ADALET İSTİYOR
ÖZLEM GÜNDOĞDU
Tarih: 6.1.2019 12:18:44 / 788okunma / 0yorum
Özlem GÜNDOĞDU
 
Bugün bakanlığın açıklamasına göre; Türkiye´ de, 4 milyon 877 bin engelli yaşamaktadır. Ama ne yazık ki,
AVM´ler, sokaklar, kaldırımlar ve her yer engelsiz insanlara göre yapılmış, engelli vatandaş yokmuş gibi her yer ona göre dizayn edilmiş. Yeni yeni başlayan açılımlar ise devede kulak kadar yavaş ilerlemektedir.
 
Ancak benim konum bugün çok önemli saydığımız farklı bir noktaya dokunmak olacaktır. Yol, iz, kaldırım düzenlemesinin ötesinde raporlar engelimiz var ki aşabilene aşk olsun. Ağır engelli kardeşlerimizin bürokraside karşılaştıkları bariyerler öylesine çok ve öylesine zor ki, kayalıklara akülü arabalarımızla tırmansak çok daha rahat edeceğiz sanki.
 
Her engellinin yaşadığı ortak sorun ağır engelli oldukları için raporlarda "ağır engelli çalışamaz" yazıyor ve bu sebeple hiç bir şekilde herhangi bir işe giremez duruma geliyoruz. İşe giremeyen engellinin haliyle tek geçim kaynağı, devletten alınan 2022 yardımı ve bakım parasıdır. Bunu alabilmek için de bin direden bin su getirmemiz isteniyor bizden. Şunu getirin, bunu getirin diye saymaya başlıyorlar ki daha işin başında yolumuz tıkanıp kalıyor. Ya evlerimize gelsinler veya rehabilitasyon sağlık ünitelerine gittiğimizde işimiz bir kalemde nihayet bulsun. 
 
Rapor alma sürecini ve iki yılda bir yeni rapor alma mecburiyetini bir kenara bırakalım şu test olayına gelelim. Engellilerin başında, Gelir testi diye öyle büyük bir bela var ki, buna binlerce ağır engelli takıldı ve cezalar yediler. Gelir testi uygulaması engellilere engel koymak için özel çıkarılmış bir kanun gibidir.  Ne kadar ağır engelli olursan ol, 4 kişilik bir ailede yaşıyorsan, bir askeri ücretli çalışanınız varsa siz bu 2022 maaşını alamıyorsunuz. Bu da resmen vermiyoruz veya kibarcası ne haliniz varsa görün, anlamına geliyor.
 
Bakıcı yardımı almak isteseniz yine aynı kriterler karşınıza çıkıyor ve eğer bu ıkisinden birini alıyorsanız bu da gelir testine eklendiği için diğerine başvuru yapman bile hata sayılıyor. Bu adaletsizliğe dur demenin zamanı gelmedi mi? Bu kardeşlerimizin sesini kim duyacak? Bizler öncelikle şu gelir testi denen yüksek engelin önümüzden kaldırılmasını yerine daha adaletli bir sistem getirilmesini istiyoruz.
 
Benim düşüncem ya da tavsiyem şu: Bugün, 4 milyon 788 bin engeliden ağır engelli çalışamaz durumda olan kardeşlerimizin sayısı yaklaşık 400 bin civarındadır. Bu engelli yurttaşlarımız hiç bir gelir testine maruz bırakılmadan, devletin kasasından ek olarak tek kuruş çıkarmadan; "Bakım yardımı + 2022 yardımları"  toplanıp emekli gibi bir maaş bağlanması en adil bir yoldur. Bürokratik detaylarla bizi karşı karşıya bırakmayın,  belirli bir derece üzerinden emekliye sevk edilmemiz en pratik en doğru yoldur.
 
Not: içiniz rahat olsun hiç bir engelli ihtiyacı yoksa bu maaşları almayacak kadar da onurludur ve onurlular. Lütfen sesimize ses verin duyun bu çığlıkları! Engelliler harçlık değil adalet istiyor!
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
TEŞEKKÜRLER SAYIN EŞKİNAT (08 Şubat 2019 - Cuma)
2022 SAYILI YASADAN MAAŞ BAĞLANSIN (11 Ocak 2019 - Cuma)
SAKATLARIN YILBAŞI SIKINTILARI (03 Ocak 2019 - Perşembe)
MERYEM TEYZE´M (22 Aralık 2018 - Cumartesi)
BİZİ ZİYARET EDİN... MUTLU OLUYORUZ (28 Kasım 2018 - Çarşamba)
DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDE BİZ VARIZ (25 Kasım 2018 - Pazar)
DENİZ UZUN´ A TEŞEKKÜR (12 Kasım 2018 - Pazartesi)
BİR ENGELLİ KIZIN HAYATA BAŞLAMASI (10 Kasım 2018 - Cumartesi)
Engellilerin sorunları (22 Ekim 2018 - Pazartesi)
Hayatımıza hoş geldin Başar bebek! (15 Ekim 2018 - Pazartesi)
ENGELLİLERİN ACİL İHTİYAÇLARI (13 Ekim 2018 - Cumartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114