İYİ PARTİ´ NİN HÜKUMETE AĞIR SORUSU
THK yangın uçaklarından neden yararlanmadınız?
Tarih: 21.8.2019 23:14:07/ 771okunma / 0yorum

DALAMANDA YANGININDA OLDUĞU GİBİ TÜRK HAVA KURUMU UÇAKLARINDAN NEDEN FAYDALANILMAMIŞTIR?

1.Çok yakın zamandaki Dalaman-Göcek Orman yangını ve Doğa ve Canlı Hayat katliamının ortaya çıkardığı feci manzara ortadayken İzmir Karabağlar-Menderes ve Seferihisar Orman yangınında Türk Hava Kurumunun hava söndürme uçakları neden derhal devreye sokulmamıştır?

2. İzmir orman yangınında kullanılan yangın söndürme uçağı var mıdır? Varsa bu uçakların sayısı nedir? Yangında eğer kullanılan uçak varsa bu uçaklardan kaçı Türk Hava Kurumuna aittir?

ORMAN YANGINLARI İLE MÜCADELE MİMARLIK OFİSLERİNİN GÖREVİ MİDİR?

3.Kendisine orman yangınlarına müdahale etme, söndürme  ve bunun için uçak kiralama işinin ihale edildiği şirketlerden birinin bir  mimarlık ofisi olduğu  iddiası doğru mudur?

4. İlgili iddia doğruysa, asli uzmanlık alanı orman yangınlarıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan bu şirketin Türk Hava Kurumuna tercih edilmesini sağlayan etkenler ve gerekçeler nelerdir?

İHALELERLE İLGİLİ BASINA YANSIYAN SÖYLENTİLER DOĞRU MUDUR?

5. Muğla Dalaman-Göcek orman yangınında Türk Hava Kurumunun açılan ihalede yüksek teklif verdiği için tercih edilmediği Tarım ve Orman Bakanı tarafından açıklanmıştı. Oysa basına yansıyan haberlerde kendisine yangın söndürme işinin ihale edildiği şirketin 104 milyon TL., Türk Hava Kurumunun ise 70 milyon TL. teklifte bulunduğu iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur? Doğruysa ilgili şirketi Türk Hava Kurumu karşısında avantajlı kılan faktörler ve sebepler nelerdir?

6. Tarım ve Orman bakanı Bekir Pakdemirli, kendi sorumluluk alanındaki yaptığı hatalı tercihlerin sorumluluğunu ve yol açtığı ağır doğa ve canlı hayat katliamının bedelini nasıl üstlenip, bunların gereğini ne şekilde yerine getirecektir? 

7. Tarım ve Orman bakanlığın açtığı yangın söndürme ihalesinde 70 milyon TL ile en düşük teklifi veren Türk Hava Kurumu hangi sebeplerden dolayı ihaleyi kazanamamıştır?

TÜRKİYEDE ONLARCA HELİKOPTER PİLOTU VE TEKNİK PERSONELİ VARKEN NEDEN BU İHTİYAÇLAR YURT DIŞINDAN SAĞLANIYOR?

8. İhaleyi hangi firma kazanmıştır? İhaleyi kazanan firmanın pilot ve bakım-teknik servis görevlileri ihtiyacını yurtdışından sağladığı doğru mudur? Bahse konu doğru ise Türkiye sınırları dahilinde yeterli helikopter bakım-teknik servis personeli ve helikopter pilotu bulunmamakta mıdır?

9. Bakanlık taahhüdünü yerine getiremeyen firmanın ihalesini iptal edip yeni ihale açması gerekirken ihale neden iptal edilmemiştir?

10. İhaleyi 104 milyon TL teklif ile kazanan fakat ihale şartlarını yerine getiremeyen Kaan havacılık hakkında hukuki inceleme süreci başlatılmış mıdır
Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: PARTİ HÜKUMETE AĞIR SORUSU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922