Cumartesi

26.8 °

Pazar

28.9 °

Pazartesi

26.9 °

 • BIST 100

  2.554%0,43
 • DOLAR

  16,8806% -2,72
 • EURO

  17,8246% -2,48
 • GRAM ALTIN

  987,71% -2,77
 • Ç. ALTIN

  1629,7215% -2,77

Burcu ŞIK


Ötekileştirme!

İnsanlar, ülkeler ne kadar modernleşiyor gibi gözükse de malesef bazı şeyler hep aynı kalıyor.


Beyazın siyahtan, erkeklerin kadınlardan, zalimin mazlumdan, zenginin yoksuldan üstünlüğü; ırkçılık ya da ayrımcılık, her ne olursa… Verilen mücadele sözde kalıyor ne yazık ki.

Kendini medeni olarak adlandıran toplum ve milletler bu konuda yerinde sayıyorlar. Sözde aydın geçinenler ateşledikleri ırkçılık dalgası giderek tüm dünyayı bir ateş misali sarıyor.

İlerleyen zamanlarda bunun vahim sonuçları olacak.

Hitler Almanyası’nı, Mussolini İtalyası’nı, Franko Ispanyası'nı insanlık gördü. Daha birçok ırkçılık yanlısı politikalar hala artarak devam ediyor.

Son zamanlarda ırkçılık MACRON FRANSASI ve TRUMP AMERIKASI' nda George Floyd'un öldürülmesi ile dünya çapında sarsıntılara sebep oldu. Yüz binlerce insan sokaklara döküldü, ırkçılık tartışmaları alevlenerek yüksek düzeyde tırmanışa geçti. Dünya İnsan Hakları Gününe özde değil, sözde değinilen bugünlerde, Son olarak UEFA Şampiyonlar Liginde Başakşehir Futbol Kulübü oyuncusu Webo ' ya karşı yapılan "Negro" sözü Dünya Futbolu için çok kötü bir an ve gündü.

Irkçılık bir hastalıktır. İşin kötü tarafı hayatlarımızda sıradan bir faaliyet olarak sürdürülüyor olunmasıdır. Kötülüğün sıradanlaştırılmasına ırkçılık en uygun örnek. Virüs bile buluşacağı kişinin siyahlığına beyazlığına bakmıyor. Kocaman dünya bile insanların gözünde küçülebiliyorsa, kendini üstün gören insanlar nasıl bir büyüklük sergileyebilirler ki. Dil, din, ırk, renk, cinsiyet, ego tatminleri, ben ve ötekiler söylemleri bunların hepsi ırkçılıktır. Yer aldığınız toplulukta size verilen numaralandırmalara göre yapılan itibar, unvana bakarak küçümseyen ya da yüceltenler, giydiğiniz kılık kıyafet ile öneme tabi tutulmanız bunların hepsi ırkçılığın eş anlamlısı ayrımcılığa, eşittir.

Dünyanın makûs talihini bizler yeniden BİZ olarak kıracağız. Dünyanın en derininden sessiz bir dalga ile kendi hissettiren bir sesle BİZ olacağız. Kimse kimseden üstün değildir. Kimse kimseden aşağı değildir. İnsanlar eşit de değildir; çünkü herkes eşsizdir. Öyleyse önemli olan adalet, nezaket ve şefkattir. Dünya üstünde tek bir ayrımcılığı destekliyorum. Hadsizlere had bildirmeyi! Unutmayın ki; kibrin hasmı Allah'tır. Dünyadaki her şey gelip geçici… Kimse kimseden üstün ya da sıradan değildir.

Dikkat edin! Hak sizi hür yaratmışken hırs sizi kül etmesin.