Tekirdağ merkez Süleymanpaşa’da 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Otel"de yaşanılan katliamda ölenler anılarak meclis gündeminde olan torba yasa protesto edildi.

Eğitim-Sen Tekirdağ Şubesi tarafından Tuğlalı Parkta düzenlenen eylemde 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas"ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli"nin yakılması ile hayatını kaybedenler ölümlerinin 21. yılında anıldı. Eylemde, meclis gündeminde olan torba yasa, Eğitim-Sen Tekirdağ Şubesi üyeleri tarafından yapılan basın açıklamasıyla kınandı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen üyesi Özdemir Kavak, Madımak katliamının davasının hala haklı sonuçlanmadığı belirterek, "Madımak katliamı insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçlardandır. Hala katliamın gerçek failleri yargılanmamıştır. Devletin katliamdaki rolü irdelenmelidir. Geçmişte halkları birbirine düşüren katliama zemin hazırlayanlar bugün hala ırkçı ve ayrımcı politikalarını sürdürmektedir. Katliamların esas amacı devletin ve iktidarların Ermenilere, Kürtlere, Alevilere karşı uyguladığı asimilasyon politikasıdır" dedi. 

"TORBA YASA ÖNERİSİ GERİ ÇEKİLMELİDİR"

Madımak olayında hayatını kaybedenlerin anılmasının ardından torba yasa hakkında açıklama yapan Filiz Çetin, "Eğitim Sen olarak kamu emekçilerinin hukuksal ve iş güvencesini ortadan kaldıran torba yasayı reddediyoruz. Yasa hukuksal güvenceyi ortadan kaldırarak kamu çalışanlarının hesap sorma yolunu kapatmaktadır. Hukuk iktidarın yaptıklarına meşruiyet kazandıracak bir araç olarak kullanılmak istenmektedir. Bu nedenlerle torba yasa önerisi TBMM Genel kurulunca geri çekilmelidir" dedi.

Yapılan basın açıklamalarının ardından yaklaşık 30 kişilik grup olaysız bir şekilde dağıldı.(İHA)


Gündem 1.07.2014 14:06:25 0

Tekirdağ"da Madımak Katliamı ve Torba Yasa Protesto Edildi

Tekirdağ"da Madımak Katliamı ve Torba Yasa Protesto Edildi


Başkan Yüksel’ den İlçe Milli Eğitim Müdürüne Ziyaret

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Atilla’yı makamında ziyaret ederek Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Yol sorunu ortadan kalkıyor

Uzun yıllar boyunca yaşanan yol sorununu ortadan kaldırmak için iki yıldır kesintisiz çalışmalar yürüten Süleymanpaşa Belediyesi, yeni yol açma, yol tamiri, kaldırım ve sosyal donatı alanları faaliyetlerine hız verdi

Kadın girişimciler Demokrasi ve Özgürlükler Adasında Toplandı

Demokrasi ve Özgürlükler Adasında düzenlenen “Dünya Kadın Girişimcilik Günü” İstişare Toplantısına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ve Hiascıkoğlu katıldı

Gazeteci Şerif Baysalan Basın Ödülleri Başvuruları Başladı

Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği tarafından düzenlenen Gazeteci Şerif Baysalan Basın Ödülleri yarışması başvuruları başladı.

İçöz'ün İstifası bir başlangıç, ardı da gelecek.

Tekirdağ Su Kanalizasyon İdaresi'nde (TESKİ) sular durulmuyor. Genel Müdür İbrahim İçöz isrifa mektubunu sosyal medya hesabından yayınladı.

1

Başkan Yüksel Atlas Pasajı esnafını ziyaret etti

2

Balkan Edebiyat ve Yazarlık Akademisi başladı

3

Çocuk parkları dezenfekte ediliyor

4

Bayburt'lu kadınlar yemekleriyle yarıştılar

5

NKÜ’de ‘Bilimsel Araştırma Çalıştayı’ Tamamlandı

6

Çocuk İstismarını önlemeye yönelik yeni dernek geliyor

7

“Mandacı; 30 Yaşındaki Bir İranlı Sahtekarın Önüne Yatanlardır”

SON YÜKLENENLER

Anahtar Kelimeler: 0