TEKİRDAĞ DSYB, ISLAH AMAÇLI SÜT ANALİZLERİNE BAŞLADI!
Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu analizler sonucunda süt değerleri uygun kriterlerde olan hayvanlar için hayvancılık işletmelerine 2019 yılı için inek başına 150,00 TL´ye kadar devlet desteği verileceği Cumhurbaşkanlığı kararlarında yer aldı.
Tarih: 15.11.2019 00:29:12/ 298okunma / 0yorum

Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Ergin Durgun yaptığı açıklamada; ‘Birliğimizin bünyesinde bulunan, süt analiz laboratuarında 2019 yılı Islah Amaçlı Çiğ Süt Analizlerine başladık´ dedi.

Açıklamalarının devamında Birlik Başkanı Veteriner Hekim Ergin Durgun; Üye işletmelerimiz, saha personellerimiz tarafından ziyaret edilerek, üyelerimizin her hayvandan tek tek aldığı süt numuneleri analiz laboratuarımıza getiriliyor. Laboratuarımızda her bir inekten alınan süt numunelerinin ayrı ayrı protein, yağ ve somatik hücre değerlerinin analizleri yapılıyor. Yapılan analizlerin sonuçları sütün kalitesi, hayvanların bakımı-beslenmesi, sağlığı ve ıslah çalışmaları ile ilgili bilgi veriyor. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu analizler sonucunda süt değerleri uygun kriterlerde olan hayvanlar için hayvancılık işletmelerine 2019 yılı için inek başına 150,00 TL´ye kadar devlet desteği verileceği Cumhurbaşkanlığı kararlarında yer aldı. Yapmış olduğumuz analizler neticesinde Tekirdağ İlimizde üyelerimiz 2017 yılında yaklaşık 1.000.000,00 TL, 2018 yılında ise yaklaşık 1.650.000,00 TL  ıslah amaçlı çiğ süt analiz desteği almışlardır.

Sadece ilimizdeki kendi üyelerimizin hayvanlarının sütlerini analiz yapmakla yetinmiyoruz. Çevre İllerdeki (Kırklareli, Edirne, Sakarya, Bolu, Düzce, Gaziantep….) Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlikleri ile yapmış olduğumuz anlaşmalar neticesinde o bölgelerdeki yetiştiricilere de analiz hizmeti veriyoruz.

Birlik Başkanı Veteriner Hekim Ergin Durgun; ‘Hedefimiz yıl sonuna kadar 100.000 adet süt numunesi analizi yaparak yetiştiricilerimize ve ülke hayvancılığına fayda sağlamaktır. Tüm yetiştiricilerimize hayırlı olsun´ dedi.

 

 

 
Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.0578
EURO
6.5596