Muhtarlar Süleymanpaşa Kent Konseyi çalışmalarını yerinde inceledi

Süleymanpaşa Belediyesi ve Kent Konseyi işbirliği ile düzenlenen eğitim çalışmaları kapsamında kadınlar hem yeni hobiler ediniyor hem de ürettikleri farklı ürünlerle aile ekonomilerine katkıda bulunuyorlar.

Küçükbaş Et Tüketiminde Hedef 300 bin ton

Tüdkiyeb Küçükbaş Et Tüketiminde Hedef Büyüttü

SGK İl Müdürü Alan'dan 2021 Yılı Yapılandırma Çağrısı

SGK Tekirdağ İl Müdürü Fatma Derya ALAN; Son başvuru tarihi 31.08.2021 olan yapılandırma Kanunu hakkında açıklamalarda bulunarak, vatandaşlara yapılandırma ile gelen avantaj ve fırsatlardan yararlanma çağrısında bulundu

TRAKYAKA Yönetim Kurulu Avrupa Serbest Bölgesinde Toplandı

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu 2021 yılı Haziran ayı olağan toplantısını Kırklareli Valisi Osman Bilgin başkanlığında Tekirdağ’ ın Ergene ilçesinde gerçekleştirdi.

İzmir Agro expo Fuarına Gezi Düzenlendi

Veteriner Hekim Ergin DURGUN yaptığı açıklamada; Birlik üyelerine 25-26 Haziran 2021 tarihleri arasında düzenlenen İzmir AGROEXPO 2021 16. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarına gezi düzenlediklerini belirtti.

ÖZBEKİSTAN BUHARA BİR TARİKAT

ALTIN ADAMIN İZİNDE (ESİK/KAZAKİSTAN)

DES OTEL hijyen ödülü aldı

Başkan Öztekin Gezi Evi' ne Misafir Oldu

Yunan ekonomisi alarm veriyor1

Başkan Yüksel Selvi Ağca Kızılay Anaokulu açılış törenine katıldı

2

SGK' dan Yapılandırma Çağrısı

3

Altıntaş, Rektör' ü ziyaret etti.

4

Marmaraereğlisi' nde 12.5 Km.lik Beton Yol Hizmete Girdi

5

Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğin Ziyaret

6

Rumeli İskelesi ödüle layık görüldü

7

6 Bin Metrekare Beton Kaldırım Yapılıyor

SON YÜKLENENLER

Anahtar Kelimeler: Küçükbaş Tüketiminde Hedef

Küçükbaş Et Tüketiminde Hedef 300 bin ton

Tüdkiyeb Küçükbaş Et Tüketiminde Hedef Büyüttü

ANKARA-Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, ülkemizde üretilen 1 milyon 200 bin ton kırmızı ette, yüzde 22’lik orana sahip olan küçükbaş hayvan etini yüzde 25’in üzerine, 264 bin ton olan tüketim miktarını da 300 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Hatay Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin Olağan Genel Kuruluna katılan TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, burada yaptığı konuşmada küçükbaş hayvan eti tüketiminin artırılmasını hedeflediklerini söyledi. Küçükbaş hayvan eti tüketiminin arzu edilen seviyede olmadığının altını çizen Çelik, “1 milyon 200 bin ton olan kırmızı et üretiminde küçükbaşın payı yüzde 22 oranla sadece 264 bin tondur. Bu oranı yüzde 25’e çıkararak tüketim miktarını da 300 bin tona yükseltmeliyiz” dedi. Genel Başkan Çelik,  “Kırmızı et tüketimimiz hızla artıyor. 2012’de 941 bin ton, 2014’te 1 milyon 9 bin ton olan kırmızı et tüketimi, 2019’da 1 milyon 208 bin tona çıktı. Tüketim, 7 yılda 267 bin ton  arttı. Ülkemizde gelir seviyesi arttıkça kırmızı et tüketimi de artacak. Kırmızı et tüketimi 2030’a kadar yüzde 70’den fazla artacak. Olağanüstü bir şekilde artan tüketimi karşılamak zorundayız. Aksi takdirde döviz ödeyerek ithalat yapmak zorunda kalırız. İthalattan kurtulmanın yolu da küçükbaş hayvancılıktan geçiyor. Ülkemizde küçükbaş hayvan sayısı hızla artırılabilir. Nitekim 2020 yılında küçükbaş hayvan sayısı 54 milyonu aştı. Küçükbaş hayvan sayısının nüfus başına bir tane düşecek şekilde 90 milyona ulaşması halinde, et veriminde hiç değişiklik olmasa bile küçükbaş hayvan eti üretimi yüzde 84 artacak” ifadelerini kullandı. Başkan Çelik, Hatay’da nüfus başına düşen küçükbaş hayvan sayısının da azlığına dikkat çekerek, “1 milyon 660 bin nüfusu olan Hatay'da 473 bin küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Nüfus başına değerlendirdiğimizde 3 buçuk kişiye bir hayvan düşmekte. Hatay'da bu sayıyı artırmalıyız. Hatay’ın nüfusu dikkate alındığında küçükbaş hayvan sayısı 1 buçuk milyonun üzerinde olmalıdır” diye konuştu.

ÜSTÜN VERiMLİ IRKLAR KULLANILMALI

Hayvanların et verimlerinin artırılması için de üstün verimli ırklar kullanılarak ıslah çalışmaları yapılması gerektiğini ifade eden Çelik, “Bu konuda, yerli ırklarımızdan bazıları yabancı kültür ırkları ile melezlenerek verim kapasiteleri yükseltilmektedir. Bu bağlamda Merkez Birliğimiz ve Birliklerimizin uyguladığı Soy kütüğü ve Ön soy kütüğü projesi, Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi, Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi, Model Koç Teke Test İstasyonu Projesi gibi projelerimizle de küçükbaş hayvancılığımızda verimliliğin artırılması amaçlanmaktadır” dedi.