1

DEB' ten Kadınlar Günü Mesajı

2

Veteran atletlerden madalya yağmuru

3

İilhami Özcan Aygun' un, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” Kutlaması

4

CHP' den Kirazlıyayla Dayanışması

5

CHP Kırklareli İl Başkanı ve İlçe Başkanlarından Kesimoğlu’na Ziyaret

6

Süleymanpaşa Belediyesi 9. Muhtarlar Buluşması gerçekleşti

7

Türk Eğitim Sen, Dünya Kadınlar Gününü Kutladı

SON YÜKLENENLER

Bulgaristan pazarına giriş, ticaret ve yatırım fırsatları ele alındı

Biz Bulgaristan’la iş yapan ve iş yapmak isteyen iş insanları olarak, bir yıla yakındır devam eden pandemi şartlarında da işlerimizi devam ettirmeye, Türkiye-Bulgaristan ikili ilişkilerine katkı sağlamaya devam etmek istiyoruz.

Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu, Bulgaristan pazarına giriş, ticaret ve yatırım fırsatları konulu toplantı dijital ortamda Tekirdağ TSO Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Eş Başkanı Cengiz Günay başkanlığında toplandı. Gerçekleşen toplantıya Sofya Ticaret Müşaviri Okan Pakbeşe, Sofya Ticaret Müşaviri Sinem Taştan ve Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu üyeleri katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmalarını yapan Başkan Günay, “ Sayın Ticaret Müşavirlerimiz,  çok değerli Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu üyeleri, saygıdeğer katılımcılar;

Sizleri şahsım ve Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu adına saygıyla selamlıyorum. Toplantımıza hoş geldiniz.   

Öncelikle Ticaret Müşavirlerimiz Sayın Sinem Taştan ve Okan Pakbeşe’ye çok teşekkür ediyorum. 20 gün önce, Sofya Büyükelçimizin de katılımıyla, Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Türkiye tarafı toplantısını yapmıştık. O toplantımıza iştirak eden Sofya Ticaret Müşavirimiz Sn. Sinem Taştan, Bulgaristan’daki iş yapma imkânlarıyla ilgili, bir sunum yapmayı biz teklif etmişti. Sağ olsun, bugün Sinem hanım ve Okan Pakbeşe bizlere Bulgaristan’la iş yapma fırsatları hakkında bilgi verecekler.

Değerli katılımcılar, biz Bulgaristan’la iş yapan ve iş yapmak isteyen iş insanları olarak, bir yıla yakındır devam eden pandemi şartlarında da işlerimizi devam ettirmeye, Türkiye-Bulgaristan ikili ilişkilerine katkı sağlamaya devam etmek istiyoruz. Türkiye, Bulgaristan’ın ana ticaret ortaklarından biri konumundadır. Türkiye’nin Avrupa ülkeleriyle yaptığı ticaretin karayolu ile taşınan kısmının büyük bir bölümü Bulgaristan üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca, Bulgaristan, Türkiye’den AB’ye en önemli giriş kapısıdır.

İki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarına baktığımızda ise çok güzel bir denge olduğunu görüyoruz. Ekonomik dengeyi koruyarak, ikili ticaretimizi daha yukarıya taşımak için işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürmemiz gerektiğine inanıyorum. Karşılıklı yatırımları da, ticareti de artırmalıyız. Biz bu amaçla Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nu kurduk.  Bulgaristan’daki Türk girişimcilerin kurduğu iş örgütü olan Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası, BULTİŞAD, ile çalışıyoruz. Odaya üye olan firmalarımıza teşekkür ediyorum. Toplantımıza katılan tüm iş insanlarımızı bu Odaya üye olmaya davet ediyorum.  Üyelik için herhangi bir bedel ödenmiyor. Sadece TOBB’un web sayfasına girip, “İkili Odalar”  la ilgili bölümden kayıt yapabilirsiniz. Böylece Odanın faaliyetlerinden istifade edebilirsiniz. Bulgaristan’da son derece başarılı yatırımcılarımız var. Onlarla gurur duyuyoruz.

İkili Oda olarak hem Bulgaristan’daki yatırımlarımızı arttırmak, hem Bulgaristan’dan Türkiye’ye yatırımcı getirmek, aynı zamanda karşılıklı ticaretimizi arttırmak için birlikte çalışacağız. Yakın zamanda, ikili Odamızın Bulgaristan tarafı ile de bir araya gelip ortak toplantımızı yapacağız. Bu toplantıdan sonra, ortak bir eylem planı ile çalışmalarımızı başlatacağız. Ticaret Müşavirlerimiz Sayın Sinem Taştan ve Okan Pakbeşe’ye tekrar teşekkür ediyorum. Katıldığınız ve bundan sonra göstereceğiniz aktif desteğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Günay’ın konuşmalarının ardından Sofya Ticaret Müşaviri Okan Pakbeşe ve Sofya Ticaret Müşaviri Sinem Taştan, Bulgaristan’la iş yapma fırsatları hakkında katılımcılara bilgiler verdiler.