• BIST 100

  1.810%0,00
 • DOLAR

  13,5634% -0,79
 • EURO

  15,3750% -0,98
 • GRAM ALTIN

  778,79% 5,96
 • Ç. ALTIN

  1285,0035% 5,96

Birgül KEMİKSİZ


Üretmeden Tüketenler

Birgülce


Literatürümüzde şöyle bir özlü söz vardır ya hani,"boşta gezenin boş kalfası "diye.
Şimdi yazacaklarım tamda  bu misal bir kaç cümle sadece.
Çünkü konuyu iyice derinlemesine irdelemeye kalksak,
yazacaklarım cilt cilt roman olur. 

Sizlerin de çok yakından bildiğiniz üzere değerli dostlarım arkadaşlarım...
Malümunuz çeşit çeşit huyda  karakterde insan var her toplumun içerisinde,iyi kötü,bilgili bilgisiz vs vs...

Buraya kadar normal ne var bunda diyeceğinizi duyar gibi oldum bir an.

Az sabredin özetle izah etmeye çalışacağım.

Mesela toplumumuz da hiç bir şey bilmeyip ama çok şey biliyormuş gibi olan "ukala"tipler var.Her söze balıklama atlayan,karşısındakinin sözünü dinlemeden anlamadan bölen çok bilmişler var mesela.

Söze girişlerine baktığınız da sanki o anda konuşulan mevzu hakkında ansiklopediler dolusu bilgileri varmış düşüncesini karşı tarafta oluştururlar.Bir kaç cümlesinden sonra sözlerinin içinin ne kadar boş olduğu hemen anlaşılır ama onlar konuşmalarını sürdürmeye fikirlerini kabul ettirmeye çalışırlar beyhude bir şekilde.

Yine "kedi ciğer"örneğinde olduğu gibi karşısındakinin fikir görüş ve düşüncelerinin doğru ve geçerli olduğunu bildikleri halde,hazmedemeyen kabullenemeyen ve sürekli karşı çıkan ve "iş olsun torba dolsun" türünden muhalefet eden yapıda insan türleride çoğunlukta toplumumuzda.

Şimdi bu yazdıklarımdan beni çok iyi ,ya da iyi tanıyan insanlar hariç,bir kısım kişiler üzerlerine alınabilirler,acaba ne kastetmek istiyor ,yoksa benden mi bahsediyor diye.

Değerli dostlarım arkadaşlarım ,bireysel olarak kimseyi direk hedef aldığım falan yok.Ama var diyen de çıkarsa demek ki "yarası olan gocunur" türünden kendine bir çıkarım yapmış demektir.

Bu bahse konu karekter türlerini güncel hayatımız da her alanda görmek mümkün,nerede ise bu tipleri toplumumuz kanıksadı gibi.Özellikle başta siyasette çok birikti bu içi boş kültür seviyesi düşük ve tabi ki hasbel kader bir mevkiye getirilmiş bu kişiler karşılarındaki insanları küçümseme,onları hakir görme,saygı göstermeme türünden davranış sergileme halleri çoğalıp gitmekte,buna rağmen bu insanlar başta siyasette olmak üzere STK larda yada başka sosyal faaliyet alanlarında çokta rağbet görmekteler maalesef.

Oysa bu tip kişilere karşı daha duyarlı olmakta fayda var.Belki kısa vadede bu kişilerin sergiledikleri davranış ve sözler (gereğinden fazla övme abartma) lar muhatabı olan kişilerin hoşuna gidebilir ama uzun vadede zarar göreceği kesindir.

Sade de gelecek olursak eğer, bu tipler toplumumuzda var olan bir gerçek.

Üzücü tarafı ise bu kişilerin kendilerini kaf dağında görmeleri ve "ben"olmaz isem işler yürümez,ben bulunmaz Bursa kumaşıyım diyerek  ÜRETMEYEN ama sürekli TÜKETEN bir davranış biçimi sergileyerek bulundukları sosyal topluma zarar vermeleridir.

Ve tabi ki diğer üzücü noktada bu kişileri ve verdikleri zararları görmeyen duymayan,hiç bir uyarı ve önlem almayanların umursamazlıklarıdır.

İşte öyle...
(Birgülce)