Perşembe

25.2 °

Cuma

27.9 °

Cumartesi

27.8 °

 • BIST 100

  2.418%1,81
 • DOLAR

  16,3713% 0,04
 • EURO

  17,5227% 0,30
 • GRAM ALTIN

  974,30% -0,05
 • Ç. ALTIN

  1607,595% -0,05

Misafir Kalem


Ulaş DEMİRAY - Helalleşmeyi Anlamak İstemeyenler İnsan mıdır?

Enez Mektubu


Erken ya da zamanında seçim… Öyle ya da böyle ufukta sandık göründü. Millet İttifakı ciddi, samimi ve akıllı bir yolda seçime doğru yol alıyor. Kazanmış olduğu psikolojik üstünlüğü sürdürmeye ve daha da artırmaya çalışıyorlar. Seçim sonrası için; hummalı bir çalışma temposu ile seçim kazanmanın yetmeyeceği, iktidar olmak ve en kısa zamanda sorunlara çözüm üretmek gerektiğinden hareketle, var gücü ile çalışıyor, hazırlık yapıyorlar.

***

İyi de; Bizim Atatürkçülükleri kendinden menkul, laikçi cumhuriyetçiler, ya da başka adıyla ulusalcı solcu(!)lar neler yapıyor?  Dilim varmıyor ama gelecek dönemin direksiyonunu kapmanın ve 3 ncü bir vesayet odağı olmanın hesapları ile uğraşıyorlar. Özellikle CHP’yi ve KILIÇDAROĞLU’nu dışlamak ya da en azından baskı altında tutmak ve yönlendirmek amaçlı abuk subuk çıkışlar yapıyorlar. Hem Halk TV’de hem de KRT’deki bazı programlarda bunun örneklerini gördükçe diyorum ki “Ya bunlar ağızlarından çıkanı duymuyorlar ya da gelecek dönemde bir koltuk kapabilmenin hesabı ile ortalığı velveleye vererek dikkat çekmeye uğraşıyorlar”

***

KILIÇDAROĞLU’nun “Helalleşme” önerisi belli ki bunları oldukça rahatsız etmiş. KRT’de geçtiğimiz salı günü yayınlanan ŞİMDİKİ ZAMAN isimli programda bunun çok çarpıcı bir örneğini gördük. Bir gün önce, aynı konuda HABERTÜRK’e konuk olan Ersan ŞEN tüm pisikopat tavırları ile, arsızlığı ve terbiyesizliği ile bağırarak değil hırsından ağzından köpükler saçarak HELALLEŞME üzerinden Kılıçdaroğlu’na saldırıyor. Barış YARKADAŞ denilen zat ile ne yazık ki Mithat BAYDUR ve Cumhuriyet gazetesi yazarı hem de Profesör Barış Doster koro halinde helalleşmenin ne kadar kötü olduğunu anlatmak için yırtınıyorlar. Tüm bu saldırılara karşı Gazeteci Zeynep Gürcanlı gayet sakin ve zarif bir şekilde kendisinin izlenimlerinin hiç de bu şekilde olmadığını, CHP içinde bu konunun olumlu yankı bulduğunu, AKP içinde ise paniğe neden olduğunu anlatıyor ama bu hanımefendi bu sefer de yine Ersan Şen isimli pisikolojik sorunlu konuşmacının saldırısına uğruyor.

Bu konuşmacıların aynı anda aynı programda olmalarının tesadüf olduğunu söyleyebilir misiniz?

***

Hala RTE ağzı ile konuşup KILIÇDAROĞLU’nu partinin lideri olarak içine sindiremeyen bir kitlenin varlığını biliyoruz. Bunların Millet İttifakı’na ve Kılıçdaroğlu’na verdikleri zararı AKP veremez. Bunlar bizdenmiş gibi görünen trollerdir. Bulanık suda balık avlamak için hazır bekleyenlerdir. Muharrem İnce’nin palazlanmasını bekleyenlerdir. Helalleşmeyi eleştirebilirsiniz. Özgürsünüz. TV’de istediğiniz yayını yapabilirsiniz. Ama bu TV’nin izleyicilerine kumpas kurarsanız yakında GİZLİ TROL olarak notunuzu alırsınız.

***

Helalleşme veya yüzleşmenin insani değerler, barış ve kardeşlik açısından önemini kavrayamıyor veya anlamak istemiyorsanız bu ülkeye barış adına kardeşlik adına, millet olma adına hiçbir şey veremezsiniz. Zamanında askeri vesayetin avukatlığını yaparak gelenler kafalarının bir yerinde hala o günlerin özlemini duyuyorlarsa yeni dönemde arzu edilen vesayetlerden arınmış, demokratik, laik, sosyal, hukuk devletinde baş ağrısı olmaktan öteye gidemezler. Bu tür programlara Millet İttifakı yetkililerinin gereken tepkiyi göstermeleri ve bu oyunları bozmaları gerekir. Çünkü bunların derdi üzüm yemek değil Kılıçdaroğlu’nu dövmektir.

***

İlk helalleşme benden olsun.. Kılıçdaroğlu’nun bugüne kadar iyi niyetle ama yanlış yaptığı işler varsa yaptığı harika işleri de göz önüne alarak ve hesaba katarak ben hakkımı helal ediyorum. Size de tavsiye ediyorum.