Perşembe

25.2 °

Cuma

27.9 °

Cumartesi

27.8 °

 • BIST 100

  2.418%1,81
 • DOLAR

  16,3589% -0,03
 • EURO

  17,5498% 0,46
 • GRAM ALTIN

  974,84% 0,01
 • Ç. ALTIN

  1608,486% 0,01

Kâmile GÜLGEZEN


TÜRK BİRLİĞİNE DOĞRU “Türk Devletleri Teşkilatı”

TÜRK BİRLİĞİNE DOĞRU “Türk Devletleri Teşkilatı”


İstanbul ’da Türkçe Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) 8. Zirve toplantısında, Türk dünyası açısından tarihî bir karar alındı. Kuruluş’un adı,  daha başında  olması gereken  “Türk Devletleri Teşkilatı”  adını aldı.  31 Ekim 1992’de ilk olarak Ankara’da yapılan devlet başkanları toplantısı ile   fikri olarak temeli  oluşturulan Türk Devletleri Teşkilatı, 3 Ekim 2009'da Nahçıvan'da imzalanan Nahçıvan Anlaşması ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasında kuruldu. 2019’da Özbekistan,  2018 de Macaristan  ve 2021 de Türkmenistan gözlemci üye  sıfatıyla  teşkilata katıldı. Böylece  iki gözlemci ve  beş  üye Türk devleti   resmî bir teşkilat çatısı altında bir araya gelmiş oldu.

Türkiye’nin önümüzdeki iki yıl teşkilat başkanlığını yürütecek olması da  ayrıca,   tarihi bir görev; çok çalışma gerektiren, son derece heyecan verici  bir fırsat  ve   anlamı yüksek bir sorumluluktur. Sovyetler Birliğinin dağilmasından sonra Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan,  ve Türkmenistan”nın  bağımsızlıklarına kavuşmasıyla  umut edilen  fakat  gerçekleştirilemeyen  ortak  Türk Dünyasını, Teşkilat’ı kâğıt üzerinde yazılı olmaktan çıkarıp  somut adımlar atacak, her üye devletin lehine  olumlu sonuçlar yaratacak kararları hayata geçirerek gerçekleştirebiliriz.  Aslında yapılacakları Türk Dünyasının Aksakalı  İsmail Gaspıralı   "Dilde, işte, fikirde birlik" olarak  önümüze koymuştur.

Siyasi alanda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nin tanınması ve üyeliğe alınması  Teşkilatı daha da güçlendirecektir. Ekonomik alanda,  malların serbest dolaşımı, taraflar arasında gümrük vergisi ve miktar kısıtlamalarının kaldırılması , değişim için ortak bir para birimi;  kültürel alanda,  Türk dünyasında lider ülke konumuyla “Ortak Türkçe” ülküsünü hayata geçirme; sosyal alanda,  toplumsal yakınlaşma  amaçlı;  üyeler arasında vizesiz geçiş konuları üzerinde  derhal çalışılmaya başlanmalıdır. Tek kalanın kolay avlandığı dünya  siyasetinde, böyle bir birlik Türk”ün dostunu sevindirirken düşmanını üzecektir.

Bu çalışmalar için seçilecek kişiler uzman olmalarının yanında,  bu  ülküyü yüreğinde hisseden isimlerden seçilmelidir.Eğer bu olmaz ise  bu tarihi fırsatı da kaçırabiliriz. Teklif edilip kabul edilen  “Aksakal”  tartışmalıdır. Ayrıca Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in dönem başkanlığında kazanılan Karabağ Zaferi ve Türk Keneşi’ne katkıları sebebiyle, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından  üzerinde Aliyev’e Türk Konseyi adına  üzerinde İngilizce ifadesıyle “Türk Dünyası Ali Nişanı” takdim edilmiştir.Teşkilat Türk, veren Türk , alan Türk...