Perşembe

25.2 °

Cuma

27.9 °

Cumartesi

27.8 °

 • BIST 100

  2.418%1,81
 • DOLAR

  16,3587% -0,04
 • EURO

  17,5467% 0,44
 • GRAM ALTIN

  974,68% -0,01
 • Ç. ALTIN

  1608,222% -0,01

Fatih ERGE


Süleymanpaşa Turizminin altın adamı Cüneyt Yüksel

Fatih ERGE


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in Turizm vizyonunu ilk sıraya alması, bu iddialı başlığı atmamın başlıca nedeni oldu.

Süleymanpaşa Halkı Turizm nimetlerinin bugüne kadar farkında olamadı. Halkımızın yerel yönetimlerden beklentileri çamursuz yollar, yeterli alt yapı ve çöplerin toplanmasının ötesinde değildi. Yerel yönetimler de arz talep ilişkisine yönelik çalışma temposuyla görev sürelerini doldururlardı. Taa ki Cüneyt Yüksel’in Süleymanpaşa Belediye Başkanı seçilene kadar.

Turizm ne demek?

Günümüzde turizm; en basit tabir ile bir fotoğraf karesidir. Sosyal medyada paylaşacağınız görsellerin sayısını ve niteliğini arttırarak dünyada pazarlama gücüne ulaşmaktır.

Turizm neden önemlidir?

Gezen insan belirli bir kültür seviyesine ulaşmış kabul edilir, ziyaret ettiği kente hem kültürel birikimini hem de ekonomik katkısını tereddütsüz sunacak olgunluktadır. İnsanın olduğu yerde bereket vardır, herkes nasibine düşeni alır… Turizm; insanın sokakta yürüyüşünü, giyim tarzını, ufkunu, sanatını, kısaca toplumun tüm dinamiklerini pozitif yönde etkileyen ve tetikleyen bir kavramdır. 

Cüneyt Yüksel göreve geldiği ilk günden bu yana İşte bu zenginliğimizin farkında idi. Hiç zaman kaybetmeden eline metresini alarak gece gündüz  Süleymanpaşa’nın altyapısını tamamen buna göre şekillendirmek için kolları sıvadı; nasıl mı?

Pazarlar turizm için dinamodur.

Semt pazarlarını hızlı bir şekilde inşa etmeye başladı. Perşembe Pazarının bulunduğu yerdeki Pazar yerinin açılışı da geçtiğimiz ay yapılmış idi. Diğerleri de hızla yapılmaya devam ediyor. Sadece semt pazarları da değil yer altı, yer üstü çarşıları da sürprizler arasında yerini aldı. Onları Ben yazmayacağım vakti gelince başkan açıklayacaktır. Bu alanda hummalı bir çalışma olduğunu sizlere aktarabilirim.

Spor Sahaları:

Cüneyt Başkanın başlangıç olarak yaptığı en önemli projelerden bir tanesidir… 28 adet çok amaçlı spor sahaları kentimizin çeşitli noktalarına yapılıyor. Bunlardan 5 tanesinin açılışı yapıldı bile. Sporda tesis bakımından altyapısı güçlü olan illerin gelişmişlik oranı diğer illere kıyasla normalden çok daha yüksektir. Zincirleme reaksiyon ile spor sahaları kulüplerin dikkatini çeker, Kulüplerin rağbet ettiği yerlere taraftarlar gelir. Kentin yatak kapasitesi bu arza göre yeni yatırımlarla artış gösterir. Yatak kapasitesi artan illere devlet tarafından çok daha büyük spor tesisleri yapılır. Bu yapılan tesislere ulaşım için alternatif planlar devreye girer. (Deniz taşımacılığı, Raylı sistem gibi…) Sonuç: Bu zincirleme reaksiyon ile göz açıp kapayıncaya kadar uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapacak yeterliliğe sahip olabiliriz.

Yeni Fotoğraf ve film istasyonları:

Cüneyt Yüksel bir fotoğraf karesinin ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Paşa Teras Ramazan Bayramından sonra muhtemelen hizmete açılacak. Süleymanpaşa’nın Pierlotisi diyebiliriz buraya. Hemen karşısına denize ölümsüz aşkların başlayacağı, unutulmaz hatıraların birikeceği Kız Kulesi benzeri bir yapı geldiğini yerel basından kısa bir süre önce öğrendim. Çok akıllıca…  Altınova Sahil düzenlemesi, Değirmenaltı-Dereağzı sahil yürüyüş yolu, Teleferik, Kumbağ’a Paşa Kale, Naip Kalesi, Naip Şelalesi, Ata Tepe, geçen yaz açılan İskele… Her biri bizleri dünya pazarına sunacak eşsiz istasyonlar…

Hediyelik eşya pazarı:

Süleymanpaşa Belediyesi öncülüğünde Trakya Kalkınma Ajansı, Kadem, NKÜ, Halk Eğitim ve İşkur ortaklığında hızlıca kurslar düzenlenmeye başladı. Tekirdağ logolu onlarca ürün ve ambalaj çalışması aylar içerisinde çarşı pazarda yerini alacak. Turizmin alt yapısı işte bu şekilde detaylı planlanıyor ve hayata birer birer geçiriliyor.

Restoran kültürüne ihtiyacımız var:

Süleymanpaşa’da restoran kültürü çok zayıf, gastronomi ise bildiğim kadarıyla yok. Şu an Süleymanpaşa’nın turizm vizyonun en zayıf halkası olarak bu alanı görüyorum. Bu doğrultuda acilen planlama yapılması gerekir.  

Eleştiri hakkımı kullanıyorum:

Turizm konusu oldukça kapsamlı bir alan, tuvaletçisinden işletmecisine varıncaya kadar arada olan tüm halkaların bu sisteme dahil edilmesi gereklidir. Bu piyasada turizmden ekmeğini kazanan Türsab’a bağlı işletmeler ile fikir alışverişi yapıldığı noktasında karamsarım. Profesyoneller ince ayrıntılarda çok büyük kazanım sağlayacak kabiliyete sahiplerdir düşüncesiyle sık sık yerel yönetimler ile bir araya gelinmesini fikiri alışverişinde bulunulmasını bir öneri olarak sunmak isterim.

Yapılanlar ümit verirken, yapılacaklar olanlar da heyecan uyandırıyor.

Şimdilik bu kadar, kalın sağlıcakla.