Cumartesi

26.8 °

Pazar

28.9 °

Pazartesi

26.9 °

 • BIST 100

  2.554%0,43
 • DOLAR

  16,8806% -2,72
 • EURO

  17,8246% -2,48
 • GRAM ALTIN

  987,71% -2,77
 • Ç. ALTIN

  1629,7215% -2,77

Misafir Kalem


Nuray Bilgili - Türkçe "Aile" Adının Kökeni Nereden Gelir?

Erdinç Aysen Paylaşımı alıntı


Sözlüklere bakılırsa "Aile" "Arapça ˁwl kökünden gelen ˁāˀilat عائلة "bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu hane halkı, bağımlılar" sözcüğünden alıntıdır. " şeklindedir. Fakat Altay Türkçesinde de "AİL-AYİL" adı verilen ve aslında "Yurt ya da Çadırda yaşayan Aile" anlamına gelen bir kelime buldum.

Altaylıların geleneksel konutu Yurttur yani AYİL-AİL. Yurt kelimesi, "Ailenin yaşadığı yer" anlamına gelen "DURT" kelimesinden gelir. Dolayısıyla yurt kelimesi bir mesken adı anlamına gelmez, yani Yurt ya da Ayil "Ailenin yaşadığı yer" anlamına gelir. Altaylılar Yurt'lara AİL-AYİL adını verir. Telengit Türkleri ise Alançık-Alanchyk.

Ail ya da Ayil kelimesi muhtemelen Türkçeye Ağıl şeklinde de geçmiş. Ayrıca Türkçe AİLE olarak kullandığımız kelime ile, Altay Türklerinin "Ailenin yaşadığı yeri" tanımladıkları AİL-AYİL kelimesi arasındaki yakınlık, bana göre Arapçadan alıntılandığı söylenen kelimeden daha öncelikli.

AİL-AYİL kelimesi ile ilgili şu aşağıdaki bilgiler de bu kelimenin günümüzde kullandığımız "AİLE" ile bağlantısını kanıtlar niteliktedir.

Ail ( Kırgızca - "köy") - Kırgız Türkleri "Aiyl" olarak kullanır.Kırgız Cumhuriyeti'nde köy meclislerinin günümüzdeki adı " Aiyl okmotu " yani "Köy Meclisi"dir.
Ail - Altaylılar Yurt olarak adlandırdılar.
Ail, Moğol halkları arasında göçebe bir Aile Gurubudur.
Nuray Bilgili.