Cumartesi

26.8 °

Pazar

28.9 °

Pazartesi

26.9 °

 • BIST 100

  2.554%0,43
 • DOLAR

  16,8806% -2,72
 • EURO

  17,8246% -2,48
 • GRAM ALTIN

  987,71% -2,77
 • Ç. ALTIN

  1629,7215% -2,77

Fatih ERGE


Jaika Kredisini neden Kullandın?

Fatih ERGE


  Tekirdağ Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Albayrak balık barınağında gazetecilerin ayak üstü sorularını cevapladı. Gündemde olan istifa edecek sorusundan Teski’nin dudak uçuklatan borcuna kadar her bir soruya cevap verdi.

Kadir Albayrak’ın istifa edecek iddiası soruldu ve Ferhat Akgün konuyu haberine taşıdı. Albayrak: “...Nereden çıkardılar onu da anlamıyorum. Bir belediye başkanı neden istifa etsin, ben 311 bin 500 oy almışım vatandaştan hizmet için aldık, vatandaş hizmet için bana bu görevi verdi. Ben şunu söylemek istiyorum. Eğer bir belediye başkanı seçildikten hemen bir hafta sonra ben gelecek seçimleri kazanır mıyım? Ben büyükşehir belediye başkanı olur muyum ? Ben tekrar belediye başkanı olur muyum ? Bunlarla çalışmaya başlarsa o geçirdiği zamanda çok boş vakitleri olur. Böyle boş konuşurlar Şeklinde cevapladı

Sağlık sorunu var mı yok mu?

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın Sağlık sorunları kulaktan kulağa dolaşır oldu. Büyükşehir Belediyesi Katrilyonluk bir bütçeye sahip. Böyle dev bir bütçeyi yönetmek, sağlıklı kararlar almak elbette sağlıklı bir beden ile mümkündür. Bilgi edinme hakkımı kullanarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine iletilmesi talebiyle 22 Kasım’da Cimer üzerinden bir dilekçe gönderdim, henüz dilekçeye cevap gelmiş değil. 15 günlük yasal hakkımı sabırla bekliyorum. Sürecin sonunda dilekçemi paylaşacağım. Umudumuz sağlıkta afiyette olmasıdır. Fakat belediyeyi yönetecek kadar sağlıklı mı bunu bilmek hakkımız.  Bizi yormadan heyet raporunu kamuoyuna paylaşırsan dedikoduları da örtbas etmiş olursun. Sağlık mevzusunu şimdilik kapatıyorum, Allah düşmanımı bile sağlık ile imtihan etmesin. Mevzu bahis Tekirdağ ise çekilmek te seçilmek kadar onurlu bir davranıştır diyerek noktayı şimdilik koyalım. 

Gelelim Jaika Kredisine

Yine aynı haber kaynağında Kadir Albayrak: “...Sadece JAİKA kredisinden dolayı, bir tek krediden dolayı bir ay önce 430 Milyon lira olan bir ay sonra 540 Milyon lira oldu yani. Bu rakamı da net verebilirim. Yani 125 Milyonluk sadece JAİKA kredisine diğerleri hariç. Hepsine etkisi oldu da sadece bu krediye 125 Milyon lira etkisi oldu.’’ Cümlesini kurdu

Jaika Kredisinin hikayesi

Tarihini yanlış hatırlamıyorsam 2013 yılıydı. Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç Tekirdağ’ın alt yapı sorunlarını halletmek biyolojik arıtma tesisi kurmak için Japon Kredi sağlayıcı ile dolar cinsinden protokol imzalamıştı. O yıllarda Döviz kuru 2 küsür liraydı. Kredi kullanıldığı takdirde 5 ya da 6 yıl ödemesiz olacaktı. Adem Dalgıç 2014 seçimlerinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilmedi ve Kadir Albayrak Kurucu başkan olarak makama oturdu. İlk Kurulan şirketlerden olan TESKİ hemen alt yapı çalışmalarına başladı ve kredi parça parça kullanılmaya başlandı. Jaika kredisini Adem Dalgıç’a öneren kimdi, bu firma nereden bulundu ayrı bir hikaye... Konumuz olmadığı için şimdilik o konuyu es geçiyorum.

Faik Öztrak’ı dinleseydin böyle olmazdı

Albayrak Jaika Kredisini kullanmak zorunda değildi. Başına silah dayanmadı, kredi kullanmak tek tarafın inisiyatifinde olan bir şeydir. Onun yerine İller Bankasından TL cinsinden düşük faizli kredi bulabilir ya da devlet bankalarından TL olarak kredi kullanabilirdin. Ama bunu tercih etmedin hazır imzalanan bir protokol var diyerek dolar cinsinden hazır parayı kullanmaya başladın. Siz kullandıkça dolar arttı ve günümüzde tek bir kredi taksitinden 125 Milyon lira zarar eder duruma gelindi. CHP’nin en kıdemli ekonomisti Faik Öztark’ın konuşmalarını az biraz dinleseydin eminim bu duruma düşmezdin. Öztrak yıllardır, “ülke iyi yönetilmiyor, ekonomik felakete sürükleniyoruz...” diye ekranlardan bas bas bağırıyordu.  Sanırım bu cümleyi Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi için de kullanmalıydı. Akıl hocanız Öztark olmadığına göre kimdir çok merak ediyorum? 

Yeri gelmişken soralım. Toplamda dolar cinsinden ne kadar kredi kullandınız? Ne kadar ödediniz ve ne kadar borcunuz kaldı? Kamuoyu merakta kalmasın..

Sağlık ve afiyet diler ellerinizden öperim.