Cumartesi

26.8 °

Pazar

28.9 °

Pazartesi

26.9 °

 • BIST 100

  2.554%0,43
 • DOLAR

  16,8806% -2,72
 • EURO

  17,8246% -2,48
 • GRAM ALTIN

  987,71% -2,77
 • Ç. ALTIN

  1629,7215% -2,77

Fatih ERGE


Dumansız Sanayide Arsa Spekülatörleri

Fatih ERGE


Tekirdağ Süleymanpaşa’da bulunan Dumansız Sanayi 16 yıldır can çekişir halde kendisine uzanacak bir insaflı el bekliyor. Dumansız Sanayiye giren bin pişman.

Kimi mecburiyetten, kimi düzelir umuduyla milyonlarını gömdü bu bölgeye. Bildiğim kadarıyla 250 hektarlık bir alan yani 2,5 milyon m2. Tekirdağ’da var olan 13 OSB’nin büyüklüğünü ele alıdığımızda 8. büyüklükte.

İlk planlandığında 30 bin kişiye istihdam sağlanması hedefleniyordu.

Dolaylı olarak burada 120 bin kişi karnını doyuracaktı.

Bugün Süleymanpaşa’nın nüfusunun 205 bin olduğu gerçeğinden hareket edersek, Sizce bu alan tam kapasiteyle çalıştığında Süleymanpaşa’da işsizlik sorunu olur muydu, geçim sıkıntısı kalır mıydı? Tabiki asgariye düşerdi.

Her geçen gün yeni bir yatırımcının lokasyonun cazibesine kapılarak bu alanda fabrika kurmak istediği haberlerini alıyoruz. Vakti zamanında çerez parasına satın alınan arsalar sahiplerince bugün dönümüne -Duyumlarıma göre-  1 milyon TL isteniyormuş. Lokasyona göre fiyatlarda az da olsa farklar olabiliyormuş..

Pazarlığa neredeyse kapalı. Arsa sahibi canın isterse havasında! Bu korkunç bir rakam sanki altın madeni satılıyor. Yatırımcı planladığı kapasiteyi düşürerek istihdama, üretime ayıracağı parayı toprak sahibine veriyor. Ya da canın cehenneme diyerek yatırımını başka şehre götürüyor. Kaybeden her halükarda Tekirdağ, kazanan arsa spekülatörleri oluyor.

YASAL OLARAK NE YAPILABİLİR?

Maalesef yasal olarak yapılacak bir şey yok. Mülkiyet hakkı kutsaldır, tapu sahibi mülkiyetini dilediği şekilde kullanma hakkına sahiptir.

KAMULAŞTIRMA YAPILAZ MI?

Dumansız Sanayi Bölgesi İhtisas OSB’ye çevrilebilir. Önce tüzel kişilik sonra müteşebbis heyet oluşturulur. OSB’ler kanunen kamulaştırma yetkisine sahiptirler. Kamulaştırma yatırımcı bütçesi ile yapılabilir ya da Dumansız Sanayi Derneği kurularak arsa sahipleri de dahil olmak üzere aidat adı altında bir ücret toplanır bu parayla bölgenin altyapı, üst yapı ve güvenlik sorunları kamu desteğini de alarak ileri hareket sağlanabilir.

DUMANSIZ SANAYİYİ CAZİP KILAN ÖZELLİKLER

Dumansız sanayi bölgesi tren yoluna 5 km, Asya Port limanına 13 km, Ceyport limanına 6 km, Üniversiteye 10 km, hava alanına 60 km mesafede bulunuyor. Çevre yolu bağlantısı ile uluslararası karayoluna bağlanır. Yani bölge sanayi yatırımcısı için oldukça uygun. Avrupa kapısı olan bu bölge özellikle ihracatçıların iştahını kabartmaktadır.

Dumansız sanayi başlangıcında yanlış iliklenmiş bir düğmedir, bunu kabul ediyorum fakat düzeltmek yine bizlerin elinde... Şehrin önde gelen yöneticilerini bu konuda biraz mücadeleye davet ediyorum. Mutlaka bir hal çaresi bulunacaktır. Tapu sahiplerine arsa spekülatörleri demek ne kadar doğru olur bilemiyorum ama yatırımcıya makul fiyatlar sunmaktan imtina edenlere kullanacak başka kelime bulamadım. Ya yatırım yap ya da makul bir fiyata sat. Bu kadar basit...