Perşembe

28.1 °

Cuma

29.5 °

Cumartesi

30.9 °

 • BIST 100

  2.830%0,00
 • DOLAR

  17,8646% -0,02
 • EURO

  18,4234% 0,05
 • GRAM ALTIN

  1.026,8% -0,29
 • Ç. ALTIN

  1694,22% -0,29

Dr. Nezih OKUR


COVİD VE SEÇİM KAMPANYALARI

Önümüzdeki 21 ay içinde bir seçim olacak.


Önümüzdeki 21 ay içinde bir seçim olacak.

Siyasi partilerin başkanları kampanyalarda “kapı-kapı” gezmenin önemini vurguluyorlar.

Cumhuriyet Halk Partisi Süleymanpaşa Örgütü 2020 başında, COVİD kapanması başlamadan önce, “öbek” sorumlularını belirlemişti. 

Geçen ay bu arkadaşların eğitimleri başladı.

“Öbek” ifadesi bir mahalledeki 400 kişilik bir seçmen grubunu tanımlamak için kullanılıyor.

Öbek sorumlularının bu 400 kişiyle temasa geçmeleri, özellikle kararsızlara odaklanmaları ve seçime hazırlık çalışmaları yapması bekleniyor. 

Eğitimlerde, seçmenlerle tanışmak, sorunlarını dinlemek ve dayanışmak için ev ziyaretleri öneriliyor.

COVİD salgını sürerken ev ziyaretlerinin yapılması hiç kolay gözükmüyor.

Salgın olmasa bile, çoğumuzun bildiği gibi, bizim buralarda insan kardeşinin evine dahi çat kapı gidemiyor.

Ev ziyaretlerinden önce, seçmenlerle ilk tanışmayı sağlayacak “kapı-kapı” yönteminin uygulanması daha pratik olabilir. 

Geçen ABD, Kanada ve İngiltere seçimlerinde, lebaleb kapalı salon toplantıları yapılmadı ama bir şekilde “kapı-kapı”kampanyaları yürütüldü. 

26 Eylül’de yapılacak Almanya seçimlerinde de kapı-kapı çalışmaları devam ediyor.

Örneğin, Yeşiller Partisi kampanyasını, kapı zilinden esinlenen “Ding Dong” sloganıyla, internet üzerinden çağırdığı gönüllüler yardımıyla yapıyor.

 

KAPI-KAPI KAMPANYASI

Partinin veya adayın tanıtılması, oy vermeyi teşvik ve seçmeni tanıma  amacıyla, partililerin veya gönüllülerin ev ev gezip sakinlerle yüz yüze görüşerek yaptıkları bir kampanya biçimi.

Mektup yazmak, telefon etmek, televizyon reklamı vermek gibi seçmene ulaşma yollarının arasında en hesaplı ve en etkili yöntem (1).

Kapı-kapı gezmenin etkinliği 2012’de Fransa’da François Hollande’ın kampanyasında da görülmüş.

2008’de Barak Obama'yı izledikten sonra yöntemi Fransa’ya getiren  üç gazeteci, deneyimlerini “Porte a Porte” başlıklı bir kitapta toplamış.

Oy vermeye gitme oranının düşük olduğu ülkelerde en azından taraftarları oy kullanmaya teşvik etmek  yararlı sonuçlar sağlıyor.

Bu çalışmada hangi kapıların çalıncağını iyi planlamak gerekiyor.

“Öbek” sisteminin sağladığı teknoloji ve yaklaşım kapı-kapı yöntemine adapte edilebilir.

Kapı-kapı yönteminin yerleşik olduğu ülkelerde vatandaşlar daha anlayışlı oluyor ama Türkiye’de aşırı kutuplaşma nedeniyle bazı güçlükler çıkabilir.

DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Kampanya danışmanlığı yapan Eric Taylor’un önerileri (2):

Kibar olun: Kampanyanızın misyonunu herkes kabul etmeyecek ve çoğu, kapıya cevap vermeyecek. Bu tepkileri kişisel algılamayın ve kibar olmaya çalışın, bu, sizinle aynı fikirde olmasalar bile insanlar üzerinde iyi bir izlenim bırakır.

Çok ısrarcı olmayın: Amacınız hoş bir şekilde ikna edici olmaktır. İnsanlar dinlemekte, fikirlerini değiştirmekte ve hatta kapılarını açmakta tereddüt edebilirler. Doğru miktarda baskı ve iyi niyet  güçlü bir izlenim bırakabilir.

Hareket etmeye devam edin: Tarama yaparken, saatte ortalama 20 kapı hedefiyle kapı başına ortalama 1-3 dakika harcamayı bekleyin. Birisi cevap verdiğinde, onunla 3-10 dakikadan fazla konuşmayın, bir ilişki kurmak için yeterli zaman ayırın. 

Tüm kapıların açılmayacağını bilin: Çaldığınız kapıların çoğu sıkıca kapalı kalacaktır. Bazı insanlar cevap vermemek için evde saklanır, bu yüzden kapıyı çaldıktan sonra, cevap vermeleri için zaman verin, bazı kampanya literatürünü bırakıp yolunuza devam edin.

Soruları ve geri bildirimleri toplayın: Gönüllülerin, bir seçmenin sahip olabileceği her sorunun cevabını bilmesi beklenmez. Seçmenlere, anında yanıtlanamayacak soruların adaya/kampanyaya iletileceğine dair güvence vermek seçmen üzerinde iyi bir izlenim bırakır.

COVİD-19 salgını nedeniyle önerilen güvenlik önlemlerine dikkat edin: Tarama sırasında herkesin maske taktığından emin olun. Maskelere aday adı veya kampanya sloganı yazılabilir. Kapıyı çaldıktan sonra, seçmenlerin cevap verirken kendilerini rahat hissetmeleri için, kapıya güvenli bir mesafede durarak sosyal mesafeyi uygulayın.

Zoom gibi programları kullanarak uzaktan gönüllüler için eğitim  yapın.

SONUÇ

COVİD salgını nedeniyle, CHP’nin ev ziyaretleri içeren Sokak Örgütlenmesi eğitim paketini gözden geçirmesinin ve  “kapı-kapı” yöntemine ağırlık vermesinin doğru olacağını düşünüyorum.

Yukarıda bahsettiğim “Porte a Porte” kitabının Türkçe’ye çevrilmesi, benzer bir el kitabının veya SPD nin tavsiyeleri (3) gibi notların hazırlanması yararlı olabilir.

(1) https://en.wikipedia.org/wiki/Canvassing 

(2)https://numero.ai/blog/political-canvassing-guide/ 

(3)https://www.nrwspd.de/2017/08/08/13-dinge-auf-die-du-im-haustuerwahlkampf-achten-solltest/