Cumartesi

26.8 °

Pazar

28.9 °

Pazartesi

26.9 °

 • BIST 100

  2.554%0,43
 • DOLAR

  16,8806% -2,72
 • EURO

  17,8246% -2,48
 • GRAM ALTIN

  987,71% -2,77
 • Ç. ALTIN

  1629,7215% -2,77

Fatih ERGE


BİR FİRMANIN O KENTE KATTIKLARI

Bir firma bir ilin kaderini ne denli etkileyebilir? Yazımızda bunun detaylarına ulaşacaksınız.


Hemen hemen her yıl Macaristan’a giderim. Macaristan’ın önemli kentlerinden Kecskemet’i turlarken dikkatimi çekmişti; Mercedes Marka son model, gıcır gıcır belediye otobüsleri halka hizmet veriyordu. Bu 10 sene önce de böyleydi, son gittiğimde de.

Macaristan’ın diğer illerinde Mercedes otobüslerin yerini çok iddialı olmayan farklı markalardaki otobüsler alıyordu. Bir defasında merakımdan sormuştum; buradaki otobüsler neden hep Mercedes? Mercedes firması Keshkemet’te fabrikasını kurmuş ve otobüsleri de o kente belirli aralıkla hibe ediyormuş, cevabını alınca bir firmanın bulunduğu kente vergiler ve istihdam haricinde farklı türlerde sağladığı katkıları gözümle görmüş oldum.  

Aynı zamanda Tekirdağ’ın da kardeş şehri olan Keshkemet’e Mercedes gibi bir dev hayat olmuştu. Sosyal yardımlardan sanatsal ve kültürel faaliyetlere varıncaya kadar birçok alanda bu firma kente hep destek olmuş/olmaya devam ettiği bilgisini de hemen aktarmış olayım.

Konunun bizimle alakasını hemen izah edeyim: Mercedes firması Keshkemet’e gitmeden önce yatırımını Tekirdağ’da yapmak istemiş fakat arsa simsarları uçuk fiyatlar vererek toprak fiyatlarını misli fiyatlara çıkarınca kuş da uçup gitmiş. Bugün kardeş kentimiz Keshkemet Mercedes’in; etinden, sütünden, derisinden faydalanır hale gelmiş. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın çok güzel ve huzurlu bir şehirdir.

Şimdi önümüzde Süleymanpaşa’ya yapılması planlanan SELEB gibi dev bir proje var. Açılımı “Süleymanpaşa Ekolojik Lojistik ve Endüstri Bölgesi”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tekirdağ Valiliği, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Süleymanpaşa Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası öncülünde henüz yeri belli olmamakla birlikte hazırlıklar son sürat devam ediyor.

Heyecanla bu projeyi; sanayi esnafı, teknoloji firmaları, otel işletmecileri, elektrik taahhüt firmaları başta olmak üzere iş imkânı arayan binlerce genç bekliyor.  

Geleceğim nokta şu: Bir önceki TORSAB projesi paydaşların beceriksizliği yüzünden yıllarımızla birlikte heba olup gitmişti. SELEB için bu sefer aynı hatalara düşmemek gerekiyor. Projeyi iyi anlatmak ve halkın desteğini alarak yola çıkmak en kritik süreç olacaktır. Pusuda bekleyen birçok Oda’nın olduğunu hatırlatırım.

Kecskemet ilinde bir firma çok şey değiştirdi; SELEB, Mercedes gibi birçok dünya devini bünyesinde barındıracak büyüklükte bir projedir. Kaybedecek daha on yıllarımız yok…       Erdoğan ERKEN
23.05.2020 10:47:16
DEĞERLİ KARDEŞİM ÇOK GÜZEL İNŞALLAH DEĞERLENDİRİLİR. MACAR DA 5000 DEKAR DEBRECEN DE BMB FABRİKASININ TEMELİ ATILDI 25000 KİŞİ ÇALIŞACAK.