Perşembe

25.2 °

Cuma

27.9 °

Cumartesi

27.8 °

 • BIST 100

  2.418%1,81
 • DOLAR

  16,3713% 0,04
 • EURO

  17,5227% 0,30
 • GRAM ALTIN

  974,30% -0,05
 • Ç. ALTIN

  1607,595% -0,05

Prof. Dr. Mehmet Mehdi ERGÜZEL


ANNEME FATİHALARLA VEDÂ...

Sevgili Annem Safiye Hanım'ı 18 Aralık'ta kaybettik ve dün doğduğu topraklar olan Amasya'nın Taşova'sında ikindi namazını takiben dualarla ebediyete uğurladık.


Rahmet'i Rahman'a kavuşan Rahmetli annem ben küçükken zaman zaman "Ana başta tac imiş, her derde ilâc imiş, bir evlat pîr olsa da anaya muhtac imiş.." derdi de ben o günkü küçük aklımla kendi anasına da gönderme yapan bu sözleri layıkıyla anlayamazdım. Yıllar su gibi akıp gitti. Ben 70'ine dayanmış adam, "Başımdaki tacın toprağa düşmesiyle" benden başka kimsenin anlayamayacağı ve hissedemeyeceği derin bir "anasızlık yalnızlığı"na düştüm. Biz onunla "binbir yalnızlık ve öksüzlük" yılları yaşadık. Bir insanın her şeyleri, malı mülkü vesairesi olabilirmiş, ama gözlerine "kuzum, evladım !" diye bakan, ta bebekliğinde sarıp sarmaladığı, canından bir parça olarak taşıdığı, garip de olsa bir anası varsa, baba yokluğunun açtığı boşluk dolabilirmiş. Ananız nerede ve kaç yaşında olursa olsun, nefes alıyorsa ve sesini duyuyorsanız, rahatlarsınız. Kim ne derse desin, ana-evlat yakınlığını anlayan anlar.

Yaygarasız, sessiz ve derinden bir sıcaklıktır bu. Kendimi hatırladığım 6 yaşımda Amasya'nın Çilehane"sinde etrafımı saran 8-10 genç hanımdan biri oydu ve ötekilerden çook çoook farklıydı. Yılların hasretiyle onun yanaklarından benim yüzüme süzülen sevinç gözyaşlarını ben hiç unutmadım. Babamın beni ona bırakarak Zile'de rahmetli olduğu 1960 sonlarında, ortalarda kalır gibi olduğum günlerde, terli elleriyle küçücük ellerimi sıkıca tutup okul müdürü bir akrabamızın kapısını çalarak "N'olur, çocuğumu okutun.." yalvarışını nasıl unuturum ?.. Okuma yazma bilmeyen ümmi anam, benim kurtulmam için tek çarenin, okuyup da adam olmam olduğunu, "Analar Diyarı Anadolu"muzun yegâne gerçeği sayıldığını elbette biliyordu. 28-30 yaşlarında, beyaz yazması başındaki "anadan Kafkaslı-babadan Balkanlı" Anadolu kızı güzel anamın beni mütebessim gözleriyle sevdiği, dantel örmediği zamanlarda elinde tesbihle kimbilir bizim için hangi duaları mırıldandığı o garip yalnızlık yıllarını nasıl unuturum ? Bir varmış bir yokmuş. Yalan dünyanın sayısız yalanları arasında "ben koca dede" bu benzerini hiç yaşamadığım, gönlümden koparak içimi parçalayan hıçkırıklarımı, gözlerimi yıkayan yaşları, kendimden bile saklamaya çalışırken bir daha onun sesini duyamayacak olmanın, manalı bakışlarını artık göremeyecek olmanın gönül sızısını yeni bir hasret hatırası olarak son nefesime kadar muhafaza edeceğim. O sesi ister bin bir defa duyun isterseniz bir defa duyun siz o sesin kime ait olduğunu asla unutmazsınız. İçimdeki 70 yıla yaklaşan hatıraları dualarla yad ederken beni başsağlığı için arayan akraba, arkadaş ve öğrencilerime teşekkürler ediyor, benim dualarıma katılmalarınızı temenni ve arz ediyorum efendim.. Rahmet-i Rahman'a kavuşan bütün yakınlarınıza Fatihalar hediye ediyoruz.

Hepsinin ruhları şâd u hurrem, kabirleri pür-nûr, mekânları cennet olsun inşallah...