Cumartesi

7.1 °

Pazar

6.7 °

Pazartesi

9.3 °

 • BIST 100

  1.983%-0,73
 • DOLAR

  13,5404% -0,80
 • EURO

  15,1030% -0,84
 • GRAM ALTIN

  778,19% -1,26
 • Ç. ALTIN

  1284,0135% -1,26

Misafir Kalem


 Ulaş DEMİRAY Soruyor: “Meriç Deltası Edirne' de mi, Enez' de mi?”

Edirne 1. Şube Müdürlüğünce 28-29 ve 30 Eylül tarihlerinde Edirne Magri Otel’de yapılacak ve 3 gün sürecek Meriç Deltası Çalıştayı’na Enez Doğa-Der Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Demiray tepki gösterdi.


Bu toplantı için sadece İpsala ve Enez yöresinden 30 temsilci istendiğini belirten Demiray Edirne Valiliği’ne ve ilgili Şube müdürlüğüne, basına ve diğer ilgililere gönderdiği mesajla bunun bir YASAK SAVMA olduğunu iddia etti.

Ulaş Demiray’ın tepkisini içeren mesaj aynen şöyle:

 1. Meriç deltası Edirne’de değil Enez ve kısmen İpsala hudutları içerisindedir. Toplantının yerinde, tatbiki ve gözlemli olarak yapılması imkanı varken deltadan 180 km ötede, bir otelde tartışılması saçma ve anlamsızdır, yetersizdir. Yasak savmaktır…
 2. Delta ile ilgili olarak Enez yöresi STK’larının söyleyecekleri çok söz vardır. Bu uygulama ile söz hakkımız YOK hükmündedir.
 3. 3 gün sürecek bu toplantıya STK kuruluşlarının sürekli temsilci atayarak ve konaklayarak katılması maddi olarak mümkün değildir. Her gün Enez’den Edirne’ye gelip gidilmesini düşünmek ise mantıklı bir çözüm değildir.
 4. Enez’de bu toplantının yapılabileceği oteller bulunmaktadır. Görevlileri gerekirse yöre kuruluşları olarak misafir edebiliriz.

Bu durumda israr edilirse  resmi devlet görevlilerinden başka bu toplantıya Enez ve İpsala’dan düzenli bir katılım beklemek hayaldir.

Bu koşullarda toplantıya katılmamızın mümkün olmadığını belirtir o nedenle Çalıştay Sonuçları’na şimdiden itiraz etmeyi görev sayarız. Çünkü Meriç Deltası’nda yapılacak her çalışma Enezlilerin gözü önünde olmalı, halk önceden gerçekçi bir biçimde bilgilendirilmelidir.

Bilgilerinize sunarım.22.09.2021

 Ulaş DEMİRAY / ENEZ DOĞA-DER Yönetim Kurulu Başkanı