Maraş Katliamını 35’inci yıl dönümünde basın açıklaması düzenleyen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çerkezköy Şubesi üyeleri, “Bu katliam sadece Alevilere değil, insanlığa karşı yapılmış bir katliamdır” ifadelerini kullandı.


19 Aralık ile 26 Aralık 1978’de Kahramanmaraş’ta Alevilere yönelik katliam gerçekleştirildiğini söyleyen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çerkezköy Şube Sekreteri Buket Çimen, yaşanan olaylarda 150 Alevi vatandaşın öldürüldüğünü ifade etti. Olaylarda ayrıca Alevilere ait 200’den fazla evin yıkıldığını kaydeden Çimen, “100’e yakın iş yeri tahrip oldu” dedi. Maraş katliamının, çocuk, kadın demeden 150 Alevinin yakılarak, kurşunlanarak öldürüldüğü bir katliam olduğunu ifade eden Çimen, “Bu katliam sadece Alevilere değil, insanlığa karşı yapılmış bir katliamdır. Bunun içindir ki, bu katliamı insanım diyen herkes lanetlemelidir” açıklamasında bulundu.

"ALEVİLERE YÖNELİK KATLİAMI ŞİDDETLE LANETLİYORUZ"
Maraş Katliamı’nın sorumlularının en kısa sürede bulunmasını ve hesap vermesini beklediklerini kaydeden Çimen, bunun yanında devletin de özür dilemesi için girişimlerde bulunulmasını beklediklerini ifade etti. Katliamların hasarının büyük olmasının nedeninin, örgütlü olmamaktan kaynaklandığını savunan Çimen, “Alevilere, aydınlara, demokratlara yönelik bu katliamlar aydınlatılmadıkça, bu ülke hiçbir zaman demokrasiye kavuşamaz, insan haklarında, hukukta hiçbir ilerleme gösteremez. 35 yıl önce Alevilere yönelik katliamı şiddetle lanetliyoruz” ifadelerini kullandı.
Bir süre slogan atan yaklaşık 100 kişilik grup, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.(İHA)


Yaşam 24.12.2013 11:04:19 0

"Maraş Katliamı Alevilere Değil, İnsanlığa Karşı Yapılmıştır"

"Maraş Katliamı Alevilere Değil, İnsanlığa Karşı Yapılmıştır"


Çocuk İstismarını önlemeye yönelik yeni dernek geliyor

Merkezi Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde olan çocuk ihmal ve istismarı ile mücadele edecek bir dernek kuruluyor.

6. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması İçin Başvurular Başladı

Yeşilay’ın bu yıl 6. kez düzenlediği Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması için başvurular başladı. “Bağımlılıklardan Özgürleşmek” temasıyla düzenlenen yarışmaya bu yıl ilk kez “16 Yaş Altı Kategorisi” de eklendi.

Yapımı Süren Bisiklet Yoluna Zarar Verildi

Bülent Ecevit Bulvarı’nda yürütülen bisiklet yolu çalışmalarına kimliği belirsiz kişilerce zarar verildiğinden çalışmalar sekteye uğruyor.

Miniklere kütüphane sevdirecekler

​​​​​​​Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Akademisi öğrencileri, Tekirdağ Namık Kemal Halk Kütüphanesi’ne ziyarette bulunarak kitap okuma etkinliğine katıldılar.

Boy denetimi yapıldı

​​​​​​​Süleymanpaşa Zabıtası, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Birimi ile birlikte balık satışı yapan esnafa yönelik denetimler gerçekleştirdi.

1

Başkan Yüksel Atlas Pasajı esnafını ziyaret etti

2

Balkan Edebiyat ve Yazarlık Akademisi başladı

3

Çocuk parkları dezenfekte ediliyor

4

Bayburt'lu kadınlar yemekleriyle yarıştılar

5

NKÜ’de ‘Bilimsel Araştırma Çalıştayı’ Tamamlandı

6

Çocuk İstismarını önlemeye yönelik yeni dernek geliyor

7

“Mandacı; 30 Yaşındaki Bir İranlı Sahtekarın Önüne Yatanlardır”

SON YÜKLENENLER

Anahtar Kelimeler: 0