Bilim adamları diyor ki?

Milyonlarca yılda yeryüzü ekosistemleri içinde barındırdığı çeşitlilik korunmalıdır.

İklim krizi ekosistemleri doğal ve sosyal yaşamları olumsuz etkiliyor.

İklim krizi biyolojik çeşitlilik kaybına neden oluyor.

Hava kirlendi. Toprak Kirlendi. Su kirlendi.  Öngörülemeyen hava koşulları geleceğimizi daha kırılgan hale getirdi.

Ekilebilir tarım alanları azalıyor. Nüfus çoğalıyor.  

Tüm bu olumsuz yaşanmış ve yaşanacaklardan tek çıkış yolu bilim adamlarının uyarılarına çalışmalarına göre planlama ile çıkış mümkün.

Çevre uzmanları yeni korona virüsün, bulaşıcı hastalıklarla doğal yaşamdaki tahribat arasındaki bağlantıları görmezden gelmeye devam edersek insanlığı mahvedecek son salgın olmayacağı konusunda uyarıyor.

Dünyada bu uyarılar yapılırken, yerelde ki doğal varlıkların korunması için açılan davalarda da Ormanda,  doğal yaşamın ortasında,  yeraltı su besleme alanlarında, yüzey suları havzalarında, tarım alanlarında madencilik faaliyeti projeleri için (kalker, kil, dolomit, mermer v.b.) BİLİM olmaz diyor. Her akşam haberlerde bilim insanları virüs için yeni bir ilaç geliştirildi mi diye bekliyoruz. Bilimin doğrularını kabullenmek, bu çalışmalara destek olmak,  verilen kararlara yaşamak ve geleceği yaşatmak için uymak zorundayız.

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi olarak, bileşeni olduğumuz Trakya Platformu bilim ve hukuk kurullarının destek ve katkılarıyla yaşamı savunan köylerimizin, insanımızın yanında olduk olmaya devam edeceğiz.

Prof. Dr. Doğan Kantarcı Hocamız bu bölgede ki orman için hazırladığı bilimsel raporda diyor ki,

"Bal üretimi için de önemli ağaç ve çalı türlerinin bulunduğu gibi işlevlerinden ötürü Üstün kamu yararı? sağladığı, bu sebeplerden dolayı da açılmak istenen kil ocağına izin verilmemesi gerekir.   Bu orman alanı ?Avrupa Vejetasyon Haritasında? ?G28´ biriminde tescil ettirilmiştir (Prof. Dr. M. Doğan Kantarcı-2000 tarafından). Diğer bir deyimle bu orman Avrupa´nın önemli ve korunması gereken ?Ekolojik olarak hassas yetişme ortamlarındaki kurak mıntıka ormanlarından olup, aynı zamanda önemli bir bal üretim ormanıdır." Bilim böyle diyor.  

Bölgemizde ki bir çimento fabrikası çimento kili çıkarmak için 8.566 ağacı kesip, ormanı ve içinde ki doğal yaşamı yok edecek faaliyet için 4. defa ormanımıza geldiler. Doğanca köyü için ilk gelişlerinde ÇED gerekli değildir kararına dava açılmış ve iptal edilmişti. Daha sonra aynı bölgeye Pazarlı köyü adıyla geldi. ÇED süreci sonlandırıldı. Olmadı bu defa Soğucak köyü olarak geldi. Bu defa da Mevzuattan iade iptal edildi. Ve bir defa daha aynı bölgede Ocak 2020 de keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.  Mart 2020 de Bilirkişi yine olmaz dedi.   

Her şartta; Trakya´mızı, Vize´mizi, köyümüzü, insanımızı, suyumuzu, toprağımızı ormanımızı doğal ve sosyal yaşamı savunacağız.

Gelecek nesillere yaşanır bir dünya bırakmak için Trakya Platformunun destek ve katkılarıyla Vize Ziraat Odası, Vize İnsan ve Doğa Derneği ve Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi olarak mücadeleye ve yaşamı savunmaya bilimsel gerçeklerle, hukuk çerçevesinde devam edeceğiz.


Yaşam 30.03.2020 07:13:33 0

KIRKLARELİ - ÇEVRE KATLİAMCILARINA KARŞI BÜYÜK DİRENİŞ

Trakya platformu yekvücut olarak katliamcılara karşı mücadelesini sürdürmeye devam ediyor


Çocuk İstismarını önlemeye yönelik yeni dernek geliyor

Merkezi Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde olan çocuk ihmal ve istismarı ile mücadele edecek bir dernek kuruluyor.

6. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması İçin Başvurular Başladı

Yeşilay’ın bu yıl 6. kez düzenlediği Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması için başvurular başladı. “Bağımlılıklardan Özgürleşmek” temasıyla düzenlenen yarışmaya bu yıl ilk kez “16 Yaş Altı Kategorisi” de eklendi.

Yapımı Süren Bisiklet Yoluna Zarar Verildi

Bülent Ecevit Bulvarı’nda yürütülen bisiklet yolu çalışmalarına kimliği belirsiz kişilerce zarar verildiğinden çalışmalar sekteye uğruyor.

Miniklere kütüphane sevdirecekler

​​​​​​​Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Akademisi öğrencileri, Tekirdağ Namık Kemal Halk Kütüphanesi’ne ziyarette bulunarak kitap okuma etkinliğine katıldılar.

Boy denetimi yapıldı

​​​​​​​Süleymanpaşa Zabıtası, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Birimi ile birlikte balık satışı yapan esnafa yönelik denetimler gerçekleştirdi.

1

Başkan Yüksel Atlas Pasajı esnafını ziyaret etti

2

Balkan Edebiyat ve Yazarlık Akademisi başladı

3

Çocuk parkları dezenfekte ediliyor

4

Bayburt'lu kadınlar yemekleriyle yarıştılar

5

NKÜ’de ‘Bilimsel Araştırma Çalıştayı’ Tamamlandı

6

Çocuk İstismarını önlemeye yönelik yeni dernek geliyor

7

“Mandacı; 30 Yaşındaki Bir İranlı Sahtekarın Önüne Yatanlardır”

SON YÜKLENENLER