Tekirdağ´ın Süleymanpaşa İlçesinde bulunan doğa harikası Ganos dağı civarındaki köyden mahalleye dönüşen mahallelerde yaşayan ve sezonunda topladıkları ıhlamurları satarak ev ekonomisine katkıda bulunan mahalle sakinleri ıhlamur ağaçların katledilmesine isyan etti. Mahalle sakinlerine yıllık bir buçuk milyon gelir sağladığı öğrenilen ıhlamur ağaçlarının kökten kesilerek imha edilmesi CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun tarafından meclise taşınacak.

Tekirdağ´da bulunan Ganos Dağların da yetişen ıhlamur ağaçlarının katledilmesine karşı çevre mahallelerde ikamet eden ve ıhlamurdan gelir sağlayan köylüler duruma karşı isyan etti. Ihlamur toplama sezonunda civar illerden gelen bazı kişilerin ıhlamur ağaçlarını kökten keserek yere yatırdıktan sonra yapraklarını topladıklarını ve kendilerini uyaran mahalle sakinlerine  zaman zaman silahla ateş ederek uzaklaştırdığını iddia ettiler.

Konunun sosyal medyada yayılmasıyla köye giden CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun konuyu söz konusu bölgeye giderek yerinde inceledi. Aygun, mahalle kahvehanesinde köylülerle bir araya gelerek yaptığı açıklamada, ? Biz bir yerde yeşili yetiştirmeye çalışırken, bir taraftan da yeşilin yok edilmesine bizim vicdanımız el vermedi. Burada orman köylülerin en büyük geliri olan ıhlamurların yok olmaya yüz yüz tuttuklarını görüyoruz.

 

Ağaçların yok edilmesine gönüllerin razı olmadığını ifade eden Aygun, ?Dedik ki ne yapabiliriz. Dün akşamdan beri bu işi kovalıyoruz bu sabah orman şefliği müdürlüğü ile görüştük. Geçen yıl kanallar kazılarak buraya girişlerin kontrol altına alındığını ve o şekilde çözüm bulmaya çalıştıklarını ifade ettiler. Biz burada ağaçlara zarar vermeden bu işin nasıl sürdürebiliriz gibi çalışmalara bakacağız. Bir soru önergesi ile bakanlığı da uyandıracağız. Tarım ve Orman Bakanlığı´nın da dikkatini çekeceğiz burada o Ali Bey ile de görüşerek bu işe nasıl bir önlem alabiliriz, dönemsel işçi çalıştırma şansımız da var yine bu kontrol noktalarını azaltarak belki %100 başarı sağlayabiliriz hendeklerle ama yine köylerdeki muhtarların giriş noktalarını daha aza indirerek burada kontrol noktaları kurarak bu noktaları kör nokta haline getirerek çözmeye çalışacağız. Elimizdeki bütün enstrümanları çalıştırarak sonuca gitmemiz gerekiyor. Hep beraber tedbir alacağız tedbir alınması için de mücadelemizi sürdüreceğiz biz bu işin takipçisiyiz? dedi.

Ağaçların kesilmesini dernek ve doğa severler ile sık sık bir araya gelip protesto yürüyüşü düzenleyen, Işıklar Köyü Selanikliler Derneği Başkanı Olcay Ceylan ise yaptığı açıklamada, ?Ihlamur katliamı 2012 yılında başladı bu katliamlar 2013-2014 yılında müthiş derecede arttı. 2013 yılı yaz sezonunda babamla birlikte Ihlamur toplarken kökten kesenleri uyardığımızda üzerimize silahla korkutmak için ateş açıldı. 2015 yılında ıhlamur toplayan işçileri tek tek uyardım ?kesmeyin günahtır´ dedim. Fakat sezon sonuna kadar kesmeye devam ettiler. Burada gördüm kesmeyen de var ama çoğunluğu kesiyor.  Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ile ilk defa farkındalık oluşturmak için ?Ihlamurlar ölmezsin doğamız tükenmesin´ yürüyüşü yaptık. Bu katliamı yapanlar Çanakkale´den, Edirne´den Keşan´dan, ve Tekirdağ´dan yapıyorlar. Bu süreçte bir ağacın ne kadar sürede yetiştiğini da araştırdık. Bir ağaç 80 yılda yetişirmiş bu ağaçlarda çok eskiden doğa olduğundan beridir varlar. Ihlamur katliamı sosyal medyada bazı çevreler katliamı sulandırmak için ıhlamurlar kesilip cevizlik yapıldı diyor. Böyle bir şey yok Biz bunu söylemedik? diye konuştu.

Ceylan açıklamasının devamında, ? Bu yürüyüşlerin Kışın da yapılmasının sebebi yazın orada ağaç katliamı yapanlarla karşılaşmamak için ?Birisini vursalar öldürseler suçlusu biz olacağız. O yüzden yazın yapmıyoruz sezonda oraya gitmeye korkuyoruz.  Babam bu işin 20 yıla yakın tüccarlığını yaptı. Önceden köyümüzde 60 ton yaş, 20 ton kuru şu an 70 lira kilosu bir buçuk trilyon yıllık köyümüze gelir geliyordu 300 400´e düştü. Biz gelip burada ıhlamur toplamasın demiyoruz, toplasınlar ama ağaçları kökten kesmesinler. Kökten kesince bile yeşerir o diyorlar önceden 100 metre hilesini göremezdim şimdi ormanda 1 kilometre ötesini görüyorsunuz? diyerek açıklamasını noktaladı.

Kaynak: Ruhan Yalçın/Ajans Tekirdağ

/resimler/2019-1/29/1746482297344.jpg


Gündem 29.01.2019 17:42:25 0

KATLİAM MECLİSE TAŞINIYOR

Tekirdağ´ın Süleymanpaşa İlçesinde bulunan doğa harikası Ganos dağı civarındaki köyden mahalleye dönüşen mahallelerde yaşayan ve sezonunda topladıkları ıhlamurları satarak ev ekonomisine katkıda bulunan mahalle sakinleri ıhlamur ağaçların katledilmesine i


Başkan Yüksel’ den İlçe Milli Eğitim Müdürüne Ziyaret

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Atilla’yı makamında ziyaret ederek Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Yol sorunu ortadan kalkıyor

Uzun yıllar boyunca yaşanan yol sorununu ortadan kaldırmak için iki yıldır kesintisiz çalışmalar yürüten Süleymanpaşa Belediyesi, yeni yol açma, yol tamiri, kaldırım ve sosyal donatı alanları faaliyetlerine hız verdi

Kadın girişimciler Demokrasi ve Özgürlükler Adasında Toplandı

Demokrasi ve Özgürlükler Adasında düzenlenen “Dünya Kadın Girişimcilik Günü” İstişare Toplantısına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ve Hiascıkoğlu katıldı

Gazeteci Şerif Baysalan Basın Ödülleri Başvuruları Başladı

Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği tarafından düzenlenen Gazeteci Şerif Baysalan Basın Ödülleri yarışması başvuruları başladı.

İçöz'ün İstifası bir başlangıç, ardı da gelecek.

Tekirdağ Su Kanalizasyon İdaresi'nde (TESKİ) sular durulmuyor. Genel Müdür İbrahim İçöz isrifa mektubunu sosyal medya hesabından yayınladı.

1

Başkan Yüksel Atlas Pasajı esnafını ziyaret etti

2

Balkan Edebiyat ve Yazarlık Akademisi başladı

3

Çocuk parkları dezenfekte ediliyor

4

Bayburt'lu kadınlar yemekleriyle yarıştılar

5

NKÜ’de ‘Bilimsel Araştırma Çalıştayı’ Tamamlandı

6

Çocuk İstismarını önlemeye yönelik yeni dernek geliyor

7

“Mandacı; 30 Yaşındaki Bir İranlı Sahtekarın Önüne Yatanlardır”

SON YÜKLENENLER

Anahtar Kelimeler: KATLİAM MECLİSE TAŞINIYOR