Doç.Dr. Kutay Karaca, Avrupa'nın Hocalı katliamı ve Ermeni olayları karşısında ikiyüzlü bir yaklaşım içerisinde olduğunu belirtti.
Uluslararası kamuoyunun Ermenistan işgali altındaki Azerbaycan toprakları yerine sözde Ermeni soykırımını gündemde tuttuğunu anlatan Doç. Dr. Kutay Karaca, Ermeni soykırımı iddialarının peşinden gidiliyorsa Hocalı katliamının da peşinden gidilmesi gerektiğini söyledi. 

İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde düzenlenen Türkiye-Azerbaycan İlişkisinin Geleceği konulu sempozyum, AK Parti İstanbul Milletvekili Gülay Dalyan, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan ve Türk Diaspora Konsey Başkanı Ercüment Kılıç'ın da katılımıyla gerçekleşti. İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kutay Karaca'nın moderatörlüğünde gerçekleşen sempozyumda iki ülke ilişkileri tarihsel bağlamı da göz önünde bulundurularak masaya yatırıldı.
Özellikle 1915 olaylarının 100. yılı nedeniyle Ermeni diasporasının dünya genelinde izlediği politikalar dikkate alındığında Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinin daha sağlam temellere oturması gerektiğini söyleyen Doç.Dr. Kutay Karaca, Avrupa'nın Hocalı katliamı ve Ermeni olayları karşısında ikiyüzlü bir yaklaşım içerisinde olduğunu ifade etti. Ermeni soykırımı iddialarının peşinden gidiliyorsa Hocalı katliamının da peşinden gidilmesi gerektiğini belirten Karaca, aksi halde insanlığın Müslüman ve Hıristiyan dünya olarak ikiye ayrılacağını ifade etti. 
Uluslararası kamuoyunun Ermenistan işgali altındaki Azerbaycan'ın toprakları yerine sözde Ermeni soykırımını gündemde tuttuğunu belirten Karaca, şöyle konuştu: Dünya soykırım çığırtkanlığıyla Türkiye'ye karşı politik bir savaş açmış gibi görünüyor.
Bunun karşılığında biz Hocalı'da Ermenilerin yaptığı katliamı hiçbir şekilde gündemde tutmuyoruz. Bugün Ermeniler tarafından işgal edilmiş Azerbaycan toprakları var. Türkiye, Ermenistan'a öngörüsüz yaklaşamaz çünkü ‘tek millet iki devlet' dediğimiz Azerbaycan'ın toprakları Ermenistan işgali altında. Öncelikle bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Uluslararası kamuoyu soykırım çığırtkanlığından önce 21. yüzyılda bir devletin başka bir devleti işgalini konuşmalı.” 

Türkiye'nin, Ermenistan ile gerçekleştirdiği protokollerin sonucunda Azerbaycan'ın Türkiye'nin ekseninden çıkıp Rusya, Güney Kore, Çin ve İsrail gibi ülkelerle işbirliğine gittiğini belirten Doç.Dr. Kutay Karaca, Türkiye ve Azerbaycan, ‘iki devlet tek millet' olarak algılanıyor. Türkiye ve Azerbaycan, ırk, dil ve din açısından aynıyız. Fakat bugün ‘Türkiye-Azerbaycan ilişkileri istenilen seviyede mi?' sorusunun cevabı ‘Evet' değil. Çünkü iki ülkenin ilişkilerinin çok daha güçlü ve geniş alanlarda olması gerekir."
Türkiye-Ermenistan arasında hızlı sürdürülen protokol görüşmelerinin 2009'da ortaya çıkmasıyla Azerbaycan'da inanılmaz bir kırgınlık oluştuğunu anlatan Karaca, sözlerini şöyle tamamladı: "Azerbaycan'da çok büyük hassasiyet var. Buradan Bakü'ye gittiğiniz zaman Ankara'ya gitmişsiniz gibi sıcak davranıyorlar, Türkçe konuşuyorsunuz. Ancak Ermenistan ile olan protokoller Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde büyük yara açtı ve şimdi yavaş yavaş o yaraları kapatmaya çalışıyoruz.
Azerilerin kırgınlığı onları, Türkiye'nin ekseninden çıkarıp Rusya, Güney Kore, Çin ve İsrail gibi ülkelerle daha fazla işbirliği yapmaya sürükledi. Bu da Türkiye için yararlı bir politika olmuyor.” 
/resimler/2015-4/28/1212364993822.jpg


Politika 28.04.2015 12:00:10 0

Hocalı katliamı gündemde tutulmalı

Doç.Dr. Kutay Karaca, Avrupa'nın Hocalı katliamı ve Ermeni olayları karşısında ikiyüzlü bir yaklaşım içerisinde olduğunu belirtti.


AK Parti Seçim hazırlıklarına başladı

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan Genel Merkez Seçim işleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer’in katılım sağladığı toplantının görüntüsünü paylaşmasıyla 2023 seçimlerini işaret etti

Gelecek Partisi Sözcüsü Özcan:  ‘’Söylem, ahlak ve moral üstünlük muhalefete geçmiştir’’

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan’ın katıldığı bir televizyonunda yaptığı açıklamalar, partisinin resmi sosyal medya hesaplarında kısa video kolajı halinde yayınlanmasıyla birlikte büyük ses getirdi.

Öztrak: Bu Berbat Kitabı Ancak Ekonomist Yazar

Öztrak, " Erdoğan’ın yazdığı kitapta milyonlarca işsiz, yoksulluk, hayat pahalılığı altında ezilen millet, artan borçlar, düşen gelirler, buharlaşa 128 milyar dolar ve tutturulamayan hedefler olduğunu söyledi.

Öztrak: Ülke yönetilmiyor, ülke savruluyor.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Ekonomi yönetilmiyor diyoruz. Ülke yönetilmiyor, ülke savruluyor. Şuanda Türk parası da hızla pul olmaya devam ediyor. Doların değeri Türk Lirası cinsinden çift rakamları gördü” dedi

MHP Bulgaristan Seçimleri için vites yükseltti

​​​​​​​Bulgaristan’da 14 Kasım 2021 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimleri için MHP seferber oldu.

1

Başkan Yüksel Atlas Pasajı esnafını ziyaret etti

2

Balkan Edebiyat ve Yazarlık Akademisi başladı

3

Çocuk parkları dezenfekte ediliyor

4

Bayburt'lu kadınlar yemekleriyle yarıştılar

5

NKÜ’de ‘Bilimsel Araştırma Çalıştayı’ Tamamlandı

6

Çocuk İstismarını önlemeye yönelik yeni dernek geliyor

7

“Mandacı; 30 Yaşındaki Bir İranlı Sahtekarın Önüne Yatanlardır”

SON YÜKLENENLER