Tekirdağ Ganos’lara yılın ilk karı düştü Tekirdağ’ın Marmara Denizine paralel uzanan Ganos Dağlarına yılın ilk karı düştü. Doyumsuz güzellikteki manzaraları Tekirdağlı Amatör Offroadçular görüntüledi.
Hafta sonu yürüyüşü için alternatif bir rota ‘Naip Kalesi’ Süleymanpaşa’da gezilecek yerler dendiğinde Uçmakdere, Ganos Dağları, Yamaç Paratşüt alanı gibi çok bilinen yerler gelir.
Balkanlarda Cüneyt Yüksel’in iç dünyasına yolculuk (Yorum) Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in 10 Kasım’da Atatürk Evine belediye meclis üyeleri ve gazetecilerle yaptığı ziyaret konuşulmaya devam ediyor.
Gizli hazine keşfedilmeye hazır Süleymanpaşa Belediyesi Naip Kalesi, Manastır gibi tarihi anlamı bulunan alanlar ile Naip Şelalesi ve Doğa Yürüyüşü Parkuru doğaseverlerin daha kolay ulaşabilecekleri duruma getiriliyor.
Türk Macar Dostluğunda Tarih Yeniden Canlanıyor Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Macar bağımsızlık hareketinin önderi II. Rakoczi Ferenc'in Tekirdağ'a ayak basışının 301. Yılı dolayısıyla, Erdel’den Tekirdağ’a Rakoczi’nin izinde sanal tur, adlı projeyi hayata geçiriyor

Kızılay ihtiyaç sahiplerine yardım paketi dağıtıyor

Güneş demir
4.04.2022 18:21:52
Yardıma muhtacım 5 çocuğum var geçimimi sağlayamıyorum sizden madi yardım desteği istiyorum

Çocuk İstismarını önlemeye yönelik yeni dernek geliyor

dabut
12.02.2022 23:00:22
kendi annesi alkolik cocugunu ortada bırakan biri bu dernekte olması çok garip once ailesine sahip çıksın

Emiryakup Mahallesinde toplu aşılama yapıldı

Mahmut demir
30.12.2021 09:34:24
Aşılanan ve hasta olan komşularımızla geçmiş olsun dileklerimi iletirim Devletimizin. millet hizmetinde olması huzur ve güven veriyor

TESKİ'de Genel Müdür Koltuğu Bakın Kaç Ay Boş Kalacak?

Salih aksoy
16.11.2021 17:12:05
Makama talibim.

Buralardan sıkılan yeni yerler keşfetmek isteyenler için alternatif doğa sporları nerelerde yapılabiliriz yazı dizimize hoş geldiniz.

Tekirdağ’ın merkez ilçesi Süleymanpaşa’da alternatif sporlara ilgi her geçen gün artarken yeni rotalarla okuyucularımızı buluşturmaya yeni heyecanlar oluşturmaya devam edeceğiz.

Bu yazımızda belki de varlığından dahi haberdar olmadığınız Roma döneminden kalma Naip Kalesi yürüyüş güzergahından bahsetmek istiyorum. Her hafta renkli bir hafta sonu geçirmenize yardımcı olacak gezi bloğumuzu takip etmeyi alışkanlık haline getirmenizde fayda olacak.

Harika bir yürüyüşe hazırsanız başlayalım

Doğadan hoşlananlar için Naip Kalesi tam bir cazibe merkezi olabilir. Zirveye ulaştığınızda Naip Kalesinin ayakta kalan binlerce yıllık surlarının gölgesinde Marmaraereğlisi’ne kadar uzanan bir ovayı seyretme imkanına kavuşacaksınız. Marmara Denizinin maviliği ile Tekirdağ’ın yeşil doğasını bu denli net seyredebileceğiniz çok az yer olduğunu söyleyebilirim. Horosan harcından tutturulmuş, bölgenin doğal taşları ile örülmüş surların üzerinde fotoğraf çektirmek gökyüzünde süzülüyor hissi gerçekten deneyimlenmesi gereken bir heyecan.

Kaleye ulaşmak eskisinden artık çok daha kolay olduğunu hemen belirtmek isterim. Süleymanpaşa Belediyesi rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir patika açarak Naip kalesini doğa severlerin hizmetine sundu. Naip Mahallesinden Naip Kalesine gidiş geliş toplam 10km lik yürüyüş mesafesi, tepe tırmanışları ile orta derecede zorlu parkurlar arasına girecektir diye düşünüyorum.

Dönüş yolunuz ekseriyetle iniş olacağı için doğanın keyfini çıkaracağınız bolca zamanınız olacak. Yürüyüş temponuza göre 1,5-2 saatte çok rahat Naip Kalesine çıkabilirsiniz.

 

BİZİM KEYFİMİZ

Araçlarımızla sabah 9 gibi Naip Mahallesine gidiyoruz. Meydana uygun bir yere araçlarımızı park ediyor ve meydanda bulunan kahvelerin birine oturarak açık havada kahvaltımızı yapıyoruz. Hemen yanıbaşımızdaki bakkaldan kahvaltılıklarımızı ve ekmeğimizi alıyoruz. Kahveden de duble çaylarımız geliyor. 1 Saat kadar kahvaltı keyfinden sonra termoslarımıza kahveden demli çay dolduruyor ve kaleye yürüyüşe başlıyoruz.

Gürül gürül akan çeşmenin yanından Naip Arpalığına oradan da arıcıların bulunduğu yoldan devam ediyor cevizlik alanının yanından yolumuza devam ediyoruz. Yokuş aşağı indiğimiz yolun vadisine gelmeden tepeye doğru açılan yeni bir patika göreceksiniz. Tepe tırmanışınız oradan başlıyor, tepeye doğru çıktıkça arkanızda eşsiz Tekirdağ manzarası belirmeye başlıyor.

Süleymanpaşa Belediyesi henüz Naip Kalesine çıkan patikaya yönlendirme tabelaları koymamış olduğu için rotayı karıştırma ihtimalinize karşı yanınızda yolu bilen birisi ile gitmenizi öneririm.

Sonbaharın tüm güzelliklerini hissedeceğiniz dar, ağaçlı, gölgesi bol olan patikalardan yürüdükten sonra Naip Kalesine varıyorsunuz. Kaleye geldiğinizde sucuk ekmek bizim keyfimizin vazgeçilmezi olduğunu söylemeden geçemem. 

 

 

BOLCA RESİM İLE GÜNÜ TAMAMLAMAK

Yürüyüş güzergahında birçok resim çekebileceğiniz güzellikte yerler var, Naip Kalesi ise mutluluğun zirvesidir. Yaratıcı Rels ve tiktok videolarınız için çok ideal yerlerdir.

YANIMA NE ALMALIYIM

Rahat yürüyüş yapabileceğiniz yürüyüş kıyafetleri, zirveye çıktığınızda hava serin olduğu için üşümemeniz için polar ya da mont. Terlediğinizde değişim için yedek çamaşır, bilekten kavrayan dişli botlar. Kayalardan ve nemli bölgelerden geçeceğiniz için spor ayakkabı önermiyorum, kayarak kendinize zarar verme ihtimaliniz oldukça yüksek. 1 Litre su.

 

ÇÖPLERİNİZİ KESİNLİKLE BIRAKMAYIN

O bölgeye belediyecilik hizmetleri ulaşmamaktadır. Arkanızdan çöpünüzü toplayacak hiç kimse olmadığı için çöplerimizi yanımıza alalım ve köye geldiğimizde çöp bidonuna atalım. Böylelikle her giden tertemiz bir doğa ile karşılasın.

Şimdiden keyifli hafta sonları diliyorum

YAZAR FATİH ERGE

 

 

 

 


GEZİ 25.11.2021 22:35:00 0

Hafta sonu yürüyüşü için alternatif bir rota ‘Naip Kalesi’

Süleymanpaşa’da gezilecek yerler dendiğinde Uçmakdere, Ganos Dağları, Yamaç Paratşüt alanı gibi çok bilinen yerler gelir.


1

Asyaport Çalışanlarından Milli Eğitime Kitap Desteği

2

Mera İyileştirme Ve Yönetimi Projesinin Meyveleri Toplanmaya Başlandı

3

Futbol Turnuvası’nın şampiyonu Marmaraereğlisi Belediye Spor Kulübü oldu.

4

Öztrak: “Tarihimizde İlk Kez İç Borç Faizi, Borcu Aştı

5

19 Mayıs' ı Dolu Dolu Kutladık

6

Tekirdağ Ülkü Ocakları İl Başkanından Ziyaret

7

KTSO Başkanı Soner Ilık ile Türk Patent ve Marka Kurumu Daire Başkanı Tamer Ayar, Kırklareli Eski Kaşarı’nın Coğrafi İşareti konusunu görüştü

SON YÜKLENENLER