Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP),  toplumu yasa boğan 10 Ekim Cumartesi katliamının gerçekleştiği Ankara Garı önüne karanfil bıraktıktan sonra saldırıda hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulundu.

 

İSTANBUL? Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), DİSK Basın-İş, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Parlamento Muhabirleri Derneği, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Haber-Sen, Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği, Basın Konseyi ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu´nun da aralarında bulunduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), 10 Ekim Cumartesi katliamının gerçekleştiği Ankara Garı´nın önünde sessiz bir yürüyüşle ölenlerin anısına saygı duruşunda bulundu.

 

GÖP temsilcileri olayın yaşandığı noktaya çiçekler bıraktı. Törene; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, TGC Ankara Temsilcisi Taylan Erten, GÖP Dönem Başkanı ve TGS Genel Başkanı Uğur Güç, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, G9 Platformu Sözcüsü ve Avrupa Gazeteciler Birliği Onursal Genel Başkan Yardımcısı Doğan Tılıç, Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Köksel Bozkurt, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve  Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyesi Başar Yaltı katıldı.

 

Ankara Garı önünde yapılan törende GÖP Dönem Başkanı ve TGS Genel Başkanı Uğur Güç  bir açıklama yaptı.

 

GÖP OLARAK YAYIN YASAKLARINI TANIMIYORUZ

 ?Artık sözün bittiği yerdeyiz. Geçici saray hükümeti dün getirdiği yasaklarla sözlerimizi, kelimelerimizi, cümlelerimizi elimizden almak istiyor. İstiyorlar ki; bedenlerini barışa siper eden insanların nasıl katledildiğini konuşmayalım, dinlemeyelim, görmeyelim, yazmayalım.  O kadar kör oldular ki Ankara´dan önce getirdikleri yasakların, bu hain saldırıya yol açtığını görmüyorlar. Bu yasakları çıkarmaya hiç kimsenin hakkı yok. Hele hele geçici saray hükümetinin hiç yok.   Özellikle toplumu derinden sarsan, tüm halkların kalbini kanatan bu melun saldırının faillerinin ortaya çıkartılması görevi Meclis´indir. Şu anda toplumun en yetkili kurumu Türkiye Büyük Millet Meclisi´dir.

 

Bu sebeple biz gazeteci meslek örgütlerinin oluşturduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu olarak getirilen yasakları tanımıyoruz. Bu yasaklar bizim için yok hükmündedir.   10 Ekim 2015 günü tam bu noktada Başkentimiz Ankara´nın ve tüm halklarımızın kalbinde, kalbimizde bombalar patlatıldı. Artık kaybettiklerimiz adına yaşamaktan utanır hale geldik. Teker teker ölüyorduk zaten. Şimdi yüzer yüzer ölüyoruz.   Barış için ölenlerimizin hatırasını, yayınlanan görüntüleri, fotoğrafları bu toplum unutmayacak. Ne kadar yasak getirirseniz getirin vicdanlarımız haykıracak.   Burası 10 Ekim 2015 günü Ankara´da, Ankara Garı´nın önünde, barış diye haykırarak ölen 100 insanımızın katledildiği yer, sözün bittiği yer... Burası kanlı meydan.?


Gündem 16.10.2015 09:37:53 0

Gazetecilere Özgürlük Platformu Ankara katliamını protesto etti

GÖP, toplumu yasa boğan 10 Ekim Cumartesi katliamının gerçekleştiği Ankara Garı önüne karanfil bıraktıktan sonra saldırıda hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulundu.


Başkan Yüksel’ den İlçe Milli Eğitim Müdürüne Ziyaret

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Atilla’yı makamında ziyaret ederek Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Yol sorunu ortadan kalkıyor

Uzun yıllar boyunca yaşanan yol sorununu ortadan kaldırmak için iki yıldır kesintisiz çalışmalar yürüten Süleymanpaşa Belediyesi, yeni yol açma, yol tamiri, kaldırım ve sosyal donatı alanları faaliyetlerine hız verdi

Kadın girişimciler Demokrasi ve Özgürlükler Adasında Toplandı

Demokrasi ve Özgürlükler Adasında düzenlenen “Dünya Kadın Girişimcilik Günü” İstişare Toplantısına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ve Hiascıkoğlu katıldı

Gazeteci Şerif Baysalan Basın Ödülleri Başvuruları Başladı

Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği tarafından düzenlenen Gazeteci Şerif Baysalan Basın Ödülleri yarışması başvuruları başladı.

İçöz'ün İstifası bir başlangıç, ardı da gelecek.

Tekirdağ Su Kanalizasyon İdaresi'nde (TESKİ) sular durulmuyor. Genel Müdür İbrahim İçöz isrifa mektubunu sosyal medya hesabından yayınladı.

1

Başkan Yüksel Atlas Pasajı esnafını ziyaret etti

2

Balkan Edebiyat ve Yazarlık Akademisi başladı

3

Çocuk parkları dezenfekte ediliyor

4

Bayburt'lu kadınlar yemekleriyle yarıştılar

5

NKÜ’de ‘Bilimsel Araştırma Çalıştayı’ Tamamlandı

6

Çocuk İstismarını önlemeye yönelik yeni dernek geliyor

7

“Mandacı; 30 Yaşındaki Bir İranlı Sahtekarın Önüne Yatanlardır”

SON YÜKLENENLER