MERTCAN GÖNEN


TÜRK, ONUR VE HAYSİYET ABİDESİDİR!


TÜRK, ONUR VE HAYSİYET ABİDESİDİR!


     Rus ordularının aylarca zor ve tehlikeli zamanlar yaşadığı Plevne düştüğü zaman bir Rus gazetesi şöyle yazıyordu:
Plevne düştü. İlk iş Osmanlı kuvvetlerine kumanda eden Osman Paşa´yı aramak oldu, karargâhında bulunmadı. Ortalık arandı, tarandı ve nihayet yaralı askerler arasında, yararlı olarak yerde yatar bir halde bulundu ve esir edildi. Türk esirleri ufka kadar uzanan bembeyaz karlar üzerine, küme küme uzanıyorlar. Üstleri başları lime lime, etleri görünüyor. Açlıktan bitkin haldeler. Bet beniz kalmamış. Neredeyse ölecekler. Aralarında ölenlere rastlanıyor. Sağ kalanlar ölülerden kalan eşyaları üzerine alıyorlar, ısınmaya çalışıyorlar. Bunlar birkaç saatlik ömürleri var ya da yok! İşte bu insanlara soruyoruz:
´´Bir şeye ihtiyacınız var mı? Bir şey ister misiniz?
Rus olduğumuzu anlayınca sert çehreleriyle sertçe bakıyorlar. Belki de yarım saat sonra gözlerini ebediyen kapayacak olan bu adamlar son bir gayretle ayağa kalkarak:
´´Hiçbir şeye ihtiyacımız yoktur!´´ cevabını veriyorlar.
Anlıyoruz ki Plevne´yi müdafaa eden gaziler işte bu izzetnefisleri yüksek Türklerdir´´

                                                                                             **           

           Bu tablo, Türklüğün tablousudur, kahraman Türk atalarının ve Türk evlatlarının tablousur. Kan aynı kan, ruh aynı ruh. Damarlarındaki kanın alevini ve ruhunun ateşini duyan bir Türk evlatları, yarının Kürşad´ı, Fatih´i, Gazi Osman Paşa´sı, Mustafa Kemâl´idir.

Her nevi varlık varlığını yitirse, bu tablo ilelebet yaşayacaktır.                                

Ne büyüksün sen ey Türk evlâdı ne büyüksün sen ey Türk Milleti!

Mustafa Kemâl Paşa, Türk Milletinin karakteri yüksektir, diyordu, ´´Türk Milleti büyüktür.´´ diyordu çünkü tarihini çok iyi biliyor, milletini çok iyi tanıyordu.