Burcu ŞIK


TÜKENEN BAHANELERLE NEREYE KADAR

burcukaraca83@hotmail.com


Cumartesi akşamı sosyal medyada Tekirdağ Akparti İl başkanı Mestan ÖZCAN'ın Tekirdağ Halkının sorunlarına değindiği canlı yayınını takip ettim.İnsanlarımızın dertleri ile dertleniyordu. Aynı sosyal medya çalışmasını Tekirdağ Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir ALBAYRAK'ın da yapabilme cesareti göstermesi temennimizdir.

Sayın Mestan ÖZCAN'ın halkla buluşmasında pekçok dert sıkıntı dile getirildi.

Sayın Kadir ALBAYRAK'a hitaben yazmak istediğimiz konular var.

Bir kaç gün evvel basının dile getirdiği Köy bağlantı yollarından bahsedildi. Karşılık olarak bahaneler sürdünüz..Halbuki bu yollar sizlere emanet edilmişti. Zamanında bakımları yapılsaydı bu yatırımlar heba edilmezdi. Bahanelerinizi tüketeceğinize çareler üretmelisiniz.

Altı yıl önce kentimiz ne haldeydi, bugün ne halde. Bugün gelinen noktayı gördüğümüzde bakıyoruz da  geçmişi pek unutturamadığınızı görüyoruz.

2. kez seçimde Büyükşehire aday olduğunuzda anlayış ve  ilkenizin , kentin sorunlarına halkçı ve akılcı çözümler üretmek olduğunu söylemiştiniz. Fakat su faturaları mevzusuna halkçı bir çözüm üretemediniz .Bahaneniz ise” Alışkanlıklarda değişim” dediniz.

 Tekirdağ  hala  tarım ile turizm arasında gidip geliyor. Turizm açısından ele alsak ilçelerdeki otogarların hali ortada. Otogar projesi olarak birkaç beton blok dikerek göstermelik ihale tabelaları yerleştirildi. Tekirdağ’ın ekonomik kalkınması için yapılan çalışmalar kentin kültürel gelişmesiyle birlikte yürütülmeliydi. En başta Saray ve Süleymanpaşa Belediye Kültür Merkezi çalışması olmak üzere diğer ilçelerde de  Planlanan Projelerin çoğunun  6 yıldır adı var kendi yok. Belediyelerin  kültür, sanat ve eğitime yatırım yapması kentleşmenin gereğidir halbuki.

Kentleşme derken Tekirdağ’ da yaşarken unutulmayacak ‘deprem’ gerçeğini maalesef Belediyecilik anlayışınız unuttu. Yapılacak tüm çalışmalarda Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesinin depreme karşı bir hazırlığı olmalıydı. 6 yıldır” en kötü senaryoyu düşünerek hareket ediyoruz” dediniz ; İl genelinde 303 adet toplanma alanımızı belirlemekten öte gitmediniz.. Toplanma alanlarında hala deprem konteynırları hazır değil. Kentsel Dönüşüm Master Planı hala Mastırını tamamlayamadı. Kentsel dönüşüme örnek bir mahalle çalışması bile henüz ortada  yok.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Tarla yolları Hasat zamanına hazırlanıyor diye  Belediye internet sayfasında manşet haber yapıyor. Ama bunun yanında boş bırakılan köy tarlaları izinsiz  ve icar olmadan ekiliyor. Çayırlar biçiliyor. İzinsiz kim yapıyor bu işleri bilmiyor ve takip etmiyorsunuz.

Covid salgını ile beraber Belediyenin yaptığı dezenfektanlama çalışmalarında esnaf ayırımı yaptınız. Halbuki hizmetin siyaseti olmamalı. Daha söylenecek o kadar şey var ki...