Hasan ERGE


TEKİRDAĞ SİYASETİ AK PARTİ´ YE KAYDI!

TEKİRDAĞ SİYASETİ AK PARTİ´ YE KAYDI!


Sn. Erdoğan´ ın %20 gibi açık ara Cumhurbaşkanı seçilmesinin akabinde taşlar oynayacak yerine yeni taşlar döşenecektir.

Artık parlamenter sistem bitmiş, geri gelmesi muhal olmuştur.

Yeni sistemin iki ana kutbu ve etraflarında dönen birden fazla küçük uyduları olacaktır.

Seçimin galibi Sn.Erdoğan´ dır.

Bundan sonra devlet için cumhurbaşkanını, millet içinde meclisi seçeceğiz.

Çarkın nasıl işleyeceğini soranlara dünyadan verebildiğim örnekleri yoktur.

Soru için, kendi kendimize uyumladığımız bir sistem, ileride tabi ki hepimiz nasıl işlediğini de göreceğiz, cevabını verebiliyorum ancak!

Şu bir gerçek ki, bu sistemde...

Partilerin biri ana kutup, diğerleri de ona ekli küçük partnerleri olacaktır. AK Parti´ ye ekli MHP+BBP gibi.

Çevresine, üyesine, menfaat sağlamayan partilerin yaşama şansı olmayacaktır; ABD lobilerini örnek verebiliriz.

Partilerle, onların liderleri bu sistemde ayrı testlere tabidir. Keynes´ in "Zayıf olan kapı dışarı" doktrini böyledir.

Mesela Akşener, kurduğu partisinden 3 puan aşağıda kaldı.

Muharrem İnce Partisinden 7,5 puan üste çıktı,

Sn. Erdoğan partisinden 10 puan önde yürüdü.

Ve bundan sonra... Başkanlığa aday olanların donanımı, ufku, projeleri, kadroları ve propaganda gücü ilk sırada olacaktır. Bu temel ihtiyaçlarda noksanı olan kişilerin aday olmaya hevesi dahi olamayacaktır. İş zorlaşmış çıta, her önüne gelenin zıplayamayacağı seviyeye yükseltilmiştir.

Gelelim Tekirdağ´a... Siyasetin galibi AK Parti İl Başkanı Cüneyt Yüksel oldu. Mesela; MHP´ den gelen 47 bin oy ittifak havuzuna düşmüş ve oradan 1 vekil çıkararak 3 vekili yeniden elde etmiştir. Tabi bu bir talih, bir şanstı ve yeni sistem, Yüksel´ in bahtına bir ikramda bulunmuş oldu.

Çerkezköy´deki AK Parti oyları, CHP´ nin 2,5 puan önünde gerçekleşmiştir.

Kapaklı´da CHP´ e 15 puan fark atmıştır

Bu oy oranları aynen muhafaza edilse 2019 Mart´ ında yapılacak mahalli seçimlerde 2 belediyeyi şimdiden garantilemiş demektir.

Cüneyt Yüksel, Mustafa Şentop gibi ağır bir topa sahip durumdsdır; eli ayağı güçlenmiş durumdadır.

AK Parti her ne kadar oy toplamında birkaç puan düşüşte görünse de ilerleyen günlerde bunun telafi imkanı her zaman vardır.

CHP Tekirdağ´ da mevcudu muhafaza etti. Bu dönemde; Faik Öztrak ve Candan Yüceer´ den daha çok İlhami Özcan Aygun faktörü öne çıkacaktır. Aygun; halka yakın, halkla iç içe ve Tekirdağ´ da sevilen genç bir siyasetçi konumundadır. Belediye seçimleri geldiğinde Aygun faktörü, etkili biçimde kendini gösterecektir.

İYİ Parti´ de bu saatten sonra durumlar farklı seyredebilir. 6 aylık partinin 6 ay içinde ayağa kalkıp yürümesini istemekten öte depara kalkıp bir de son sürat koşmasını bekledik. Rakiplerinin kulvarı açık iken İYİ Parti kulvarı yüksek engelli bariyerlerle doldurulmuştu. Hal böyle iken  Nasıl bitmeliydi bu yarış? Biraz insaflı olalım. Yine de 43 vekil kazandılar, %10 barajını geçtiler, Tekirdağ´ dan Enez Kaplan milletvekili olarak gönderildi.

Bu Parti´ nin Türk siyasi hayatında nasıl yer alacağı, nasıl yürüyeceği konusu elbette bu aşamada bile gündeme gelecek, gelmeli de ama bir kıyamet gibi görmek de yanlıştır. Yeni bir yol haritası, yeni bir misyon belirlemesi ve yakın zaman içinde yeniden bir yapılanma söz konusu olacaktır. 

Ülkücülerin çoğu Tekirdağ´ da neden yanıldı, neden isabetsiz tahminlerde bulundu? Şuydu sebebi:  İYİ Parti 77 bin, MHP 47 bin ve toplamda 124 bin aldılar.  Bu rakam oldukça yüksek bir sayıdır. Sağına bakan ülkücü seçmen gördü, soluna bakan ülkücü seçmen gördü ve denildi ki bu iki parti mutlaka 1´ er vekil çıkarır.  Ama olmadı, MHP´ nin aldığı oylar ittifak oyu sayılınca AK Parti 3. vekilini buradan çıkarmış oldu. Şimdi Çiğdem Koncagül Hanım yatıp kalkıp MHP´ ye dua etmeli, çünkü haklarını hiç bir zaman ödeyemez.

Son söz olarak, Cüneyt Yüksel´ i kutluyorum. Parti ibresi şu anda zirveye yönelmiş durumda... Öfkeli, kızgın, itham edici söylemlerden kaçar da parti içini ve çevresini birbirine ısındıran hamlelere başvurursa bunun meyvelerini fazla fazla yerel seçimlerde muhakkak toplayacaktır. 

Sn. Yüksel´ e bir farklı notum var, benimsemeyeceğini bile bile yazıyorum ama yine de ben içimden geçeni ifade etmiş olayım:  Tekirdağ´ da İl başkanlığı yapmış; Ahmet Kambur, Mehmet Şık, Bayram Meral, Soner Çizen ve Ahmet Akçay ile sadece kendisi ve geçmişin başkanları olarak bir yemek masasında buluşun ve ortaya birlik beraberlik mesajını verin; bu  sadece 6 kişilik bir yemek masasıdır! Afiyet olsun.