TAŞIMALI EĞİTİM NELERE SEBEP OLDU?
TAŞIMALI EĞİTİM NELERE SEBEP OLDU?
Tarih: 30.10.2018 09:12:36 / 2356okunma / 0yorum
İsmet COŞKUN

Köylerdeki okulların kapanması şehirlere göçü hızlandıran önemli faktörlerden biri olarak görünüyor. Bölge okullarının da açılmaması ebeveynlerin şehirlere göç etmesine sebebiyet verdi.

Hal böyle olunca köylerde hayvancılık ve seracılık gibi işlerle uğraşacak insan kalmadı. Bu işlerde ev ile işyeri arasındaki mesafe 3-4 Km´ yi geçmemesi lazım, geçerse ulaşım maliyeti artar. Köylerde işçi bulmak da maalesef mümkün değil, şehirlerden taşınıyor.

İklimler bayağı değişti. Üzüm ve zeytinde diğer seneler 4-5 ilaç atarak mahsulü kurtarabiliyorduk bu sene 15 ilaca kadar atan arkadaşlar oldu.  Bu da ekstra maliyet... Hele, hele domates, salatalık, Kırkağaç kavununu kurtarmak çok zor... İşte burada seralar devreye girer. Seralar sabah çiğlerinden ve yağmurlardan etkilenmediği için bu gibi ürünlerde idealdir. İşi garantiye almak istiyorsak sera şart!

Bir zamanlar hayvan otlatılan meşe ormanlarımız vardı. Onlar da devlet eliyle hiç ekonomik olmayan karaçam ormanları haline getirildi. Yani, adeta yeşil çöl oluştu. Karaçamların altında ot yetişmesi mümkün değil.

Eğer geniş yapraklı ceviz, kestane, ıhlamur, vişne gibi pek ilaç istemeyen ağaç türlerinden oluşmuş olsaydı sadece ilimizde 10 binlerce kişiye istihdam sağlardı.

Yaşamakta olduğumuz bu krizlerin asıl sebebi üretim eksikliğidir. Para devamlı üretimin karşılığı olarak basılır, aksi halde enflasyon kaçınılmaz olur. Hiç kimse üretimin haricinde bir alternatif düşünmesin.

Taşımalı eğitim sistemi köylerin boşalmasına sebep olmuştur. Köyde adam kalmayınca yeterli üretim de elde edilememekte, tarlalarda çalışanlar da şehirden getirildiği için maliyetler yükselmektedir. Yüksek maliyet ve masrafı karşılamayan satışlar karşısında vatandaşlar şehirlere doğru göçmeye başlamışlardır.

Çare, köye dönüşleri özendirmektir. Bölge okulları devreye girerse bunlar olabilir.

Bu sebeplerle hiç kimse gıda maddelerinin pahalılığından şikayet etmesin. Bu şikayeti taşımalı eğitim başladığı zaman yapacaktı.

Anahtar Kelimeler: TAŞIMALI, EĞİTİM, NELERE, SEBEP, OLDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114