Serpil Çeltik - Ertuğrul mahallesinin adı nereden geliyor?
Serpil Çeltik - Ertuğrul mahallesinin adı nereden geliyor?
Tarih: 6.12.2018 17:45:25 / 190okunma / 0yorum
MİSAFİR KALEM

ERTUĞRUL KAHRAMANI YARBAY ALİ BEY ve TEKİRDAĞ´LI ŞEHİTLER


Japon İmparatoru´nun yeğeni olan prens, Avrupa dönüşünde İstanbul´da II. Abdülhamit´i ziyaret eder. Abdülhamit, Osmanlı İmparatorluğu´nun geleceği açısından önemli bir gösterge olarak gördüğü bir ziyaret iadesi gerçekleştirmek ister. Bu ziyaret için bir gemi seçilir. Seçilen gemi, Cumhuriyet öncesi, Papa Yorgi Frengi, Papa Hortafilakos, Papa Sinanidis , Abdi Hoca, Çavuş Hüseyin, Yeni Cami ( Rüstem Paşa ) , Camii Atik ( Eski Camii), Orta Camii mahallelerinden oluşup, Cumhuriyet sonrası adını mahalleye verecek olan Ertuğrul Fırkateyni´dir.


Yelkenle ve kömürle Japonya´ya yol alan Ertuğrul gemisinde. 609 seçilmiş kahraman bulunmaktadır. Ancak, Japonya dönüşü Oshima adasındaki Kashinozaki deniz feneri açıklarında, 19 Eylül sabaha karşı çıkan müthiş fırtına gemiyi sürüklemiş, kayalıklara çarpan gemi parçalanmıştır.

Türk ve Japon ulusları arasında çok sıcak ilişkileri başlatan, bugün Japonların hala unutamadığı, 69 denizcimizin kurtulabildiği, hazin bir sonla biten yolculuğun Tekirdağ´lı kahramanı Ali Bey ve Ertuğrul gemisi adına Namık Kemal İlköğretim okulu önünde bir park yapılmıştır. Oysa, bize göre parktaki anıta, Ertuğrul gemisinde acı bir şekilde şehit olan, diğer kahramanlarımızın da adının olduğu bir plaket konulmalı, gelip geçenlerin bile kim olduğunu bilmediği bu kahramanların anısına, şehadet tarihi olan 2 Eylül´de bir anma töreni yapılıp, anıt yalnızlıktan kurtarılarak, Tekirdağlıların bu kahramanları yapılacak etkinliklerle yakından tanıması sağlanmalıdır.


Gemide, başarıları dolayısıyla seçilmiş Tekirdağ´lı şehitlerimizden “ Gemi Süvarisi Yarbay Ali Bey, Süvari Yardımcısı Ahmed Cemil Bey, Dördüncü kaptan Binbaşı Ömer Mehmed Bey ve Emin oğlu Mehmet Çavuş´un ” anısı diğer şehitlerimizle birlikte Japonlar tarafından, bizim için son derece önemli olup, zaman geçirilmeden kardeş kent ilişkisi kurulması gerekli Kushimoto kentindeki Ertuğrul Şehitleri Anıtı ve Türk Müzesinde yaşatılmaktadır.


Gemi süvarisi, yakışıklı ve de tam bir levent olan Yarbay Ali Bey denize olan sevgisinden sırtına heybesini vurup, Dedecik köyünden yola koyulmuş, Heybeliada´nın yolunu tutmuştu. Okulda çok başarılı bir öğrenci olan Ali Bey daha yüzbaşılığında gemi ikinci kaptanlığına yükselmiş, hünkar yaverliği yapmıştı. Padişaha haritalar yapan Ali Bey, bugünkü Önyüzbaşılık karşılığı olan Sağ Kolağalığına yükseltilmişti .kararlı, görevine bağlı bir yurtsever kişiliği olan Ali Bey mesleki gelişmesini sağlayabilmesi için İngiltere´ye gönderilir, orada yabancı dilini de geliştirir. Güzel resim yapan, hat sanatında bir usta olan, yaşamı başarılarla dolu kahramanımız Ertuğrul gemisinde görevlendirilir ve Japonya´ya gitme emri alır. Ailesi ve çevresi “ Gitme, çürük gemiyle yola çıkılmaz, istifa et “ diye ısrar etse de, görev aşkı her şeyin üzerinde olan Ali Bey, kimseyi dinlemez. Tüm ısrarlara. “ Ben devletin askeriyim, ekmeğini yedim. Nereye git derse, oraya giderim, her şey yüce Allah´ın takdiridir ” diye cevap verir, sanki Oshima kayalıklarında ortadan ikiye biçilen gemide görevini son ana kadar layıkıyla yapıp, şehadet mertebesine erişeceğini anlamışçasına.


Fırtınaya ve azgın dalgalara yakalanan gemiyi demir atıp sabitlemek isteyen Ali Bey, batacaklarını anlayınca, sadece törenlerde giydiği beyaz sırmalı elbisesini adeta kefeni olarak giyer. Arka arkaya komutlar verse de bir fayda yoktur, gemi parçalanmıştır, bu arada Cemil Bey de bir tahta parçasına tutunmuş ve elinden geldiği kadar kişiyi kurtarmış, kafasına bir tahtanın çarpması sonucu şehit olmuştur. 69 gemicimiz kurtarılmıştır, ama aralarında gemisini kurtarmak için terk etmeyip, sonuna kadar umudunu dua ederek kaybetmeyen Ali Bey ve diğer Tekirdağ´lı askerler yoktur.


Ali Bey´in yüklendiği misyon daha sonra, torunu ve Milli Eğitim Bakanı olan Hasan Ali Yücel tarafından devam ettirilir. Ali Yücel´in oğlu Can Yücel de, daha sonra büyük dedesine olan sevgisini şiirlerinde dile getirmiştir.Meslek yaşamı başarı dolu olan bir dede ve büyük dede için ne yapılsa azdır. Bugün, Japonya´da, Tekirdağlılar´dan daha fazla sayıda insan Ertuğrul trajedisini bilmekte, bu kahramanların önünde her yıl saygıyla eğilmektedir.


Bir köşede unutulup kalan Yarbay Ali bey ve arkadaşları için anıt önünde her yıl anma törenleri yapılarak, okullarda komposizyon yarışmaları yapılıp, öğrencilerin ve Tekirdağlıların bu kahraman şehitlerimizi daha iyi tanımaları sağlanmalı, Ertuğrul mahallesi sakinleri mahallelerine adını veren kahramanlarıyla öğünmelidir.

(Kendi paylaşımından alıntı)

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BURAK CANDAŞ- HOCALI SOYKIRIMI (17 Şubat 2019 - Pazar)
Beyhan Bekar Köroğlu- HAKAN YALNIZ DEĞİL (13 Şubat 2019 - Çarşamba)
Cem Mustafa Erdurur- ÖLÜMDEN SONRASI MEZAR (09 Şubat 2019 - Cumartesi)
İSMAİL ERKOÇ- OSMANLI VE TÜRKLER (07 Şubat 2019 - Perşembe)
SERKAN KARA - AYDOĞDU´ NUN KARAYAĞIZ EVLADI (02 Şubat 2019 - Cumartesi)
KADİR ÇEBİ- İHA ÜRETİM ÜSSÜ (25 Ocak 2019 - Cuma)
ÖKKEŞ ŞENDİLLER- SİZE BIRAKTIM (18 Ocak 2019 - Cuma)
MUZAFFER ÇEVİK- HAYRABOLU HAKKINDA (11 Ocak 2019 - Cuma)
Kadir Çebi- Nedir bu kin, bu öfke? (06 Ocak 2019 - Pazar)
MUHTAR ADAYI SEVCAN ALP (31 Aralık 2018 - Pazartesi)
AHMET TOPAL - ANZAKLI ÖMER (26 Aralık 2018 - Çarşamba)
KADİR ÇEBİ-RUHUN KÖLELEŞMESİ (22 Aralık 2018 - Cumartesi)
Güneş Gürseler - Tekirdağ Tekel Fabrikası (20 Aralık 2018 - Perşembe)
FETİ PEHLİVAN- MOĞOL ZULMÜ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
Abdurrahman AKDÜZEN-Şehabettin Mercani (17 Aralık 2018 - Pazartesi)
BEDİA İLERLER- YEREL GAZETELER HAKKINDA (06 Aralık 2018 - Perşembe)
BU VAHŞETLER DURSUN ARTIK! (Kadir Çebi) (26 Kasım 2018 - Pazartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072