Doç. Dr. Recep ALP


SALGIN NASIL SONLANIR?

Korona, Sağlık, Salgın


Koronavirus ile tarihte okuduğumuz salgınlara benzemeyen yeni nesil çağdaş bir salgınla karşı karşıyayız. Pandemi denilen yaygın bir salgın. Eskiden salgınlar belli bir bölgede ortaya çıkarken şimdi tüm dünyanın etkilendiği küresel çapta etkilenme söz konusu. Muhtemelen sonuçları da farklı olacaktır. 

Yeni bir virüs ve yeni nesil bir salgın. Küreselleşme sonucu küresel bir salgın. 

Uzun zamandır dünyada kronik bir enflamasyon(tıbbi bir terim-YANGI) var olduğunu düşünüyor ve söylüyordum. İnsanların birbirine güven sorunu yaşadıkları,sürekli savaş ve kavga ortamında bulundukları, saygı ve sevginin, insanlara toleransın azaldığını görüyorduk. Savaş dünyada yaygın şekilde her bir yerde mevcuttu. Şimdi de Coronavirus. 

Coronavirus tıbbi olarak acil müdahale gerektiren kronik bir yangın üzerine eklenmiş bir hastalıktır. Sağlık organizasyonu dışında uluslararası ekonomik, sosyal ve siyasal planlamalar gerektirir. 

Salgınların sonlanması küresel çapta yönetim gerektiriyor, insanların sosyal iletişim ve seyahat kısıtlanmasına yapıldı. İnsanların temizliğe dikkat etmeleri, karantina ortamları, evde oturmaları istendi. Bazı ülkeler tamamen tüm vatandaşlarına karantina uguladı. Bazıları çok başarılı bazıları zengin-fakir ayırt etmeden başarısız ve çok can kaybı var. 

Şimdi ne zaman bitecek, nasıl bitecek? Salgınlar virüs veya bakterinin virülansına, ortamına, tedavi yönteminin (Aşı veya tedavisinin) bulunmasına bağlı olarak sonlanır. Sonlandığında ise tekrar insan hayat ile başbaşa kalır. 

Kronik enflamasyon tekrarlarsa yeni bir virus yeni bir salgın için ortam bulur. İnsanlığa, sevgiye, saygıya, huzura ve mutluluğa döndüğümüz zaman salgınlar biter.