Mustafa Kemal Yoğun Bakıma Kaldırıldı !
YUSUF FARIMAZ
Tarih: 11.3.2019 14:48:17 / 731okunma / 0yorum
Yusuf FARIMAZ
Yoğun mücadeleler sonrası 81 yıldır mücadele dolu hayatının sonrasında yorgun bir şekilde hayatımıza neş´e ve ilham veren meşhur zat son zamanlarında toplum tarafından bi yandan gereksiz övgünün ve bir yandan gereksiz yerginin tahribine dayanamayıp hastanede müşahade altına alındı.
 
Büyük Türk iyi değil.
 
Gazi´ye kan verecek olan ‘şuur´ ise hala aranıyor. Dışarıdan getirilen şuur malesef fayda vermiyor ve bünyesi kabul etmiyor, aksine Paşa´yı daha da bitap kılıyor. O ise gözlerini ‘Büyük´ dediği, umut gördüğü gençlere çevirmiş ümidini bağladığı zeminde arıyordu. Fakat nafile, cılız kalıyordu gençliği ama bunu Kemal Bey´e söylemediler. Söylememeliydiler. Ve sustular. Gençler gibi, bütün bir millet gibi sustuk!
Sadece büyük bir boşluk ve utanç kaplayan sükut kaldı geriye. Sükuta nicedir ihtiyacımız var iken bu sükut o sükut olmamalıydı.
Fakat sustuk ve susuyoruz. Hakkı bağıracak olana, kalpleri yumuşatacak, bizlere bilinç verecek, kimliğimizi millet yapacak olan mefhumlara çok susadık. Suyun içindeyken suyu arar olduk. Hadi yeltenin o halde. Suya gidelim. İçinde bulunduğumuz su kirli, kirlettik onu.
Çeşme başında buluşalım, bizi bekliyorlar. Sesleniyorlar duymuyor musun gerçekten, Attila´yı, Akşemsettin´i, Nefi´yi peki ya Akif´i ?
Hadi onlar bize biz onlara susadık. Onlardan daha dinç ve atiğiz biz, vanayı açmak için bizi bekliyorlar.
Nicedir bize muhtaç olduğumuz şuuru veren değerlerimizi bir bir hastaneye kaldırıyoruz. Ve hüzün vericidir ki pek çoğunun nihayetini görmeden hastanede onları, ölümlerini dahi beklemeden makûs talihine terkediyoruz .
Peki bunu O´na Mustafa Kemal´e de mi yapacağız, son sakaya ?
Aziz şairimiz Yahya Kemal´in de söylediği gibi “Bir tel kopar ve ahenk ebediyyen kesilir.”
Bu ahenklerdir bize hayat veren, ilham veren fakat bizler teller kopmadan duyacabilecek miyiz bu musikiyi ?
100 yıl evvel bu toprakların hürriyeti için canlarını verenlere selam olsun.
Selamımızın sözden ibaret kalmaması için ‘ayağa kalkalım´ ve selamımızı onlara elimizi uzatarak verelim.
Utanacağız biliyorum, belki de Camus´ nun dediği gibi bizi utanç kurtaracaktır. Utana sıkıla sıkalım ellerini, öpelim ellerini.
 
Ellerinden öperim paşam !
13:37
Anahtar Kelimeler: Mustafa, Kemal, Yoğun, Bakıma, Kaldırıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114