KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK
Av. Sevilay KOÇ BOZDOĞAN
Tarih: 13.1.2019 18:00:15 / 2010okunma / 0yorum
Av. Sevilay KOÇ BOZDOĞAN

KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK

Kuşkusuz ki başka sebepleri de olmakla birlikte, başarısızlığın en büyük sebeplerinden ikisidir; korkmak ve kararsızlık!

Aykırı Profesör elinde bir fare ve bir kutu ile birlikte salona girer. Öğrencilerin şaşkın bakışları arasında fareyi kutunun içine koyup kutuyu kapatır. Kutunun hava almadığı bellidir. Salona dönerek "Bu kutuya iki gün kimse dokunmayacak, dokunan bu dersi geçemez" Der.

Salondaki öğrenciler olaya bir anlam veremez. Bazıları kutunun içindeki fareyi çıkarmayı düşünür ama hiç birisi buna cesaret edemez.

İki gün sonra  profesör  tekrar derse gelir ve yaklaşarak kutuyu açar. Doğal olarak kutudaki fare ölmüştür. Profesör sınıfa dönerek farenin neden yaşamını yitirmiş olduğunu sorar. Sınıftan bir çok farklı ses yükselir;

-Havasızlıktan!

-Açlıktan!

-Susuzluktan!

Profesör kutuyu havaya kaldırıp içini öğrencilere gösterir. Kutunun her tarafı kemirilmiş vaziyette minik deliklerle kaplıdır. Profesör devam ederek der ki;

"Görüyorsunuz değil mi? Fare anlaşılan bu kutudan çıkmak için epey mücadele etmiş. Bunu kutunun içindeki minik diş izlerinden ve irili ufaklı deliklerden anlıyoruz. Ancak şu var ki, farenin hayatını sizin dediğiniz gibi ne havasızlık ne de açlık aldı. Buna sebep  olan iki şey var: Kararsızlık ve korku!

‘Kararsızlık´ çünkü fare kutunun her yerini parçalayıp her noktayı kemireceğine sadece tek bir köşesini ısırıp parçalasaydı ve bunda da kararlı olsaydı o deliği büyütecek ve kutudan çıkıp kurtulacaktı.

‘Korku´ çünkü eğer siz öğrenciler benden ve notlarının düşmesinden böylesine çok korkmasaydınız kutuyu açıp fareyi serbest bırakabilirdiniz. Ancak korkudan dolayı size yanlış gelen bir işe göz yumdunuz.

Hayatta bizi başarısızlığa  götüren en büyük düşmanlardır ‘kararsızlık´ ve ‘korku´

Kararsızlıkla zaman tüketmeyin, kafanıza tek bir şey koyun ve o yolda ilerleyin! Ve ilerlerken size yanlış gelen şeylere göz yummayın!

 

 

Anahtar Kelimeler: KORKUNUN, ECELE, FAYDASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ÇAMUR ATMA POLİTİKASI (06 Ocak 2019 - Pazar)
EVDEKİ DURUM (28 Aralık 2018 - Cuma)
NESİLLER VE AŞK (21 Aralık 2018 - Cuma)
SEÇMEN DİYOR Kİ! (16 Aralık 2018 - Pazar)
BİR CÜMLE BİR HAYAT (09 Aralık 2018 - Pazar)
HADİ GÜLÜMSE (03 Aralık 2018 - Pazartesi)
SEV, ÇÜNKÜ SEVMEK EN KOLAY! (26 Kasım 2018 - Pazartesi)
KADIN GÖZÜYLE TEKİRDAĞSPOR (25 Kasım 2018 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072