Göksel ÇAKIR


KADİR ALBAYRAK İÇİN - BİR TEŞEKKÜR YAZISI -

Belediye Başkanımız bizlerin fikir ve görüşlerini dinlerken toplantının devamının da geleceğini ve daha ciddi ve geleneksel bir hâl alacağını belirtti.


Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak,17 Ekim Perşembe günü bir "ilk"e imza attı. Tekirdağ´ın köşe yazarlarını, Des Otelde konuk edip yemek ikramında bulundu. Gazetemiz 59 Haber ve şahsım adına gerçekten çok mutlu oldum; güzel bir toplantıydı. Yerel Gazeteler ve onların yazarları yerel hayatın hafıza merkezleridir. Kentin tarihine düşülen bir not da diyebilirsiniz. Beldenin ve o beldede yaşayan insanların hayat öyküsü yine orada yaşayan yazarlarca kayda alınır. Yerel yazara önem vermek doğrudan doğruya halkın kendisine değer vermek demektir. 

Tüm Basın Emekçileri gibi yerel köşe yazarları da kentin varlık ve kültürüne renk katar, kültürüne, tarihine omuz verir. Yazarlar aynı zamanda dert sahibi insanlardır. Kadir Amca bizlere Hz. Ömer´ den o meşhur örneği verdi: "Fırat kenarında bir kuzuyu kurt kapsa gelir adl-i ilahi onu Ömer´ den sorar."

Başkanımız Kadir Abi, misyon olarak yüklendiği bu vecize söz herkes için ama özellikle kalem sahibi insanlar için de geçerlidir. İşte, bu sebepten dolayı bu toplantı çok yerinde olmuş ve yeni ufuklara kapılar açılmıştır.

Belediye Başkanımız bizlerin fikir ve görüşlerini dinlerken toplantının ez az 6 ayda bir yapılacağını belirtti. Gerçekten de devam edilirse ne olur? Elbette çok iyi olur deriz; demokrasimiz gelişir, düşünenlerin sayısı artar, yazarlar çoğalır, biriken enerji açığa çıkar, şehrin ortak aklı oluşur ve sonunda toplum içinde demokratik güç, sosyal dayanışma veya tek cümleyle, toplumsal dinamizm meydana gelir.

O gün konuşmalara davranışlara çok dikkat ettim, bir bir baktım, memnuniyetleri yüzlerinden okunuyordu, evet dedim:  Belediye başkanlığımız doğru yolda... Bunun haricinde şu hususa da değinmek isterim: Salonda pek çok arkadaşımızla ilk kez karşılaştık, yan yana geldik, iletişim numaralarımızı aldık. Bu fırsat bizi mutlu etti. Dava arkadaşım gibi gördüğüm 59 Haber Gazetesi yazarlar ailesini bir arada görmek güzeldi.

Teşekkürler Sn Albayrak! Kalem erbabını bir araya getirdiğiniz için teşekkürler... Şehrin hafızasına çok önemli katkı yaptığınız için, demokrasi çıtasını biraz daha yükseltip ortak akla vurgu yaptığınız için ve tek kelimeyle olup biten her şey için teşekkürler Başkanım.