İsmet Coşkun- ABD SEYAHATİMLE İLGİLİ İZLENİMLERİM
İsmet Coşkun
Tarih: 4.3.2019 20:48:15 / 120okunma / 0yorum
İsmet COŞKUN

ABD SEYAHATİMLE İLGİLİ İZLENİMLERİM

Birkaç ay evvel, ABD´ ye bir seyahatim olmuştu.  Bulunduğum bölge Amerikan´ ın VİSKONSIN eyaletidir, ( Stavent Point) orada 2 ay kaldım ve tabi birçok izlenimlerim oldu.  Gördüklerimi, tespitlerimi, 59 Haber Gazetemiz aracılığıyla sizlere anlatmak istiyorum.

Buranın bir adı da, “Süt cenneti”  dir.

Bu bölgede hayvancılık yapılıyor, tarım yapılmıyor. Missisipi nehrini besleyen 2 ırmak şehrin içinden geçmekte; marketlerin, okulların çeşmelerinden su içilebiliyor.  Ayrıca çok sayıda da gölleri var. Bu göllerde bol miktarda levrek balığı yaşamaktadır. Adına mepil denilen sonbaharda yaprakları sarıya ve kırmızıya dönen bu ağaçların gövdesinden bir boru ile tatlı şurup alınabilmektedir. Bu şurup biraz kaynatılınca pekmez oluyor ve marketlerde Kg´ mı 15 dolardan satılıyor. Kanada bayrağındaki yaprak bu ağacın yaprağıdır.

Eyaletin başkenti Meşigın, sembolü ise inek… Kızımın matematik hocalığı yaptığı Viskonsın üniversitesinin sembolü ise porsuktur. 6 nüfuslu bir ceylan ailesi aç kaldıklarında evlerin kapısına geliyorlar, vatandaşlar yiyecek veriyor ve karınlarını doyurduktan sonra tekrar doğal alanlarına gidiyorlar. Vurmak serbest olmasına rağmen hiç kimse bir hayvan öldürmüyor. Öldürmek ayıp ve vicdansızlık sayılmaktadır.

Bu bölgede bir cins çam ağacı var ki -40 dereceye kadar dayanabilmekte ve 40 metreye uzayabildiği için bunlar yüksek elektrik direkleri yapımında kullanılmaktadır.

Öğrendiğime göre gövdesinden tatlı şurup alınan mepil cinsi ağaç ile 40 metre dümdüz uzayabilen çam ağacının 100 yıldır dikimi yapılmakta imiş. Bu ağaçlara, ekonomik getirileri çok yüksek olduğu için halk ve devlet özel önem veriyor.

Bir başka gözlemimi de ayrıca mukayeseli olarak paylaşmak istiyorum;

Maaşların ortalama 2 ile 5 bin dolar olduğu bu eyalette…

1 galon benzin, 2 dolar. (1 galon 3,880 litre)

1 galon süt, 1,80 dolar,

12 adet yumurta, 1 dolar.

Kavun, ananas, muz – 1 kg. 1 dolar.

25 kg. un 12 dolar.

1 kg. Kaşar, tereyağ, sığır ve kuzu eti,  6-7 dolar

5 kg. şeker, 5 dolar.

1 lt. Sıvı yağ, 1,5 dolar

Bu etiket fiyatlarını fotoğrafladım.

 Bizim fiyatlarımızla mukayese yapabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114