GÜNÜMÜZÜN KORKULU RÜYASI: FİBROMİYALJİ
Sadece Sağlık: Fibromiyalji, Baş ağrısı, Ağrı, Depresyon
Tarih: 5.11.2019 17:29:18 / 706okunma / 0yorum
Doç. Dr. Recep ALP

GÜNÜMÜZÜN KORKULU RÜYASI: FİBROMİYALJİ

Modern hayatta sıklıkla karşılaştığımız ve daha çok kadınları etkileyen bir altta yatan belirgin bir sebep olmamasına karşın yaygın kas ve eklem ağrılarının izlendiği bir hastalıktır. Hastalar sıklıkla çok iyi tarif edilemeyen kas ağrılarından, kolay yorulmadan ve halsizlikten yakınırlar. Fibromiyalji tanısı konmadan önce benzer ağrılara neden olabilen romatizmal, ortopedik ve nörolojik diğer hastalıkların olmadığının ortaya konması gereklidir. Bu nedenle hastaların ayrıntılı şekilde dahili, romatolojik, ortopedik ve nörolojik muayeneden geçmesi gerekmektedir. Ancak başka bir neden bulunamaması durumunda hastalığın tanısının konması mümkün olmaktadır.

Fibromiyaljinin nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan çalışmalarda hastalarda ağrı eşiğinin normal bireylere göre daha düşük olduğu, normalde ağrı oluşturmayacak uyaranların ağrı sinirlerini uyardığını düşündüren bilimsel çalışmalar vardır. Bu hastalığın kişinin hücresel iletiminin değişik nedenlerle yavaşladığı, durduğu durumlarda ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Hastalığın ruhsal durum ile ilişkisi vardır. Bireylerde depresyon, uyku bozukluğu, tükenmişlik, hayattan zevk alamama, konsantrasyon zorluğu, baş ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk, bitkinlik ve her çeşit ağrı ile başvurmaları mümkündür.

Fibromiyalji ilaç tedavisine oldukça dirençli bir hastalıktır. Ancak son yıllarda geliştirilen ağrı kesici özellikleri olan antidepresan ve antiepileptiklerin ağrı şiddetini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca hastaların önemli bir kısmında izlenen depresyonun ilaç veya psikoterapi ile tedavi edilmesi de şikayetleri ortadan kaldıracaktır. Hastaların hemen hepsi düzenli egzersiz, kilo kontrolü, stresin azaltılması ve uyku düzeninin sağlanmasından da faydalanmaktadır. Hastaların bütüncül yaklaşımla blokaj, nöralterapi tedavisini eklenmesi veya diğer tamamlayıcı tıp uygulamaları uygulamalarından fayda görebileceği unutulmamalıdır.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473