DAVA ADAMLIĞINDA 4´ Lİ SACAYAK
GÖKSEL ÇAKIR
Tarih: 6.1.2019 22:24:06 / 235okunma / 0yorum
Göksel ÇAKIR

Geçen yazımızda Seyit Ahmet Arvasi Hocayı yazmış ve onun fikir dünyasından örnekler sunmuş, sözlerinden çeşitli örnekler vermiştik. Bugünkü yazımda da aynı yerden devam etmeyi istedim, çünkü dava adamlığı çok önemlidir. Arvasi´ nin bir sözü de şuydu: Bir dava fertlerinden şunları ister: İman, Aşk, Aksiyon ve Karakter."

Çok derin bir sosyolojik perspektife sahip olan Arvasi Hoca, bu veciz ifadeyle, "Davanın" kavramsal çerçevesini keskin ana hatlarıyla ortaya koymuştur. Yani "Davanız" ne olursa olsun onu başarıya taşıyacak dört temel sacayağına ihtiyacınız olacaktır. Bu dört ana unsur dikkate alınmadan onu içselleştirmeden başarı olma şansınız yoktur.
 
Şimdi o dördün ne olduğuna az, az değinelim:
 
İman: Davanıza inanacaksınız. Yolunuza, başarınıza, kendi dogrunuza inancınız olacak. Kendinizin inanmadığı değerler sistemine başkasını nasıl inandiracaksınız? Buradaki iman bahsini yalnızca dinimiz ekseninde düşünmeyiniz. Hayatın her alanında kuşatıcı bir metafizik gerilime ihtiyaç vardır. Ustelik dinimize bile önce iman kapısından girilir.
 
Ask: İnsan,davasına inanacak ve elbette onu sevecek.Inanmak ama ona yürekten bağlanmamak olur mu?Sosyalbilimciler sevgiyi "Yakınlık Duygusu" olarak işler.Yani aşk seni davana yakın kılan temel bir unsurdur.Sevmek fedekarlıktır aynı zamanda..Dava denen şey fedakarlık olmadan yükselebilir mi?
 
Aksiyon: Aksiyon hareket demektir. Simdi ingilizcesi daha çok kullanılıyor.(aktion/Ekşın) Arvasi´nin tezinde aksiyonun manası da temel olarak inandığın ve sevdigin dava için bir hareket tarzı ortaya koymayı ifade ediyor. Dava için konferans mı  veriyorsun, gazete, dergi mi çıkarıyorsun, stand mı kuruyorsun, teşkilatlanmaya mı gidiyorsun yani davanı görünür kılmak için bir eylem, duruş ve hareket tarzın var mı; Aksiyon bu işte...Yani kabaca söyleyecek olursak, inanıyor ve seviyorsan hadi ispat et! Onu görünür kıl. Davanı geniş kitlelerle ancak böyle paylaşabilirsin.
 
Karakter: Davanın kavramsal çerçevesinin olmazsa olmazı bu prensiptir.vBu sacayağı olmazsa dava eksiktir. Bu prensip davanın gerektirdiği ahlaki duruşa ve tutarlılığa sahip olmaktır. Kalabaliklar önünde de yalnız kaldığında da aynı ihlâs içinde bulunabilme hâlidir. Karakter prensibi, davaya omuz veren ferdin onu kendi ruhunda da ete kemiğe büründürmesidir. Hangi davadır ki, kendi bağlılarından yüksek bir şahsiyet, ilkeli bir tavır ve ahlâki bir bütünlük beklemesin. Davaların başarısı, ona inanan bireylerin sağlam karakteriyle doğru orantılıdır. Davalara baş olanlar en çok eleştiriyi de bu ilkeye sadık kalmamaları cihetiyle alırlar.
 
Arvasi Hocanın bu müthiş kavramsal çerçevesini madde madde açarak izah etmeye çalıştık.Yazıyı okudukça bu dava tanımının nasıl da herşeyi kapsayıcı ve net olduğunu görmüşsünüzdür. Tefekkür etmeyi, derinlemesine düşünmeyi sevenler için Arvasi Hoca´nın bu etraflıca tahlili zihin ve kalp dünyamızda bize yepyeni kapılar açacaktır.
 
Davamız her neyse, insan tek olarak kendi akıl ve irademizle neye inanıyorsak bu sacayaklarını kendimize ölçü olarak alıp bir muhasebe yapabiliriz. Mesela kendimizi sorgulayacak olursak bu sacayağının neresinde olduğumuzu düşünebiliriz.
 
Kalın sağlıcakla.
Anahtar Kelimeler: DAVA, ADAMLIĞINDA, SACAYAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
"İNSAN"I KURTARMAK (13 Mart 2019 - Çarşamba)
AHİLER BUGÜN YAŞASAYDI! (22 Şubat 2019 - Cuma)
KİRLİ SU BELEDİYECİLİĞİ (13 Şubat 2019 - Çarşamba)
VİCDAN MEDENİYETİ VE DOĞU TÜRKİSTAN (19 Ocak 2019 - Cumartesi)
DİNLEMENİN BÜYÜLÜ GÜCÜ (17 Ocak 2019 - Perşembe)
AKLIMIZA KONAN İPOTEK (14 Ocak 2019 - Pazartesi)
MÜTEFEKKİR SEYİD AHMET ARVASİ (31 Aralık 2018 - Pazartesi)
DAVASINI YUTKUNMAYAN ADAM:ATSIZ! (16 Aralık 2018 - Pazar)
KENDİMİZ OLMAK MESELESİ (07 Aralık 2018 - Cuma)
İKİ SELANİKLİ (29 Kasım 2018 - Perşembe)
BİR MERAL AKŞENER YAZISI (25 Kasım 2018 - Pazar)
AHİLİK VE TEŞKİLATLARI (04 Kasım 2018 - Pazar)
AMPULNAME (13 Ekim 2018 - Cumartesi)
MİLLİYET KELİMESİ ÜZERİNE (09 Ekim 2018 - Salı)
GÖKKUBBEDE ÜLKÜCÜ SESLER (09 Ekim 2018 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114