CEPHEDEN MEKTUP VAR
Tarih: 18.3.2020 11:51:45 / 1736okunma / 0yorum
Gülay SORMAGEÇ

Gönüllüler Çanakkale´ye gitmek için askerlik şubelerinin kapılarında gecenin birinden itibaren kuyruk olmaya başlamışlardı. Diyarbakır´dan, Antalya´dan, Gümüşhane´den yiğitler yollara düşmüşlerdi. Yozgat´dan Kınalı Murat Kanlıdere´deki birliğine katılmıştı bile. Karadenizli Ali Çavuş, oğullarını yanına almış:

- “ Arıburnu nerede?” diye soruyordu.

 Lapseki´li on beş yaşında Mehmet, Ezine Tavaklı köyünden on dört yaşındaki Mustafa, Çanakkale siperlerine ulaşmak için çoktaaan yollara düşmüşlerdi.

Türk milletinin bağrından kopup gelen yazar, şair, öğretmen, avukat, mühendis, doktor, esnaf, köylü, din adamı Çanakkale´de buluştular.

 Her biri birer hazine olan Mehmetçikler, dev güllelerin havadan yağdırdığı ateş sağanağını vatan sevgisiyle dolu göğsünde söndürdüler. Çanakkale´ye Zafer anıtı dikeceklerine yemin etmişler ve birbirlerine namus sözü vermişlerdi.  Peygamber ocağının yılmaz bekçileri! Bu topraklarda, bu topraklar için öleceklerdi namus sözü vermişlerdi. “ Ethem Öğretmen” de bunlardan birisidir.

Cepheye gönüllü gitmiştir “Ethem Öğretmen”. Niğde´nin Hacı Abdullah köyünde doğmuş. Annesi Zeynep hanımdır. Ethem askere gittiğinde annesi kırk bir yaşındadır. Zeynep hanımın oğullarının en büyüğü Ethem yirmi beş, kardeşi Halit yirmi iki,  Hilmi on altı, Şevket on yaşındadır. Sekiz buçuk ay süren Çanakkale savaşına Ethem ve kardeşi Halit de katılmıştır.  Ethem yedek subay olarak askere alınmıştır.

Asker ocağından annesine yazdığı; yüreğe dokunan o mektubunu birlikte okuyalım mı?

Anneciğim,

Dört asker doğurmakla gurur duyan Türk annesine;

Kıymetli mektubunu,  Divrin ovası gibi güzel, yeşil bir ovacığın ortasından geçen derenin kenarındaki armut ağacının gölgesinde otururken aldım.

 Tabiatın yeşillikleri içinde kendinden geçmiş ruhumu bir kat daha dinlendirdi senin güzel mektubun. Okudum…  Okudukça büyük dersler aldım. Tekrar okudum. Şöyle mukaddes bir görevde olduğum için sevindim. Gözlerimi açtım, uzaklara doğru baktım. Yeşil yeşil ekinlerin rüzgara dayanamayarak eğilmesi bana annemden gelen mektubu selamlıyormuş gibi geldi. Hepsi benden tarafa eğilip kalkıyordu. Ve beni annemden mektup geldi diyerek tebrik ediyorlardı.

 Gözlerimi dağa çevirdim, güzel bir yamacın eteklerindeki muhteşem çam ağaçları rüzgarla birlikte kendilerine özel bir sesle bana senin mektubunu müjdeliyordu.

 Bakışlarımı sola çevirdim çağıl çağıl akan dere bana annemden gelen mektuptan dolayı gülüyor, oynuyor ve köpürüyordu.

 Başımı kaldırdım, gölgesinde dinlendiğim ağacın yapraklarına baktım.  Benim sevincime ortak olduğunu dans eden yapraklarıyla bana anlatmak istiyordu.

Diğer bir dalına baktım, güzel bir bülbül tatlı ötüşüyle senin mektubunu müjdeliyordu. Sevincime ortak olduğunu ince gagasıyla göstermek istiyordu.

İşte tam bu sırada, hizmet eri geldi:

-         Efemdim; çayınız buyurunuz, içiniz dedi.

-         Pekala, dedim.

Aldım baktım, sütlü çay.

-         Mustafa; sütü nereden aldın? Dedim.

-         Şu derenin kenarında yayıla yayıla giden sürü yok mu?

-         Evet! Ne kadar güzel

-         İşte onun çobanından aldım.

Yüz gram süt, hem de su katılmamış. Koyundan şimdi sağılmış aldım ve içtim. Fakat bu sırada düşünüyorum. Ben annemin sayesinde, onun gönderdiği parayla böyle süt içeyim de annem içmesin, olur mu? Şevket neden içmesin dedim.

Fakat yukarıdaki bülbül güzel ötüşüyle bana sesleniyordu.

Annen kaderine küssün ne yapalım, o da erkek olsaydı, bu çiçeklerden koklayacak, bu sütten içecekti, bu ekinlerin secdelerini görecek, derenin nazlı akışını seyredecek ve çıkardığı sesleri duyacaktı.

Şevket merak etmesin. O belki daha güzellerini görür:

Anneciğim, sen üzülme. Ben seni evet seni buralara mutlaka getireceğim ve şu doğal güzelliği göstereceğim. Şevket ve Hilmi´de senin sayende görecektir.

 O güzel çayırın koyu yeşil tarafında çamaşır yıkayan askerlerim saf saf dizilmişlerdi. Gayet güzel sesli biri ezan okuyordu.

 Ey Allah´ım, sesi ne kadar güzel. Ovada sesi nasıl da yankılanıyor. Bülbül sustu, ekinler bile hareketten kesildi. Dere bile sesini çıkarmıyordu. Herkes, yaratılan her şey onu, o mukaddes sesi dinliyordu. Ezan bitti. Ben de o dereden abdest aldım. Cemaat arasında namazı kıldım. O güzel çayırların üzerinde diz çöktüm.

 Dünyanın bütün kötülüklerini, zorluğunu, savaşı unuttum. Ellerimi açtım. Gözlerimi yukarıya diktim, ağzımı açtım ve dedim ki:

-         “ Ey Türklerin Ulu Tanrısı, Ey şu öten, koşan, şu gezen, meleyen koyun, şu secde eden yeşil ekin ve otların, şu heybetli dağların yaratanı;

Sen bütün bunları Türklere verdin. Yine Türklere bırak.

Ey Benim Rabbim! Şu kahraman askerlerin bütün dilekleri İsm-i Celalini İngilizlere ve Fransızlara tanıtmaktır. Sen bu şerefli dileği bize ihsan eyle!

 Huzurunda titreyerek böyle güzel, sakin bir yerde sana dua eden biz askerlerin süngülerini keskin eyle. Düşmanlarını zaten kahrettin ya bütün bütün mahvet.”

Diyerek dua ettim, kalktım. Artık benim kadar mutlu, benim kadar huzurlu bir kimse düşünülemezdi.

 Anneciğim; oğlun Halit´de benim gibi güzel yerlerdedir.

Dünyanın en güzel yeri burasıymış. Yalnız bu memlekette düğün olmuyor. İnşallah düşman askeri yurttan çıkarırızda bizi de götürürler bir düğün yaparız olmaz mı?

Kadir´e mektup yazdım.

Anneciğim, evdeki senetleri kesinlikle kimseye vermeyin. Sorarlarsa biz bilmiyoruz deyin.

Çantayı al, sandığa koy. Ben sana vaktinde anlatmıştım, bu dünya böyledir. Fakat sen merak etme. O payı vermese adliyedeki adam vermezdi. Hani nasıl aldık. Yalnız zaman ister.

 Çamaşır falan istemem. Paralarım duruyor. Allah razı olsun.

                                                                                        4- Nisan- 1915

                                                                                      Oğlun Hasan Etem

 “ Etem Öğretmen” 19- Nisan-1915´te şehit olmuştur. Birliği 3. Kolordu; 19. Tümen; Kumandanı: Mustafa Kemal ATATÜRK.

                                                        İSİMSİZ BİR MEKTUP

Asker ocağından gelen mektuplar uzaktan uzağa hasret giderme, özlemini satırlara sığdırabilmektir. Anaya,  babaya, yara yazılan mektuplar bir başka güzeldir. Hele de Çanakkale cephesinden yollanmışsa… Vatan için Mehmetçik nöbetteyse… Ana- baba hasreti, yar hasreti cana tak etmişse…  Yürek kabarır duygu sel olur, kelimeler ferman…

Cepheden mektup var:

Buram buram vatan kokan Mehmetçikten mektup var. Çoğunun adı bilinmez ama mektupları hala saf, hala taze. Okudukça gözlerim doluyor. Okudukça gurur duyuyorum.  Bir vatanın nasıl korunacağını, nasıl savunulacağını gösterişsiz bir masumiyet içinde okuyorum satır aralarında. Yüreği önce vatan için çarpan ve geride bıraktıklarının da derdiyle dertlenen yeri doldurulamaz tertemiz vatan evlatlarının inceliklerine hayranlık duyuyorum. Kiminin adı belli, kiminin adı bile yazılmamış… Onlar Mehmetçik!

Yine bir mektuptayım…   Yine bir mektuplayım…  İsimsiz bir Mehmetçiğin en saf, en içten duygularının süzüldüğü bir mektupta!

İçimde huzur, içimde gurur, içimde sevgi ve ince bir sızı, ruhlarının önünde saygı duruşundayım. Okuyorum Mehmet´i, okuyorum Mehmetçiği!

O dünya cehenneminin barut, kan ve alev dalgaları içinde en temiz ve içten bir dille vatan ve millet uğrunda ölmenin büyük bir şeref olduğunu kelime kelime zihnime işlediği kıymetli bir hatırayı okuyorum!

Yüzlerce isimsiz kahramanımızdan birisi, mezarı bile hala bilinmeyen bu Mehmetçik mektubu yazdığı gün şehit düşmüştür. Sanki yüreğine doğmuş şehit düşeceği… Sanki şehit olmanın sevincini taşırken geride bıraktığı ailesi için duyduğu üzüntüyü yazmadan edememiş… Sanki bunları söylemeden şehit olmak istememiş:

“ Huzura; diye başlamış mektubuna”

Ben, vatan ve millet uğrunda bana düşen görevi hakkıyla yerine getirdim. Artık geri kalanını size bırakıyorum. Ben hepinize ayrı ayrı hakkımı helal ettim. İnanıyorum ki, sizde bana hakkınızı helal edersiniz. Kız kardeşimin, Ziya´nın hasretle gözlerinden öperim.

Kıymetli amcamın ellerinden öperek her zaman dualarını beklerim. Çoluk çocuğumu önce Allah´a sonra da vatana, millete ve sizlere emanet ederim. Sevgili anneme ve çocuklarıma iyi bakınız. İsteklerine sevgiyle anlayış gösteriniz. Benden sonra maaşımın çocuklarıma aktarılması için gerekenleri Alayımızın Tabur Katibi ki, aynı zamanda Alay Katibi Hasan efendiye yazdım.  Bulunduğum Bölüğün Kumandanı General Remzi Bey´dir. Alay Kumandanı Binbaşı Halil Bey´dir.

 Bu isimler size lazım olursa kendileriyle haberleşirsiniz. Bir de Binbaşı Şevki Bey var. O da benim gibi tehlikededir. Sağ kalırsa ona da ulaşırsınız. Kolordu Kumandamın bildiğiniz gibi Esat Paşa hazretleridir.

Çocuklarımın anası Havva Hanım hakkında gerekli olan işlemler için Katip Efendiye yazdım. Senden özellikle rica ediyorum. Ailemde olanları ve annemi hiçbir zaman üzme, her zaman yumuşak ve merhametli davran. Bana acımasınlar. Ben mukaddes vatanım için canımı terk edeceğim için bahtiyarım. Cenab-ı Hak sizleri de bahtiyar eylesin. Baki, cümlemizi Cenab-ı Hakka emanet ederim, sevgili kardeşim.”  

 Göğsünü vatana siper etmiş bu kahramanın, Baki isimli akrabasına yazdığı mektup.  

Başka bir mektup daha açıyorum okumak için:

   Bir şehidin vasiyetidir. Geride kalanlara son sözlerinin yazıldığı satırlar. Vatan aşkıyla erkek ve kız kardeşine cepheden güzel bir sesleniş.

 Seddülbahir´ de şehit düşen Tokat´ın Kürtpınar köyünden Davut oğlu Hasan´ın yazdığı mektup. İstanbul´a asker olarak gelmişti. Çanakkale savaşları başlayınca cepheye gönderilmişti. Seddülbahir´ de savaştı.

Küçücük bir deftere yazdığı mektubu cebine koymuştu. Henüz köyüne ulaşamamıştı Hasan´ın mektubu ama o; vatanı için şehit olmuştu.

 Bu mektup daha sonra “ İkdam Gazetesi”nde yayımlanmıştır. Sizde bu mektubu okumak ister misiniz?

Evet dediğinizi duyar gibiyim. Merak ettiğinizi de hissediyorum. Gelin o zaman şehidimizin mektubunu okuyalım:

11. Eylül. 1915 İkdam Gazetesinden “ Bir Şehidin Vasiyeti” başlığıyla verilen haberde bakın kardeşlerine neler söylüyor?

“ Türk´lüğün ve İslam´ın yaşaması için savaş meydanlarında şehit olduğumu işitirseniz üzülmeyiniz. Sizlere bu küçücük defterde yazdıklarım elinize geçecektir. Kardeşim Ahmet; sen de vatanın için ölmekten ve şehit olmaktan korkma. Düşmandan kaçarsan vatanımızın taşı, toprağı sana darılır ve sana beddua eder. Ruhun çok ızdırap içinde olur. Bende kardeşlik hakkımı helal etmem.

Hemşireciğim (kızkardeş), sende savaş meydanında şehit olduğumu işitirsen bu küçük defter eline geçecektir. Üzülmeyiniz. Senden istediğim evlatlarını iyi yetiştir. Onlara düşmandan şehitlerin intikamını almaları için öğütlerde bulun. Evlatlarını vatana hayırlı ve fedakar olarak yetiştir. Hakkınızı helal edin!

Hayran olmamak mümkün değil bu isimsiz Mehmetçiğe. Yüksek insanlık duygusuna, vatan sevgisine, ailesine olan düşkünlüğüne ömrünün sonuna kadar bunu hissetmesine gel de hayran olma… Gel de şehitlik şerefini taşıyan bu Mehmetçiğin adanmışlığına hayran olma!..

 Bu yüzden Çanakkale´nin en görkemli anıtı Mustafa Kemal´in deyişiyle:

“ Bu toprakları Türk sınırları içinde bırakmakla, Mehmetçiğin kendi diktiği anıttır.”

Çanakkale; Mehmetçiğin her karış toprağını kanıyla sulayarak diktiği şehitlik anıtıdır.

                                                                                                 Gülay SORMAGEÇ

 

Anahtar Kelimeler: CEPHEDEN, MEKTUP
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ALTI AY SONRA (28 Mart 2020 - Cumartesi)
ASRIN KAHRAMANLARI (09 Mart 2020 - Pazartesi)
BİR KADIN AĞLIYOR (08 Mart 2020 - Pazar)
BUGÜN (28 Şubat 2020 - Cuma)
DÖRT GÜN (24 Şubat 2020 - Pazartesi)
MAVİ UMUT (18 Şubat 2020 - Salı)
Gülay Sormageç- İLK MEKTUP (11 Şubat 2020 - Salı)
DOLUNAYLA KONUŞAN BİR ANNENİN KIZI (03 Şubat 2020 - Pazartesi)
GEÇMİŞ OLSUN ELAZIĞ VE MALATYA (27 Ocak 2020 - Pazartesi)
GÜLAY SORMAGEÇ´ İN YENİ YIL ŞİİRİ (11 Ocak 2020 - Cumartesi)
SEVDALIYIM BEN (16 Aralık 2019 - Pazartesi)
TÜRKÜLER VE ÇOCUKLAR (09 Aralık 2019 - Pazartesi)
ÇOCUK YANIM (04 Ekim 2019 - Cuma)
TEBGAD ÖNEMLİ ADIMLAR ATMAYA BAŞLADI (09 Temmuz 2019 - Salı)
ŞİİR SUSMAZ Kİ (07 Temmuz 2019 - Pazar)
ATEŞ DÜŞTÜ OCAĞA (03 Haziran 2019 - Pazartesi)
GÜLAY SORMAGEÇ- ZEYNEP (29 Mart 2019 - Cuma)
SEVGİ KELEBEKLERİ (16 Mart 2019 - Cumartesi)
YAMALIK VAR MI? (11 Mart 2019 - Pazartesi)
TABURCU OLMAK NE DEMEK (09 Mart 2019 - Cumartesi)
ÇOBAN (06 Mart 2019 - Çarşamba)
KAÇKIN (25 Şubat 2019 - Pazartesi)
YÜREĞİME DOKUNDU (13 Şubat 2019 - Çarşamba)
GELSEN NE OLUR KIŞA DÖNDÜ BAHARIM (29 Ocak 2019 - Salı)
BİNLERCE KOÇYİĞİDİN KANLARI DONMUŞ EYVAH (17 Aralık 2018 - Pazartesi)
DOĞU TÜRKİSTAN (08 Aralık 2018 - Cumartesi)
GEL ARTIK CAN NEREDESİN? (28 Kasım 2018 - Çarşamba)
BIRAKMA DÜŞÜYORUM (23 Kasım 2018 - Cuma)
SEN VAR MISIN YOK MUSUN? (20 Kasım 2018 - Salı)
BU TOPRAKLARDA DOĞDUM BEN (09 Kasım 2018 - Cuma)
MEN ERDEBİL´DENEM (08 Kasım 2018 - Perşembe)
EN ÇOK SEN YORDUN BENİ (28 Ekim 2018 - Pazar)
AİDİYET DUYGUSU VE ANDIMIZ (25 Ekim 2018 - Perşembe)
ŞAFAKLAR SÖYLEYİN BANA (05 Ekim 2018 - Cuma)
SİYASETE NOKTA KOYDUM (20 Eylül 2018 - Perşembe)
SUSMA ORUCUNDAYIM (13 Eylül 2018 - Perşembe)
HİCRET KUTLU BİR SEFER (12 Eylül 2018 - Çarşamba)
DUYAN VAR MI ACEP BENİ (08 Eylül 2018 - Cumartesi)
GÖNÜL UMDUĞU YERE KÜSER (03 Eylül 2018 - Pazartesi)
MAHZUNDUR GÖKBAYRAK BAHTI KARALI (19 Ağustos 2018 - Pazar)
DERDİM SARIP HAL EYLEDİM GÖÇÜMÜ (15 Ağustos 2018 - Çarşamba)
ÜNİVERSİTELERİMİZ YÜKSEK LİSE Mİ? (04 Ağustos 2018 - Cumartesi)
BENİM YALNIZ GÖZ YAŞLARIM (01 Ağustos 2018 - Çarşamba)
İYİLERİN İSTİŞARESİ (21 Temmuz 2018 - Cumartesi)
TEKİRDAĞ ŞAİRLER VE YAZARLAR DERNEĞİ (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SİYASET VE SİYASETÇİLİK (07 Temmuz 2018 - Cumartesi)
EYLÜL (01 Temmuz 2018 - Pazar)
SUSMUŞTUM ÇOKTAN (29 Haziran 2018 - Cuma)
YOLUMUZU KAYBETTİK (28 Haziran 2018 - Perşembe)
OYALI YAZMALARIMIZ (18 Haziran 2018 - Pazartesi)
SEN GİTTİN GİDELİ (16 Haziran 2018 - Cumartesi)
BİR BAYRAMA KAVUŞURKEN (14 Haziran 2018 - Perşembe)
KADİR GECESİNE DAİR (10 Haziran 2018 - Pazar)
YAĞ YAĞMUR (07 Haziran 2018 - Perşembe)
GÖÇ BAKANLIĞIMIZ OLMALI! (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BİZİM KÖYDE YANGIN VAR (26 Mayıs 2018 - Cumartesi)
YÜRÜYORUM BEN MENZİLE (30 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİMDİ MEVSİM GÜL ZAMANI (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
SİYASET ISINIRKEN (24 Nisan 2018 - Salı)
YÜRÜYORUZ UFKA DOĞRU (24 Nisan 2018 - Salı)
TEKİRDAĞ YETERİNCE TANITILIYOR MU? (17 Nisan 2018 - Salı)
DOĞU EKSPRESİ Mİ? (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
HAYATA TUZAK KURUYORUM (29 Mart 2018 - Perşembe)
BAHAR (26 Mart 2018 - Pazartesi)
NEVRUZ BİZE KUTLU OLSUN (21 Mart 2018 - Çarşamba)
KAHRAMANSIN ÇANAKKALE (17 Mart 2018 - Cumartesi)
YAZAR OLARAK SORUYORUM (11 Mart 2018 - Pazar)
KADINLAR GÜNÜNE (08 Mart 2018 - Perşembe)
YÜREĞİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇOCUKLAR (20 Şubat 2018 - Salı)
AFRİN ŞEHİTLERİ! (11 Şubat 2018 - Pazar)
SOSYOLOJİK OLARAK İNCİNEBİLİRLİK (06 Ocak 2018 - Cumartesi)
FİLİSTİN´Lİ ÇOCUK (08 Aralık 2017 - Cuma)
SENİNLE GÜZEL (01 Aralık 2017 - Cuma)
BİZDE KALANLAR (16 Kasım 2017 - Perşembe)
HUZUR (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
HAYALLERİ ÇALINANLAR (05 Eylül 2017 - Salı)
İFLASTA (22 Ağustos 2017 - Salı)
BİR DÜŞÜMLÜK (13 Ağustos 2017 - Pazar)
ÜŞÜDÜ (13 Temmuz 2017 - Perşembe)
BİR KADININ KADERİ Mİ? (11 Temmuz 2017 - Salı)
HÜSEYİN CAVİT VE NİHAL ATSIZ (06 Temmuz 2017 - Perşembe)
ÇEKİP GİDERSİN (23 Haziran 2017 - Cuma)
İFTAR AÇMAK (17 Haziran 2017 - Cumartesi)
HÜKÜMSÜZDÜR (13 Haziran 2017 - Salı)
TARİHTEN ÖĞÜTLER (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
NEFİS ELİNDEN (01 Haziran 2017 - Perşembe)
PERVANE (25 Mayıs 2017 - Perşembe)
AŞK SAFİYETİNDE SAF OLMAK (23 Mayıs 2017 - Salı)
KENDİNİ SEVME SANATI (10 Mayıs 2017 - Çarşamba)
ORDA KARDEŞLERİMİZ VAR UZAKTA (13 Nisan 2017 - Perşembe)
CEMRE (20 Şubat 2017 - Pazartesi)
DİBE VURMAK (19 Ocak 2017 - Perşembe)
KIŞ KARA KAR BEYAZ (12 Ocak 2017 - Perşembe)
ŞEHİTLER KERVANI! (22 Aralık 2016 - Perşembe)
HALEP ÇOCUKLARI AĞLIYOR (15 Aralık 2016 - Perşembe)
GURBET (10 Temmuz 2016 - Pazar)
İRADE NEDİR? (16 Mayıs 2016 - Pazartesi)
KERKÜK´LÜ MUSTAFA VAHAP (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
HERKES ONLARA HAYRANDI (12 Şubat 2016 - Cuma)
BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ (05 Kasım 2015 - Perşembe)
İSTİKAMETE HİCRET (15 Ekim 2015 - Perşembe)
HAYAL KURUYORUM! (13 Ekim 2015 - Salı)
AĞITLARIMDA AHIM FERYADIM! (08 Ağustos 2015 - Cumartesi)
ATEŞ DÜŞTÜ OCAĞA (02 Ağustos 2015 - Pazar)
EŞKIYA BOZMALARI! (29 Temmuz 2015 - Çarşamba)
TEKİRDAĞ MHP ADAY SIRALAMASI (09 Nisan 2015 - Perşembe)
TÜRK KADINI LATİFTİR (04 Mart 2015 - Çarşamba)
BİR ATEŞ YAKTIK (25 Şubat 2015 - Çarşamba)
ÖZGECAN ASLAN (15 Şubat 2015 - Pazar)
GAVİM, GARDAŞ NERDESEN? (09 Şubat 2015 - Pazartesi)
BİR NEFES (14 Ocak 2015 - Çarşamba)
DEDE KORKUT KİTABI ÇOCUK TİYATROSU (22 Aralık 2014 - Pazartesi)
GÜNCELLENME ŞART (12 Aralık 2014 - Cuma)
ŞUMNU KÜLTÜR EVİ DERNEĞİ (27 Kasım 2014 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.7549
EURO
7.2990
GAZETENİZİ BASILI OLARAK BURADAN OKUYUN