BİR ŞEYİ İYİ YAPMAYI ÖĞRENMEK ÖMÜR BOYU SÜREBİLİR. BUNA DEĞER.
Emekli maaşımdan ayırdığım bütçeyle Kitabım bitmiş ve elimdeydi artık, onunla ne yapacağımı bilmeden günler geçti
Tarih: 14.11.2019 23:50:31 / 647okunma / 0yorum
Nurcan BALIBEY

Merhaba Dostlar;

         Beni sosyal medya hesaplarımdan takip ediyorsanız, daha önce PALAMARKALI KADINLAR kitabımın hazırlık aşamasında paylaştığım kitap kapağından haberdarsınızdır, işte artık bu aşamalardan daha detaylı bahsetme zamanı geldi.

         Önce genel bilgilerden başlayayım dedim, zaman zaman öykülerimin doğuşu ile ilgili konuşacağız, merak edenler varsa bunu da söylemiş olayım.

          Kitapseverlerin bir kitabı ellerine aldıklarında ilk baktıkları yer yazarın adı, sonra da arka kapak olduğunu sanıyorum. Başka isimlere baktıkları pek nadir diye düşünüyorum.

          Bunun için yayınevleri kitaplara detaylı bir künye ekliyorlar. Bu sayfada kitabın basıldığı matbaadan, yayına hazırlık aşamasında emeği geçen düzeltmen, grafik tasarımı vb. bilgiler bulabilirsiniz. Yani bir çok iş gibi bu işin de kendine has bir dili var. Bu dili kullanmazsanız maruz kalacağınız sitemlere hazırlıklı olmalısınız demektir. Şaka bir yana, özet olarak kitabımın hazırlık aşamasında yardımı dokunan dostlarımdan söz etmek istiyorum ki bunların bir kaçı alanında profesyonel kişiler.

          Yazmam konusunda ilk teşvik eden Türkçe öğretmenim Nurhan ŞEN SOLGUN aynı zamanda düzeltmen olarak da emek verdi. Yazma denemelerimi bilen, bir gün getirip çizgili bir defteri masama bırakıp, “Hadi bunu yılsonuna kadar yazdıklarınla doldur,” diyen Sayın Yücel TANRIKULU´ na, yazdığım öyküleri ilk kendisine okuduğum dostum, arkadaşım Suna YILMAZ´ a, ‘kendimi geliştirmek istiyorum´ dediğimde; ‘Hikâye denizine yelken açmak için bir 21. Yüzyıl kılavuzu´ hediye eden sayın Dr. Nezih OKUR´ a, öykülerime gazetesinde yer veren Sayın Hasan – Fatih ERGE´ ye, kendisine kitapla ilgili sürede danıştığımda; ‘öykülerini destekleyecek resimlere yer vermelisin,´ dediğinde ressam arayışına girdiğim dönemde tanıdığım çizdikleri resimlerle kitabımı zenginleştiren ressam Uğur PEKCAN, Özgür TUNCA ve Tuğçe KARAGÖZ´ e, anı-roman tarzındaki denemelerin son durumunu gözden geçiren Namık Kemal Evi müdürü Sayın Sezai KURT´ a, günler süren çalışmaların sonucunda Yayına hazırlayan iç tasarımını ve ön baskısını kendi yayınevi CİVAN MEDYA´ da basan Gökhan CİVAN´ a ve kapak tasarımını yapan Elif CİVAN´ a emekleri için teşekkür ediyorum.

         Emekli maaşımdan ayırdığım bütçeyle Kitabım bitmiş ve elimdeydi artık, onunla ne yapacağımı bilmeden günler geçti. Bir gün bildiğim bir yayınevine değerlendirmeleri için dosyamı gönderdim. Tabi geri dönüş olmayacağını düşünerek hüzünle bekledim. Fakat öyle olmadı, dosyayı okuduklarını, beğendiklerini ve basmak istediklerini söylediklerinde artık siz benim heyecanımı tahmin edersiniz. Ve karşılıklı anlaşma imzalayarak bir yıllığına kitabımın telif hakkını Kanguru Yayınlarına vermiş oldum. Tabii bunun da bir maliyeti vardı. Kitap bildiğiniz gibi İstanbul TÜYAP Kitap Fuarında düzenlenen İmza Gününde okuyucusuyla buluştu.

         Böylece farklı bir künyeye sahip oldu. Bu nedenle ben emeği geçen herkese buradan teşekkürlerimi yinelemek ve bunu siz okuyucularımla da paylaşmak istedim. Saygılarımla…

                                                                                                                                             Nurcan BALIBEY

                                                                                                                                                 14.11.2019

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
MİLLET İTTİFAKI ÜZERİNE (08 Nisan 2019 - Pazartesi)
CUMHURİYET KADINLARIYLA SANATIN GÜCÜ (10 Aralık 2018 - Pazartesi)
KADINI GÖRÜNÜR KILMAK (29 Kasım 2018 - Perşembe)
EŞİKTE (05 Kasım 2018 - Pazartesi)
İREM (22 Eylül 2018 - Cumartesi)
ÖZENTİ (11 Ağustos 2018 - Cumartesi)
SESSİZ SALDIRI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
KIRKYAMA (22 Temmuz 2018 - Pazar)
ŞİZOFREN (08 Temmuz 2018 - Pazar)
DOSTUM KAPLUMBAĞA (20 Haziran 2018 - Çarşamba)
ALTILIKLAR (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
İSTEMSİZ YATIŞ (19 Mayıs 2018 - Cumartesi)
ŞEHİRLİ GELİN (13 Mayıs 2018 - Pazar)
OYUNCAK EV (08 Mayıs 2018 - Salı)
ŞAPŞİRİK (29 Nisan 2018 - Pazar)
TARLA GÜNLERİ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
EMİNE İLE MEHMET (18 Nisan 2018 - Çarşamba)
KELEBEKLERİN HAZİN SONU (14 Nisan 2018 - Cumartesi)
SECCADE İZİ (08 Nisan 2018 - Pazar)
KARA YAZGI (30 Mart 2018 - Cuma)
PALAMARKALI KADINLAR (24 Şubat 2018 - Cumartesi)
BEYAZ GÜN (18 Şubat 2018 - Pazar)
ÇUÇULLU ÇOCUK (09 Şubat 2018 - Cuma)
DAMACANALI KADIN (03 Şubat 2018 - Cumartesi)
TEKİRKÖY´DEN MUTLUKENT´E (03 Şubat 2018 - Cumartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.9293
EURO
6.5723