TEKİN ŞAHİN


BİR DİZİ BİR ŞEHRİN HAYATINI NASIL DEĞİŞTİRİR

dizi, şehir, hayat


BİR DİZİ BİR ŞEHRİN HAYATINI NASIL DEĞİŞTİRİR

 

 

´´Bir dizi bir şehrin hayatını nasıl değiştirir?´´ deseler size yüzlerce örnek verebilirim.90 ların Perihan Abla ve Ekmek Teknesi´nin Kuzgun´cuk semtini nasıl değiştirdiğini, Güney sahillerinde çekilen dizilerin ne kadar ilgi gördüğünü, Karadeniz de çekilen dizilerin ise yöre halkını ve çevresini ne kadar güzel tanıtıp milyonlarca turist gelmesini sağladığını söylemek yalan olmaz.

Bir çok dizi artık İstanbul dışına çıkmaya karar verdi.Gerek trafik gerek insan yoğunluğunu olan yerler çekim için büyük zorluklar çıkarmaya başladı.

İstanbul´da bir yerden çekimin olduğu yere gitmek saatler alabiliyor.Oysa yapım ekibi ve oyuncular zaman ile yarıştığı için bu onlar için uykusuz günler ve inanılmaz bir yorgunluk oluşturuyor.

Türkiye´nin her yerinden dizilerin çekildiği yerleri görmek için gelen milyonlarca insan o semte, mahalleye inanılmaz boyutlarda gelir sağlıyor.

Hollywood sektörünün Amerika gibi dev bir ülkenin, en önemli ekonomik getirisini oluşturması bu işin ne kadar büyük bir boyuta ulaştığının en güzel örneği. 

İstanbul dışına çıkan diziler gittikleri illerde, ilde bulunan halkı, esnafı, yöreyi kullanması o ilçeye hem ekonomik olarak hem de  iş fırsatı olarak büyük bir ivme sağlıyor. Ve Tabi ki dizinin çekildiği yeri görmek için gelen turistler de şehre küçümsenmeyecek derece para bırakıyor.

Türk dizilerin artık yurt dışında 100 ülkeye pazarlanması artık dizi sektörünü çok büyük pazar payı olan bir  iş koluna çevirdi.

Yurt dışından gelip dizilerin çekildiği yerleri görmek için gelen turistler milyonlarca dolar harcayarak ülkemize ekonomik olarak gelişmesine yardımcı olmaya başladı.

 

Gelelim yazdığım bir dizi bir şehrin hayatını nasıl değiştirir başlığıma; 

Halka iş imkanı sağlanması;

Esnafın ticari bakımdan daha fazla ürün satması;

Turistlerin ziyaret için şehri seçmesi;

Şehirde yaşayan halkın dizide rol alarak ekip çalışmasını öğrenmesini ve gelir elde etmesi;

Şehirde bulunan ürünlerin dünyaya tanıtılması;

Şehirde bulunan turistlik yerlerin dünyaya tanıltılması;

Şehir çehresinin zaman içerisinde daha kaliteli yaşam alanına dönmesi;

Bizler Aşkı Memnu´nun Yalısını, Karadayı´nın Çay bahçesini Çukur´un mahallesini merak ederek geçirdik ve geçiriyoruz.Hala bir çok tur şirketi bu mahalle ve semtlere turist götürüyor.

Bu yüzden bir şehrin yaşam kalitesi, çehresini, insanları değiştirmek daha kaliteli mutlu bir kesim istiyorsanız, biri medya diğeri futboldur.