Fatih ERGE


ANITLAR KURULU BELİMİZİ BÜKÜYOR

Tekirdağ ili eski medeniyetlere ait bir yerleşim yeri olması hasebiyle Trak, Roma, Bizans ve Osmanlı kültürlerine ev sahipliği yapmaktadır.


Uzun zamandır bu konuyu özellikle yazmak istiyordum. Tekirdağ medeniyetlerin beşiğidir ve kültür varlıkları açısından da çok zengindir. Tekirdağ; Trak, Roma, Bizans ve Osmanlı kültürlerine ev sahipliği yapan şanslı bir ildir. 

Şu ana kadar ilimizde tespit edilen Kültür varlıklarının sayısı 764 olup, ilçelere göre dağılımına bir göz atalım;  360´ ı Süleymanpaşa´ da, 105´ i Şarköy´ de, 3´ ü Çorlu´ da, 2´ si Malkara´ da, 2´ si Marmara Ereğlisi´nde ve diğerleri de kalan ilçelerde bulunuyor.

Devam ediyorum...

Bu kültür varlıklarının 34´ ü resmi yapı, 24´ ü cami, 2´ si bedesten (Şarköy ve S.Paşa) 5´ i hamam (Yalı Hamamı dâhil) 1 bazilika, 1 manastır, 1 kilise ve 51 çeşme olarak kayıtlara geçmiştir. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Miras Atölyesi 1 ve 2 projeleri kapsamında 764 kültür varlığını restore edip halkın kullanıma açma gayretleri konuyu yakından takip edenler tarafından takdirle karşılandığını buradan ifade edelim.

Ama önemli bir sıkıntı var;  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı; 764 Kültür mirasının 100 tanesinin rölevesini hazırlamış, Edirne Anıtlar Kuruluna sunmuştur. Bu oran 6/1 ?dir ve Cumhuriyet tarihinde ilk kez Kültür varlıklarına bu kadar önem verilmektedir. Anıtlar Kurulunun bu projeleri gündemine alması 5-6 ay sürüyor, ola ki dosyalarda bir eksiklik tespit edildiyse dosya tamamlanması için iade ediliyor, tamamlanan dosya yeniden Anıtlar Kuruluna veriliyor. Bir, 5-6 ay daha dosyanın gündeme girmesi için bekleniyor.  Buna 1 yıl müracaat süresi diyoruz. Eksikler giderildi dosya gündeme alındı diyelim, bir dosyanın incelenmesi 2 ay gibi bir sürede tamamlanıyor. Toplu gönderilen rölevelerin incelemesi ne kadar sürer varın siz hesabını yapın. Hadi 1 yıl da inceleme için geçti diyelim eder 2 yıl? 

Yapıya ait röleve projesi üzerinden 2 yıl geçtiği zaman elbette fiziki değişiklik söz konusu olacaktır.  2 yıl önceki haline göre hazırlanan proje, ihale şartnamesi vs? Sizce ne kadar geçerliliğini koruyacak?

Hani, sokaklarda yürüdüğümüzde çok alımlı bir ahşap ev görüyoruz, ya da çeşme? İçimizden şöyle bir ah geçiriyor ve ?nasıl kıyarlar bu canım yapılara? diyoruz ya, yaşanan büyük zaman kayıplarının asıl sebepleri işte budur.

Geçenlerde kentimizin entelektüellerinden Erdoğan abimiz ile konuşuyorum, kendisinin de yıkılmaya terk edilmiş bir ahşap evi var. Tam 20 yıldır Anıtlar Kurulu ile rölevesinin onaylanması için mücadele ettiğini söyledi; ahşap ev sahipleri illallah etmiş durumda ve belediyeler, Anıtlar Kurulu deyince yaka silker vaziyete gelmişler.

Kurumların siyasallaşması sanırım tam bu şekilde izah edilebilir. CHP´li belediyelere iş yaptırmamak için türlü engeller? Bu ceza belediyelere değil halkın iradesine kesilmiş olduğunu bizler farkındayız.  

Belediye başkanlığı amiyane ifadeyle, ?bende para var bırakın yokuş yapmayı ben bu Kültür Varlıklarını restore edeceğim turizme kazandıracağım? diye çırpına dursun,  Anıtlar kurulu yazılan dilekçede virgül eksiği var diyerek dosyayı iade edebiliyor. Şuan ki durumumuzu bundan daha açık, daha basit izah edemem.

Yapılması gereken nedir?

Tekirdağ, Büyükşehir olarak 1 milyonu aşan nüfusa sahiptir ve Tekirdağ, Edirne vilayetine bağlı sancak merkezi hiç değildir.  Dolayısıyla Edirne´ye bağlı işlerin yürümesinde zorluklar yaşanıyor. Tekirdağ´ın başlı başına devasa sıkıntıları, acil çözülmesi gereken sorunları var. Bu düşünceyle Tekirdağ´a, Röleve Anıtlar Müdürlüğü ve Anıtlar Kurulu getirilmesini ilgili ve yetkili makamlara öneriyor, konunun yakın takipçisi olacağımızı da ayrıca ifade ediyoruz.