İsmet COŞKUN


AMERİKAN SEYAHATİMDE ALDIĞIM NOTLAR

ABD Karayolları araç zayiatını, insan hayatını en ince detayına kadar düşünerek tasarımlamış


Hemen her sene dünyanın süper gücüne seyahat yaparım. Geçen yıl yaz sonunda ABD´ ye yine 2 aylık seyahatim oldu. Bu gidişimde çevreme, hayata, sisteme daha analatik bir gözle baktım. Çünkü Gazetemde sizlerle paylaşmayı düşünmüştüm. Bu sebeple, ilgimi çeken bazı hususlarda aldığım notları şimdi paylaşıyorum. ABD Karayolları araç zayiatını, insan hayatını en ince detayına kadar düşünerek tasarımlamış. Amerika´ da yaşayanlar bu değer vermenin çok çok farkında!

Karayollarında uygulanan sisteme değinelim:

-Tüm virajlar, dönüş açısıyla orantılı olacak şekilde içe devir yani içe meyilli yapılmış.

-Kar kürümelerine, kar 2 cm olunca başlanıyor fakat tuzlama ekipleri ise kar yağışı ile birlikte harekete geçiyor.

- Araçlar (-25 ) dereceye kadar yollarda çalışmaktadır.

-Otobanlarda geliş yolu ile gidiş yolu farklı kotlarda yapılmış, her iki yol arasında en az 20 metre mesafe var. Yol ışıkları insan gözünü almıyor. Es kaza, araç yoldan çıkmış olsa bile karşı yola geçme ihtimali en aza indirgenmiş. Aradaki 20 m. Mesafe arasında hafif bir hendek var ve toprak üstü genelde ayrık otu ile kaplanmış; görüntü gayet temiz ve iç açıcı.

-Yollar dümdüz;  engebe yok, yama yüksekliği de yok. Çatlaklar asfalt dökülmek suretiyle kapatılıyor.

-Arızalı haller için mükemmel bir sistem var; polis hemen gelir, gerekirse çekici, gerekirse usta çağrılır. Sen tekrar yola çıkana kadar polis senden ayrılıp gitmez. Davranışları gayet kibar ve toleranslıdır.

-Bazı yollar vardır, araçta tek kişi isen sol şeritten gidemezsin. Sol şeritten ancak birden fazla yolcusu olan araçlar gidebilir.

-Şehir giriş ve çıkışlarında yollar 5 gidiş, 5 geliştir. Bir müddet sonra 3 şeride düşer.

- Ana yoldan ayrılan sapaklar numarayla belirlenmiş; 5 numaralı sapak, 10 numaralı sapak gibi.

-Otobanlarda hız limiti 70 mildir, ancak 80 mil hızla gidilebiliyor. (130 Km.)

-Şehir içlerinde yol kenarlarında durmak kesinlikle yasaktır; ancak, bir tali yol bulursan orada indi bindi yapılabilir. Durum böyle olunca araçların sağından da rahat geçebiliyorsunuz.

-Şehir içinde asfalt kenarlarında 3 metrelik bir çimenlik, sonra 2 metrelik bir yaya yolu mevcuttur.

-Her kavşakta muhakkak durup sonra geçmek zorundasınız.

Evet değerli okurlarım, ABD´ de karayolları trafiğinde güzel bir sistem kurulmuş.  Sizler de karayolları olarak, belediye olarak güzel örnekler bulmuşsanız böyle güzel bir sistem neden kurulmasın?

NOT: ABD karayollarına ait fotoları internet ortamında görebilirsiniz.Ali Kaya
14.04.2019 21:41:47
Yerleşme yerlerinde yaya kavşaktan yaya geçidine yaklaştığında araç geliyorsa yaya geçinceye kadar araç duruyor. Yol bomboş olsa bile durup tekrar gidiyor Kavşşaklardan ışıksız yerlerde önce gelen geçiyor birikenler Ceplerde bekliyor. Sıkışma yok.gelir sırasına göre geçiyor. Yürüyüşlerde muhakkak selam vererek geçiyorlar.