Cumartesi

22 °

Pazar

20 °

Pazartesi

19 °

 • BIST 100

  1.441%0,95
 • DOLAR

  8,2464% -0,28
 • EURO

  10,0395% 0,34
 • GRAM ALTIN

  484,91% 0,48
 • Ç. ALTIN

  800,1015% 0,48

Yasemin ERGEN


MAHÇUP GÜLŞİN!

MAHÇUP GÜLŞİN!


         Ben İstanbul´ da ikamet eden bir anne olarak Okul Aile Birliği Başkanlığını yürütmekteyim. Milli Eğitim Bakanlığınca üçüncüsü düzenlenen ?BİZ ANADOLUYUZ PROJESİ? Kapsamında güzel çalışmaları bu yazımda kaleme alacağım. Çünkü çok etkilendiğim bir uygulamayı ailece yaşadık.

         Evimizin güzel misafiri Gülşin kızımıza selam ve sevgilerimi öncelikle sunmak istiyorum. Devletimiz de var olsun. Gülşin,  Şırnak / İdil ilçesinin bir köyünde okuyor. Proje kriterlerine göre derslerinde başarılı öğrenciler arasında seçilerek öğretmenleri nezaretinde hava yoluyla İstanbul´a getirilen grubun içinden biriydi.

         Öğrenciler akşamları ailelerde konaklayacak, gündüzleri de yetkililerce gezdirilecekler. Üç günlük gezi planının ana gayesi tabi ki kaynaşma, arkadaş edinme, bölgeyi tanımaya yönelik bir uygulamadır.  

         Okul olarak ve de bireysel anlamda misafirlerle nasıl ilgilendiğimizi anlatmaya çalışacağım:

         Öğrenciler;  İstanbul´un tarihi mekânlarından Ayasofya, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı,  Panorama 1453, Eyüp Sultan Camii, Boğaz turu gezdirildi. Değişik mekânlarda yemekler yenildi. Proje kapsamında dört farklı aile olarak birer kızımızı ağırladık.Misafir öğrencilere hepimiz en iyi şekilde davrandık ve onları memnun etmek için üzerlerine titredik. Bu bizim aynı zamanda insancıl görevlerimizin en başında gelir.

          Gülşin köyünün dışına ilk kez çıkmaktaymış.  Sadece hastane için İdil ilçesine gitmiş ama Şırnak dâhil hiç bir şehre de gitmemiş. Bizdeki ve ondaki heyecanı bu yönüyle düşünmenizi istiyorum. 6 kardeşler. İki kız, dört erkek. Aksanlı Türkçesi ve utangaç tavırlarıyla kendini bize çok sevdirdi. Gülşin´ in demesine göre; okul çağındaki tüm kardeşleri okuyor. Hiç Türkçe bilmeyen annesine elinden geldiğince Türkçe öğretmeye çalışıyormuş.

         Gülşin, ilk kez bu kadar uzun yolculuk yapmalarından olacak biraz bulantı sorunu yaşadı çünkü yemekler farklı, mekânlar farklı ve bu farklılıkların onlarda yarattığı şaşkınlığı yüzlerinden okumamak mümkün değil. Geçimleri tarım ve hayvancılıktan; ektikleri buğdaydan yaptıkları tandır ekmeğini anlattı bizlere... Bazı aileler keçi, bazıları büyükbaş hayvancılık yapıyorlarmış.

         Bu yazdıklarım 12 yaşındaki bir kızın ağzından dökülenler. Her fırsatta yardım etmek istemesi, koltuğun ucunda oturması, sormadan konuşmaması, bilmediği şeyleri yememesi belki de birçok şeyi anlatamamasındandı.

         Birlikte oyun alanlarına, alışveriş merkezlerine gittik, yürüyen merdivenlerde yumruklarımızı sıktık, akvaryuma gidip yüzlerce balık gördük, alışverişler yaptık. Onlar etrafa ben onlara baktım. Bizler aynı ülkede farklı şartlarda yaşamanın üzüntüsünü kısacık da olsa onlarla birlikte hoşça vakit geçirmek suretiyle mutluluğu paylaşmak istedik.

          Yıllarca süren terör ve yanlış politikaların ceremesini bu masum yavrular çekiyor. Bizim çocuklarımızın görmekten, yemekten veya giymekten bıktığı şeyler onların ilk defa gördükleri oluyorsa insanın içi sızlıyor, yüreği burkuluyor. Şimdi Gülşin aradaki farkı gördü, kim bilir ne düşünüyor ne hissediyordur. Ortaokulda okumasının büyük şans olduğunu, derslerine düzenli çalışırsa güzel okullar kazanabileceğini ve gelecekte daha iyi şartlarda yaşayabileceğini anlattık.

          Aile olarak duygularımızın karma karışık hale geldiğini belirtmek istiyorum. En kısa zamanda üretim politikasına geçilerek illerin, ilçelerin, köylerin kalkınması sağlanmalı;  eğitim, giyim, yeme, içme, barınma her insan için bir temel hak! Gülşin belki de şanslı çocuklardan biriydi. Hiç okula gitmeden küçük yaşında evlendirilen şiddet gören, yetimhanelerde kötü muameleye maruz kalan, denetimsiz yurtlarda, uygunsuz şartlarda hayatını kaybeden yüzlerce çocuğumuz var. Devlet büyüklerimiz bütçemizin önemli bir kısmını eğitime, çocuklara yani geleceğimize ayırırsa tıpkı bizdeki gibi doğu çocuklarının gönüllerinde büyük değişimler olur.

        Utangaç Gülşin, kıvırcık Gülşin, güzel Gülşin bana bunları hissettirdi. Bu projede emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etmek gerek. Ulaşımda Kartal Belediyesine, Kartal Kaymakamlığına, projenin sahibi Milli Eğitim Bakanlığı ve okullar bazında okul müdürümüz Yasin Yıldız´a teşekkürler.

        Tüm kadro bu projenin layıkıyla sonuçlanması için elinden geleni yaptı.YAZARLAR