"YIKAMA" DEYİP GEÇMEYİN!
Sağlığın temeli temizlik ve hijyen...
Tarih: 4.12.2015 15:28:33/ 3090okunma / 0yorum

En sevdiğimiz varlıklarımız olan çocuklarımıza sağlıklı bir gelecek hazırlayabilmenin püf noktası sağlıklı nesiller yetiştirmekten geçiyor. Sağlığın ise olmazsa olmazı temizlik ve hijyendir. Her şeyde olduğu gibi temizlikte de doğru kimyasallar ve teknikler uygulanmadığı takdirde bunun sıkıntısını yine çocuklarımız ve aile bütçemiz çekecektir.

 

Bu düşünceyle hareket eden iki arkadaş Armağan Özkan “Organizasyon” işleri ile Okan Talaslıoğlu ise “Gündelik Temizlik” Firmalarına ilave olarak “Yıkamacım” markasını hayata geçirerek farklı bir sektörde ortaklık kurarlar.

 

1982 doğumlu olan her iki arkadaş “Yıkamacım” markası adı altında halı, stor perde, çamaşır ve koltuk yıkama alanlarında faaliyet göstermeye başlarlar. Hikâyeleri kısa olsa da kısa zamanda dikkatimizi çeken yükselişlerini ortaklara sorarak merakımızı gidermeye çalıştık.

 

-Kısa sürede başarıyı yakalamak her işletmeye nasip olmaz bunu nasıl başardınız?

 

Her işin başında olduğu gibi bu işin başı da sevgidir. Her ikimizde esnaflıktan geliyoruz güler yüzün, samimiyetin ve dürüstlüğün en büyük sermaye olduğunun farkındayız. Sanırım bizim başarımız da buradan kaynaklanıyor.

 

-İlimizde son zamanlarda popüler hale gelen Halı yıkama işinde sizi diğerlerinden ayıran özellik nedir?

 

Tekirdağ´da faaliyet gösteren 15 civarında halı yıkamacı var. Halı yıkamada 3 farklı yöntem uygulanıyor. Birincisi oto yıkama yöntemi diyebiliriz. Biz bu yöntemi tavsiye etmiyoruz. Bu yöntemde tazyikli suyla yıkanan halılar kurutulup müşteriye veriliyor. Burada sadece yüzeysel temizlikten söz edebiliriz. Bu yöntemle istenmeyen pislikler halı diplerinde kalıyor. Yani sağlıklı bir yıkama değil. Zaten bu tarz yıkamanın metre karesi 2-2,5 TL arasındadır. Müşterilerimiz bu fiyattan hemen sonuca rahatlıkla varabilirler. M2 fiyatı 3 TL´nin altında olan yıkamalar sağlıklı bir yıkama değildir. İkinci yöntem ise havuz sistemidir. Bunu da önermiyoruz. 2 Tonluk su havuzuna halıların tamamı basılır ve farklı koşullarda kullanılan halılar aynı su içinde yumuşatılmaya çalışılır. Evcil hayvan besleyen evlerde halı üzerinde ister istemez tüyler ve çeşitli maddeler barındırır. Aynı havuzda yer alan halılara bu maddelerin bulaşmasını sağlık açısından pek uygun bulmuyoruz. Bizim tercih ettiğimiz ve olması gereken yöntem ise derin dövücülü sistemdir. Halı, yıkama işlemine tabi tutulmadan önce derin dövücüyle temizlenmeli ve halının derinliklerine giren toz-toprak arındırılmalıdır. Daha sonra halının modeline göre “Meç” denilen makinalarda yıkama yapılmalıdır. Bu aşamada önemli olan halıya uygulayacağınız kimyasal çözeltilerdir. Kimi yıkamacılar bulaşık deterjanı veya Aspiriks kullanılıyorlar. Biz bunları tavsiye etmiyoruz halılar için üretilen özel kimyasallar vardır ve bunları kullanmak gerekir. Yıkama bittikten sonra halı sudan arındırılmak için sıkılmalı ve kurutulmalıdır. Kurutulduktan sonra halı son kez derin dövücüyle son tortularından arındırılmalı ve paketlenerek müşteriye teslim edilmelidir. Bizi biz yapan sistemde budur. Müşterilerimizin aklına acabaları sokmuyoruz. Nasıl olması gerekirse öyle yıkıyoruz. Gönüller rahat olmalı.

 

-Buradan önemli bir ipucu çıkardık bundan sonra yıkama deyip geçmeyeceğiz. Peki, yıkama kadar teslim süresi de önemli halı yıkamada teslim süreniz nedir?

 

Doğal kurutma yöntemini tercih ettiğimiz için hava şartlarına göre 3-4 günde teslim ediyoruz. Makinalı kurutma sistemini de karşı değiliz fakat her bir yatırım bizlerin rekabet şansını ortadan kaldırıyor.

 

-Koltuk yıkama için neler söyleyeceksiniz?

 

Asıl bakteri yuvası koltuklardır. Gecelik kıyafetlerle yattığımız çarşafları her hafta değiştiriyoruz ama günlük kıyafetlerle oturduğumuz koltukları yıllarca temizlemiyoruz. Halkımızda şöyle bir alışkanlık var aslında bu çok yanlış. Islak bezle koltuk silmek kirleri daha derinlere gizler. Sadece silmek yeterli olsaydı tişörtlerimizi siler giyerdik.

 

-Peki, nasıl olacak?

 

Aslında koltuk yıkama da halı yıkama mantığıyla aynı. İlk önce kuru vakumlama yapılmalı, doğru kimyasallar, leke çıkarıcı ve şampuanlı ıslak yıkama yapılarak ıslak vakum yapılmalı. 6-8 saat oda ısısında kurutulduktan sonra koltuğunuz bakteri ve tozlardan arınmış şekilde hizmetinizde olacaktır.

 

-Çamaşırlardan da söz etmek istiyorum, hangi çamaşırlara talipsiniz?

 

Otel, Hastane ve Organizasyon firmalarının çamaşırlarına talibiz. 12.00´den önce teslim edilen çamaşırlar aynı gün akşam 17.00´den sonra teslim edilir. Çamaşırların lekelerine göre de farklı kimyasallar uygulamamız gerekebiliyor. Böyle durumlarda teslimat süremiz uzayabiliyor.

 

-Sizin talip olduğunuz işletmelerin çoğu kendi çamaşırlarını yıkıyorlar, sizi neden tercih etsinler?

 

Çamaşırlara profesyonel müdahale gereklidir. Her lekenin farklı kimyasalları vardır. Hangi lekeye hangi kimyasal nasıl uygulanmalı bu önemli bir konudur. Yapacağınız bilinçsizce müdahale lekeyi daha fazla derinlere hapsedebilir ve çıkarılması neredeyse imkânsız hale gelir. Üstelik çamaşırınız zamanından önce yıpranması söz konusu olabilir. Bu olumsuzlukların tamamını göz önüne alarak bizlerin maliyeti firmaların kendi çamaşırlarını yıkama maliyetinden daha uygun hale geliyor. Firmamız zift lekesi dâhil birçok zor leke üzerinde fazlaca deneyim sahibidir ve başarılı sonuçlar almıştır.

 

-Bu röportaj benim için çok farklı bir deneyim oldu. Hâlbuki bilmediğimiz ya da önemsemediğimiz konular bizim sağlığımızı doğrudan etkileyen önemli ayrıntılarmış. Daha hassas ve dikkatli davranmak gerektiğini kamuoyuna duyurduğunuz için her ikinize de ayrı ayrı teşekkür ederim.

 

Bu fırsatı bize tanıdığınız için asıl bizler teşekkür ederiz.
Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072