YENİDOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ
Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur.
Tarih: 25.4.2019 22:30:31/ 1130okunma / 0yorum

Bilindiği üzere tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğan ölmekte ve bunların %23´ü doğum sonrası asfiksiye bağlı kaybedilmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de asfiksi temel bir neonatal sorun olmayı sürdürmekte ve özel bir neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da neonatal resüsitasyon gereksinimi doğabilmektedir.

Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yenidoğanın, yeterli bir resüsitasyona hakkı vardır. Bu ise; doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte, burada çalışan sağlık personelinin yenidoğan resüsitasyonunda becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir.

Bu nedenle asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) yürütülmektedir. Program kapsamında yurt çapında doğum salonunda çalışan ve yenidoğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması amacıyla Yenidoğan Canlandırma Uygulayıcı Eğitimleri gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda 24-25-26 Nisan 2019 tarihleri arasında Tekirdağ Polis evinde düzenlenecek olan NRP Uygulayıcı Eğitimimiz 24.04.2019 tarihinde İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Cengiz BECERİR´in açılış konuşmalarıyla başlamıştır. Açılışa Başkanlarımız, Uzm. Dr Aykut DEMİRKIRAN, Dr. Haci Bayram ZENGİN ve Zafer SOYKIRLI, Tekirdağ Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr Çetin KİREZLİ ve Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr Engin GÜRCÜ katılmışlardır.

Söz konusu eğitime ilimizdeki kamu, üniversite ve özel hastanelerde çalışan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Anestezi Uzmanı ve doğum eyleminde görev alan pratisyen hekim, ebe, hemşire, anestezi teknisyenlerinden oluşan 25 kişi katılmıştır.

Eğitime Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Nedim SAMANCI, Dr. Öğretim Üyesi Sinan TÜFEKÇİ, Özel İrmet Hastanesi Yenidoğan Uzmanı Dr.Hülya HALİS, Tekirdağ Devlet Hastanesinden Sağlık Bakım Hizmetler Müdürü Ebe Gülaydın TABU ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığından Ebe Fatma ÇOKZEHİR eğitimci olarak katılmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: YENİDOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7704
EURO
6.3641