1

Limon ihracatında ön izin şartı kaldırıldı

2

Domates Üretiminde Türkiye Rekoru

3

Süleymanpaşa’da büyük Korona virüs denetimi

4

Çekirdeksiz Sultani Üzüm ihracat yolcusu

5

Koku sorununu Meclise taşıdı

6

 HIZIR GİBİ İŞ ADAMI

7

Konteynerler Yıkanıyor ve Dezenfekte Ediliyor

SON DAKİKA

Anahtar Kelimeler: Üniversitemizde Tarla Düzenlendi

Üniversitemizde Tarla Günü Düzenlendi

Bölgemiz ve Ülkemiz tohumculuk sektörüne ve tarımına katkı sağlamak amacıyla Tarla Bitkileri Bölümü tarafından geliştirilen yeni ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitleri ve hatları düzenlenen Geleneksel Tarla Günü etkinliğinde tanıtıldı.

Üniversitemiz Merkez Kampüsü Ziraat Fakültesi Deneme Alanında gerçekleşen etkinlikte Tekirdağ Vali Vekili Ahmet NARİNOĞLU, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt YÜKSEL, Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay ÖCAL, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent EKER ve Prof. Dr. Yılmaz ÇAKICI, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezen ARAT, Üniversitemiz Genel Sekreteri Murat Kamil TIRPANCI, akademisyenler, özel sektör tohumculuk kuruluşlarının temsilcileri, bölgemiz üreticileri, basın mensupları ve öğrenciler katıldı.

Program, Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Z. KORKUT’un gerçekleştirdiği açış konuşmasıyla başladı. Prof. Dr.  Kayıhan Z. KORKUT, programın açılışında gerçekleştirdiği konuşmasında buğdayın Türkiye için önemli bir stratejik ürün olduğunu belirterek bu ürünün özelliğini korumak için sürekli araştırma yapmak gerektiğini kaydederek Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nin bütün üniversiteler içinde bu konuya en çok önem veren üniversitelerinin en başında yer aldığını söyledi.  

Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmet BAŞER “COVİD-19 salgını ile birlikte gıda tüketiminin artması, tarım ve tarımsal üretimin önemi bir kez daha ortaya çıkarırken, biz artık kendi tohum çeşitlerimizi üretmemizin önemini de anlamış olduk. Bu konuda da 82’de kurulmuş bir fakülte olarak şu anda 9 tane çeşidimiz var. Bu çeşitlerin hepsi firmalar tarafından satılıyor; her birinin melezi de bize ait. 120 çeşit adayı hat 5 tescilli buğday çeşidi hepsi bizler tarafından geliştirilmiş ve firmalara verilmiş ticari ekmeklik buğday çeşitlerimiz. Fakültemiz tarafından geliştirdiğimiz çeşitlerimizden çok iyi verim alındığı konusunda çiftçilerimizden dönüşler alıyoruz.” sözlerine yer verdi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay ÖCAL, Tarımın Tekirdağ için önemine dikkat çekerek “Teknik olarak yeterli ve köklü bir geçmişe sahip olan Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin ilimizde olması, bizler için büyük bir şans. Bugün burada Üniversitemiz tarafından geliştirilen 120 civarında tohum çeşidinin tanıtımı yapılacak. Biz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile tarım ve hayvancılık ile ilgili zaten her zaman çalışmalar yürütüyoruz bununla birlikte yeni ortak projeleri de hayata geçirmek istiyoruz.” dedi.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezen ARAT “Bugün Fakültemiz Tarla Bitkileri Bölümü Islahçı hocalarımızın uzun yıllar süren ıslah çalışmaları sonucu geliştirdikleri tescilleri çeşitleri ve çeşit adayı hatları, sizlerin değerlendirmesine sunmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Gururla söylüyorum ki fakültemiz ülkemizde bu kadar sayıda çeşit geliştiren tek fakültedir. Bir makarnalık buğday çeşidimiz 2015 yılında; 2 ekmeklik buğday çeşidimiz 2016 yılında; 1 ekmeklik buğday çeşidimiz 2018 yılında ve son olarak da bu yıl yine 1 ekmeklik buğday çeşidimiz 2020 yılında fakültemiz tarafından tescil ettirilmiştir. Buğdayın yanı sıra 4 adet de tescilli yem bitkimiz bulunmaktadır. Toplamda 9 tescilli çeşidimiz mevcuttur. Şu an 120’nin üzerinde çeşit adayımız var. Islahçı hocalarımıza ve bize bu gururu yaşattıkları öğrencileri ile birlikte bölümümüze çok teşekkür ediyorum. Pandemi süreci iki vazgeçilmez süreci ortaya çıkarmıştır. Bunlardan biri sağlık diğeri tarım sektörüdür. “Biz Bize Yeteriz


Haber Kaynak : Hasan Erge