UKRAYNA İLE TEKİRDAĞ ARASINDA KÖPRÜLER KURULDU
Ukrayna´nın en önemli ticaret ve turizm merkezlerinden Kherson ile Türkiye´nin en önemli sanayi ve liman kentlerinden Tekirdağ arasında dostluk köprüleri atıldı.
Tarih: 15.2.2020 14:53:01/ 656okunma / 0yorum

Kherson Vilayet Valisi Yuriy Husyev, Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman ve beraberindeki heyet Tekirdağ Ticaret Borsası, Asyaport Limanı ve Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım´ı makamında ziyaret ettiler

İstanbul Kırım Türkleri Dernek Başkanı Celal İçten, ATR Televizyonun sahibi Lenur İslam,  Tekirdağlı iş Adamı ve Belediye Meclis Üyesi Can Terek´in girişimleri TBMM Başkanı Mustafa Şentop´un danışmanı Hakan Özgül ve Tekirdağ Kırım Türkleri Dernek Başkanı Hasan Erge´nin destekleriyle atılan dostluk köprüsü resmi temaslar ile daha da kuvvetlendi.  

İLK ZİYARET TİCARET BORSASINA

Sabah erken saatler de Tekirdağ Ticaret Borsasına gelen Ukrayna heyeti Borsa Başkanı Osman Sarı tarafından karşılandı. Başkan Sarı yaptığı açıklamada: Eylül 2019 tarihinde Kherson iline ilk ziyaretimizi yaparak resmi temasları başlatmıştık. İkili iş birliği ve fırsatlar üzerine yapılan bu ziyaretin ardından Ukrayna Kherson Vilayet Valisi Yuriy Husyev, Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman ve beraberinde heyet hem iadeyi ziyaret hem de ikili iş birliği fırsatlarını yerinde görmek üzere ilimize ziyarete geldiler. Hazırlanan slaytlar ile her iki il kendi potansiyelini ve imkanlarını tanıtmış oldu. Atılan bu dostluk köprüleri taraflar arasında hayırlı olmasını diliyorum.

/resimler/2020-2/16/2033492234699.jpg

ŞEREF DEFTERİNİ İMZALADILAR

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım tarafından valilik makamında ağırlanan Ukrayna Kherson Vilayet Valisi Yuriy Husyev, Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman Valilik şeref defterini imzalayarak toplantı salonuna geçtiler. Trakya Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan Trakya Bölgesini ve Tekirdağ ilini tanıtan bir sunum gerçekleşti. Sunumun ardından Ukrayna heyeti de Kherson vilayetini tanıtan bir sunum gerçekleştirerek ziyaret karşılıklı hediyelerden sonra son buldu. Valilik ziyaretinde TOBB Yönetim Kurulu üyesi ve Tekirdağ Ticaret Odası Başkanı Cengiz Günay da hazır bulundu.

/resimler/2020-2/15/1503185782160.jpg

TÜRKİYENİN EN BÜYÜK LİMANI ASYAPORT´A ZİYARET

Ukrayna Heyeti resmi ziyaretlerinin ardından Asyaport Limanına geçerek Liman Kurucusu Ahmet Soyuer tarafından ağırlandılar. Kherson ilinin de liman kenti olması nedeniyle yapılan bu görüşme her iki ilin ticareti açısından önem kazanmaktadır. Öğle yemeğinin ardından toplantı salonunda karşılıklı sunumlar yapıldı ve liman tanıtımı gezisi yapılarak ziyaret sona erdi.

/resimler/2020-2/15/1504097345688.jpg

KIRIM TÜRKLERİ DERNEK BAŞKANLARDAN TEŞEKKÜR

Organizasyonun baş mimarı İstanbul Kırım Türkleri Dernek Başkanı Celal İçten konuya dair açıklamasında: Tekirdağ, Kırım için çok önemli bir ildir. Birçok Kırım Hanının mezarı Tekirdağ´da bulunuyor. Bu açıdan Tekirdağ Kırım Türkleri için özel bir değere sahiptir.   Özellikle son zamanlarda Ukrayna - Türkiye arasında hızla gelişen ilişkiler var.  Tekirdağ ile Ukrayna / Kherson Bölgesi arasında temasları arttırmak için ATR Televizyon Sahibi Lenur İslam, Saray İlçemizden Can Terek ve biz İstanbul Kırım Türkleri Derneği olarak bu adımları attık. Sağolsun Tekirdağ Ticaret Borsası Başkanlığı, Ticaret Odası Başkanlığı, Tekirdağ Valilik Makamı, Asyaport AŞ büyük yakınlık gösterdi ve bir dizi program hazırlayarak Ukrayna Heyetine ev sahipliği yaptılar. Dernek olarak biz de bu programları yakından takip ettik. Sonuçlarının çok iyi olacağı ümidindeyim; dedi.  

/resimler/2020-2/15/1531266596441.jpg

Tekirdağ Kırım Türkleri Dernek Başkanı Hasan Erge de yaptığı açıklamada: İlimize bu temasları sağlayan İstanbul Kırım Türkleri Dernek Başkanı Celal İçten´e, ATR Televizyonu Sahibi Lenur İslam´a, Kırım camiamız mensubu ve Saray belediye meclis üyesi Can Terek ve Cumhur Terek´e, kusursuz bir şekilde hazırlık yapan Tekirdağ Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ercan İzgi Beye çok teşekkür ederim. İnşallah bu temaslar ilimize güzel neticeler verecektir;  dedi.

/resimler/2020-2/15/1520475021450.jpg

Ukrayna ve Tekirdağ temas heyetlerince yürütülen programı baştan sona TBMM Başkanı Mustafa Şentop adına Danışmanı Hakan Özgül, Tekirdağ Valilik makamı adına Vali Yardımcısı Murat Eren takip ettiler. Ziyaretlerin ardından heyet güzel dilek ve temennilerle ilimizden ayrıldılar.

Haber/Fatih ERGE
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.0578
EURO
6.5596